Arama

Tutumlulukla ilgili şiir ve yazı örnekleri verir misiniz?

Güncelleme: 11 Aralık 2014 Gösterim: 80.015 Cevap: 47
erdsahi - avatarı
erdsahi
Ziyaretçi
17 Ekim 2009       Mesaj #1
erdsahi - avatarı
Ziyaretçi
tutumluluk hakkında şiir
Sponsorlu Bağlantılar
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
2 Kasım 2009       Mesaj #2
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Benim var hemde internette 2.000 küsür okundu.İşte şiirim

Sponsorlu Bağlantılar
TUTUMLULUK
Kumbara boş israfçıda,
Borç parası çuvallarca.
Allah vermesin insana,
Tutumlu ol tutumlu.

Paran yok,cebin boş,
Bu durum çok mu hoş?
Kalkıp tasarrufa koş,
Tutumlu ol tutumlu

MESCİ'oğlu der;
Tutumlu olalım,
Tasarruf yapalım,
Tutumlu ol tutumlu.

Ahmet Bahadır MESCİ
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
8 Aralık 2009       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
tutumlululk ile ilgli atasözleri nelerdir acil lazım ödew war
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
15 Aralık 2009       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Sakla samanı, gelir zamanı.

Ayağını yorganına göre uzat.

Yerli malı Türk’ün malı, her Türk onu kullanmalı.

Ak akçe kara gün içindir.

Tutumlu olan kimse fakir olmaz.

Damlaya damlaya göl olur.

Cennetin kapısını cömert açar.

Gençlikte taş taşı, ihtiyarlıkta ye aşı.

İşten artmaz, dişten artar.

Bugünün işini yarına bırakma.

Güvenme varlığa, düşersin darlığa.

bo acil olmasada ödeve yardımcı olabilir......
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
26 Şubat 2010       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
tutumluluk ile ilgili yazı yazmak istiyorum çünkü ödeim
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
4 Mart 2010       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ya lütfen ödewim war bna yardımcı olun bir şiir en az 5 tane atasözü lütfennnnn
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
15 Mart 2010       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
lutfen yardımcı olun
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
19 Mart 2010       Mesaj #8
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
yha tutumlulukla ilgili şiir yok mu yha offfffff zaten ödev ya bari tutumlulukla ilgili bir şiir yazın yha lüüüütfffffffeeeeeeeeeen yhhhaaaaaa.......
necla - avatarı
necla
Ziyaretçi
17 Nisan 2010       Mesaj #9
necla - avatarı
Ziyaretçi
tutumlulukla ilgili yazı yokmu?
_Yağmur_ - avatarı
_Yağmur_
VIP VIP Üye
17 Nisan 2010       Mesaj #10
_Yağmur_ - avatarı
VIP VIP Üye
Alıntı
necla adlı kullanıcıdan alıntı

tutumlulukla ilgili yazı yokmu?

Tutumluluk

İnsanların parasını, malını eşyalarını, zamanını ve sağlığını gerektirdiği gibi korumak ve kullanmasına tutumlu olmak denir Tutumluluk hiçbir zaman cimrilik demek değildir

Tutumlu insan eşyasını, malını düzenli ve temiz kullanır Zamanını boşuna harcamaz Kendisine ve çevresine yararlı işlerle geçirir gününü Böylece kötü alışkanlıklardan da kurtulur Mutlu ve güvenli olur

Yalnızca kendimize ait olanı değil, elektriği, suyu, yiyecekleri, okulda kullanılan eşyaları, bize ait olmayan eşyaları kendimizinmiş gibi özenle korumalıyız Topluma ve arkadaşlarımıza ait olan eşyalara zarar vermemeliyiz

Tutum ve yatırım, ülkeler için de önemli bir konudur Çünkü devletler de gelirleriyle giderlerini dengelemek zorundadır Bir devlet eğer gelir ve giderlerini iyi ayarlarsa; gelir kaynaklarını iyi yatırımlarda kullanırsa kalkınır, zenginleşir ve hiçbir devlete bağımlı kalmaz

Yurdumuz cumhuriyet döneminde yeni savaştan çıkmış bir ülke idi Yurdumuzun her köşesi çok büyük zararlar görmüştü Ellerinde bir şeyleri kalmayan halk yoksulluk içerisinde kıvranıyordu Atatürk bu duruma çok üzülüyor ve bu durumdaki halka bir şeyler vermek istiyordu

Atatürk 1923 yılında İzmir İktisat Kongresini topladı Bu kongrede yurdun bağımsızlığının korunması, yerli mallar üretilmesi ve kullanılması kararlaştırıldı Dönemin başbakanı İsmet İnönü 12 Aralık 1929 tarihinde TBMM’de bir konuşma yaptı Konuşmasında ulusal ekonomi, yerli malı ve tutumlu olma konularını anlattı

12 Aralığı kapsayan hafta “Tutum Yatırım ve Türk Malları Haftası” olarak kutlanmaktadır Cumhuriyet döneminde temelleri atılan kendi kendine yeter bir toplum olmadaki ilk adım bugün de devam etmektedir

Tutum ve yatırım alışkanlığı küçük yaşlarda kazanılır Ders araçlarını, giysilerini, harçlığını tutumlu kullanan çocuk bu güzel alışkanlığı büyüyünce de devam ettirir Küçükken boşa akan su musluğu, gereksiz yanan lambayı kapatan çocuk bu güzel alışkanlığı büyüyünce de devam ettirir Okul çağlarında zamanı iyi değerlendirme alışkanlığı kazanan insan bu huyundan vazgeçmez O nedenle çocukları küçük yaşlarda tutumlu olmaya özendirmeliyiz

Tasarruf yapmak, milli kaynakların işletilmesi, yerli fabrikalar kurulması, paranın dış ülkelere gitmesini önlemek, temel tüketim maddelerini öz kaynaklardan karşılamak, ekonomimizi geliştirmek bu haftanın belli başlı amaçları içindedir

Okullarımızda 12 – 18 Aralık tarihleri arasında kutlanan bu haftada tutum, yatırım ve Türk malları hakkında bilgi verilir Şiirler okunur, konuşmalar yapılır, skeçler ve oyunlar oynanır Yerli mallarımız tanıtılmaya çalışılır.

Kaynak