Hoş geldiniz sayın ziyaretçi Neredeyim ben?!

Web sitemiz; forum, günlük, video ve sohbet bölümlerinin yanı sıra; Skype ile ilgili Türkçe teknik destek makaleleri, resim galerileri, geniş içerikli ansiklopedik bilgiler ve çeşitli soru-cevap konuları sunmaktadır. Daima faydalı olmayı ilke edinmiş sitemize sizin de katkıda bulunmanız bizi son derece memnun eder :) Üye olmak için tıklayınız...

Forumda Ara

Terazi ve terazi çeşitleri hakkında bilgi verir misiniz?

Bu konu Soru-Cevap forumunda Misafir tarafından 13 Ekim 2009 (22:27) tarihinde açılmıştır.
21026 kez görüntülenmiş, 17 cevap yazılmış ve son mesaj 19 Ekim 2013 (14:53) tarihinde gönderilmiştir.
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Eski 17 Aralık 2011, 21:22

#11 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
Sponsorlu Bağlantılar Sponsorlu Bağlantılar
eski teraziler nasıldı???
Sponsorlu Bağlantılar
Rapor Et
Eski 8 Ocak 2012, 21:02

#12 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
öğretmen bize terazi çeşitleri ve nerelerde kullaanıldığı hakkında a 4 kadına yazmamızı istedi bulamadım ne yuapacağım
Rapor Et
Eski 6 Mart 2012, 16:15

Eşit kollu terazi çeşitleri ve çalışma prensibi hakkında bilgi verir misiniz?

#13 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
lütfen acil
Rapor Et
Eski 6 Mart 2012, 17:20

Terazi nedir? Çeşitleri nelerdir?

#14 (link)
_kelebek_
Ziyaretçi
_kelebek_ - avatarı
Terâziyle kütle ölçme işlerine tartma denirnokta Eşit kollu terâzide tartma, ölçülecek kütle, bilinen kütlelerle mukâyese edilerek yapılırnokta Bunlar da, orta noktasında bir bıçaksırtı bulunan terâzi kolu ve bu kolun uçlarına asılı duran iki kefe vardırnokta Bir kefeye kütlesi ölçülecek cisim diğer kefeye bilinen standart kütleler konularak denge tesis edilirnokta Bu tartı sisteminde yerçekimi kuvveti her iki kefeye de aynı şiddette etkidiğinden tartı yerçekimi ivmesinden bağımsızdırnokta Yâni eşit kollu terâziyle tartı dünyâ, ay ve diğer gezegenlerde yapılsa aynı sonuçlar alınırnokta
Günümüzde kullanılan hassas terâziler ki, bunlar laboratuvarlarda, ilâç ve kimyâ sanâyiiyle, kuyumcularda kullanılır, iki kefeli eşit kollu veya tek kefeli olabilirnokta Tek kefeli olanlarda kütleyi doğrudan doğruya ibre üzerinden okumak mümkündürnokta Işıklı rakamlar bu kütleyi belirterek okumada kolaylık sağlarnokta

Çeşitli maksatlarla yapılmış terâziler mevcutturnokta Bunlardan bâzıları şunlardır:

Coulomb terâzisi veya burulma terâzisi, mıknatısların meydana getirdiği manyetik ve elektrostatik kuvvetleri ölçmek için Coulomb tarafından yapılmıştırnokta Bu âlet bakır veya gümüş telin burulmasına dayanırnokta Mohr terâzisi, elektromanyetik terâzi olup belli bir devreye etki edernokta Laplace kuvvetlerini ölçmeye yararnokta Cotton terâzisi, on binde bir amperle bir amper arasındaki şiddetleri ölçebilirnokta Eötyös terâzisi, yerçekimi kuvvetinin küçük değişimlerini ölçmek maksadıyla özellikle jeofizikçilerin kullandığı bir âlettirnokta

Kaynak: Terazi ve terazi çeşitleri hakkında bilgi
Rapor Et
Eski 9 Ekim 2012, 20:39

Cvp: Terazi ve terazi çeşitleri hakkında bilgi verir misiniz?

#15 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
abi tablo haline werseneze fizikçi kızıyo
Rapor Et
Eski 9 Ekim 2012, 20:54

#16 (link)
naberkankalar
Ziyaretçi
naberkankalar - avatarı
Alm Waage (f), Fr Balance (f), İng Balance Bir cismin veya maddenin kütlesini ölçmeye yarayan âlet En yaygın kullanılanı eşit kollu terâzidir

Terâziyle kütle ölçme işlerine tartma denir Eşit kollu terâzide tartma, ölçülecek kütle, bilinen kütlelerle mukâyese edilerek yapılır Bunlar da, orta noktasında bir bıçaksırtı bulunan terâzi kolu ve bu kolun uçlarına asılı duran iki kefe vardır Bir kefeye kütlesi ölçülecek cisim diğer kefeye bilinen standart kütleler konularak denge tesis edilir Bu tartı sisteminde yerçekimi kuvveti her iki kefeye de aynı şiddette etkidiğinden tartı yerçekimi ivmesinden bağımsızdır Yâni eşit kollu terâziyle tartı dünyâ, ay ve diğer gezegenlerde yapılsa aynı sonuçlar alınır
Günümüzde kullanılan hassas terâziler ki, bunlar laboratuvarlarda, ilâç ve kimyâ sanâyiiyle, kuyumcularda kullanılır, iki kefeli eşit kollu veya tek kefeli olabilir Tek kefeli olanlarda kütleyi doğrudan doğruya ibre üzerinden okumak mümkündür Işıklı rakamlar bu kütleyi belirterek okumada kolaylık sağlar

Çeşitli maksatlarla yapılmış terâziler mevcuttur Bunlardan bâzıları şunlardır:

Coulomb terâzisi veya burulma terâzisi, mıknatısların meydana getirdiği manyetik ve elektrostatik kuvvetleri ölçmek için Coulomb tarafından yapılmıştır Bu âlet bakır veya gümüş telin burulmasına dayanır Mohr terâzisi, elektromanyetik terâzi olup belli bir devreye etki eder Laplace kuvvetlerini ölçmeye yarar Cotton terâzisi, on binde bir amperle bir amper arasındaki şiddetleri ölçebilir Eötyös terâzisi, yerçekimi kuvvetinin küçük değişimlerini ölçmek maksadıyla özellikle jeofizikçilerin kullandığı bir âlettir
Rapor Et
Eski 14 Ekim 2012, 11:54

#17 (link)
Misafir33
Ziyaretçi
Misafir33 - avatarı
[QUOTE]terazi cesitleri ve ozellikleri ile ilgili daha fazla bilgi istiyorum[/QUO
Rapor Et
Eski 19 Ekim 2013, 14:53

#18 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
Terazi Çeşitleri

digital TERAZİ HASSAS LABARATUVAR TERAZİLERİ HASSAS LABARATUVAR TERAZİLERİ

digital TERAZİ AĞIR HİZMET TERAZİLERİ AĞIR HİZMET TERAZİLERİ

digital TERAZİ MARKET VE PAZARCI TERAZİLERİ MARKET VE PAZARCI TERAZİLERİ

digital TERAZİ SAYICI TERAZİLERİ SAYICI TERAZİLERİ

digital TERAZİ TARTIM TERAZİLERİ TARTIM TERAZİLERİ

digital TERAZİ ÖZEL İMALATLAR ÖZEL İMALATLAR

digital TERAZİ BASKÜLLER BASKÜLLER

digital TERAZİ VİNÇ BASKÜLLERİ VİNÇ BASKÜLLERİ

digital TERAZİ BARKODLU TERAZİLER BARKODLU TERAZİLER

digital TERAZİ ENDÜSTRİYEL TARTIM SİSTEMLERİ ENDÜSTRİYEL TARTIM SİSTEMLERİ

digital TERAZİ SİLO KANTARLARI SİLO KANTARLARI

digital TERAZİ EXPROOF DOLUM MAKİNELERİ EXPROOF DOLUM MAKİNELERİ

digital TERAZİ BOYA DOLUM MAKİNELERİ BOYA DOLUM MAKİNELERİ

digital TERAZİ TANK TARTIM SİSTEMLERİ TANK TARTIM SİSTEMLERİ

digital TERAZİ VARİL DOLUM MAKİNELERİ VARİL DOLUM MAKİNELERİ

digital TERAZİ EXPROOF VARİL DOLUM MAKİNELERİ EXPROOF VARİL DOLUM MAKİNELERİ

digital TERAZİ TORBA DOLUM MAKİNELERİ TORBA DOLUM MAKİNELERİ

digital TERAZİ ÜRETİM MİKSER TARTISI ÜRETİM MİKSER TARTISI

digital TERAZİ KONVEYÖR TARTI KONVEYÖR TARTI

digital TERAZİ PASLANMAZ TERAZİLER PASLANMAZ TERAZİLER

digital TERAZİ ÖZEL TASARIMLAR ÖZEL TASARIMLAR
Sponsorlu Bağlantılar
Rapor Et
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Terazi ve terazi çeşitleri hakkında bilgi verir misiniz? Konusuna Benzer Konular
Gönderen: Misafir Forum: Soru-Cevap
Cevap: 23
Son Mesaj: 3 Kasım 2013 12:14
Gönderen: _Yağmur_ Forum: Fizik
Cevap: 1
Son Mesaj: 12 Ekim 2012 11:42
Cevap: 5
Son Mesaj: 12 Nisan 2012 13:13
Cevap: 0
Son Mesaj: 13 Aralık 2009 16:31
Cevap: 1
Son Mesaj: 7 Kasım 2009 20:45
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:
Önce bu soruyu cevaplayın

Yeni Soru
Sayfa 0.210 saniyede (71.07% PHP - 28.93% MySQL) 15 sorgu ile oluşturuldu
Şimdi ücretsiz üye olun!
Saat Dilimi: GMT +2 - Saat: 15:24
  • YASAL BİLGİ

• İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan MsXLabs.org forum adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre tüm kullanıcılarımız yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. MsXLabs.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 (üç) iş günü içerisinde MsXLabs.org yönetimi olarak tarafımızdan gerekli işlemler yapıldıktan sonra size dönüş yapılacaktır.
  • » Site ve Forum Kuralları
  • » Gizlilik Sözleşmesi