Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Sinir hücresi, salgı bezi, hormon ve refleks nedir? - Sayfa 2

Gösterim: 16672 | Cevap: 12
  • refleks ve ic salgi bezleri
Misafir
15 Ekim 2011 19:46   |   Mesaj #11   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Sinir hücresi, salgı bezi, hormon ve refleks nedir?

nie ki 5 mesaj lazımmm hea....
Misafir
19 Ekim 2011 15:50   |   Mesaj #12   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Sinir hücresi, salgı bezi, hormon ve refleks nedir?

Sinir hücresi

Sinir hücresi ya da nöron sinir sisteminin temel fonksiyonel birimidir. Çeşitli biçim ve büyüklüklerde olabilir. Sinirsel uyarıları elektriksel ve kimyasal yolla iletir. Hücre gövdesi büyüktür ve çekirdek burada yer alır. Çok sayıda mitokondriye sahiptir. Kısa uzantıları dendrit, uzun uzantıları akson olarak adlandırılan sinir sistemini oluşturan hücrelerdir. Nöron çeşitlerine göre, nöron gövdesinden çıkan uzantıların sayısı ve şekli değişiktir. Akson ve dendrit denilen uzantıları vardır. Başka hücrelerden gelen uyarılar dendiritlerin uçlarından alınır ve aksonların uçlarından diğer hücrelere iletilir.Nöron gövdesinden bir dendrit, bir akson çıktıktan sonra bir araya gelerek tek bir uzantı halinde hücreden ayrılıyorsa tek kutuplu görünürler. Dendrit ve akson, nöron gövdesinin birbirine karşı gelen iki bölgesinden çıkarlarsa nöron iki uzantılıdır bu iki kutuplu nöron olarak adlandırılır. Nöron gövdesinden çok sayıda dendrit ve tek bir akson çıkıyorsa bu hücre çok kutuplu nöron adı verilir.

Hormon:

Hormonlar Nedir Hormon Nedir

İnsan vücudunda hormon denen kimyasal ileticilere dayalı özel bir bilgi taşıma sistemi vardır. Bu organik kimyasal Maddeler kanalsız iç salgı bezlerinde yapılır ve doğrudan kan dolaşımına verilir. Çoğu durumda bu hormonlar kan dolaşımıyla hedef organlara ulaşır ve orada biyokimyasal tepkimeleri başlatır ya da durdurur.

En önemli iç salgı bezleri hipofiz, tiroit, paratiroitler, pankreas, böbreküstü bezleri ile yumurtalıklar ve erbezleridir. Aşağıda bu salgı bezlerinin ürettiği hormonlar incelenecektir. Mide, incebağırsaklar ve böbrekler de hormon üretir. Ayrıca epifiz bezi ve timus bezinin de hormon salgıladığı düşünülür.

Gebe kalan memeli hayvanların etenelerinin de salgı işlevi vardır. Etene hem yumurtalık ve hipofiz hormonlarını yapabilir, hem de kendine özgü hormon salgılar.

Canlıların pek çoğu hormon üretir. Örneğin böceklerin yaşamlarının değişik evrelerinde büyümelerini durduran ya da hızlandıran hormon salgıları vardır. Bu hormonların dengede tutulmasıyla böcek normal bir gelişme gösterir. Böceklerin deri değiştirmelerini ve başkalaşmalarını etkileyen ektizom önemli bir böcek hormonudur.

Bitkiler de hormon üretir. En iyi bilinen bitki hormonu, kök ve gövde büyümesini uyaran indoliasetik asittir.

Refleks:

Düşünülmeden, kendiliğinden herhangi bir uyarıcıya karşı verilen tepkiye refleks denir.Refleks merkezi omuriliktir.
ÖRNEK
Limon dendiğinde veya limon gördüğümüzde ağzımızın sulanması, dizimize çekiçle vurduğumuzda dizimizin yukarıya kalkması, yüksek ışıkta göz bebeğinin küçülmesi, hapşırma vb.

Refleks İkiye Ayrılır
Doğuştan (Kalıtsal) Refleks
• Doğuştan gelir, sonradan kazanılmaz.
• Öksürme, hapşırma, iğne batan elin çekilmesi, göz
kapağının kırpılması, çocuktaki emme davranışı.
Sonradan (Şartlı) Refleks
• Sonradan öğrenmeyle oluşur.
• Araba sürme, örgü örme, limon görüldüğünde ağzın sulanması.
Misafir
21 Kasım 2011 17:23   |   Mesaj #13   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Sinir hücresi, salgı bezi, hormon ve refleks nedir?

ya 3 örnek çok az 5 örnek yazar msınız
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Sinir hücresi, salgı bezi, hormon ve refleks nedir? benzer konular

Etiketler:
  • refleks ve ic salgi bezleri
Refleks Nedir?
refleks TDK,Türk Dil Kurumu isim, biyoloji, ruh bilimi Fransızca réflexe Tepke: "Parmakları yere dokununca şiddetli bir refleks hareketiyle bacağı kasıldı."- P. Safa. Birleşik Sözler
Forum: X-Sözlük Cevap: 1
Son Mesaj: 21 Kasım 2015 20:44
Salgı Nedir?
Salgı İsim salgı Biyoloji Terimi Hücrelerin, vücuttaki bezlerin kandan ayırıp oluşturdukları ve yeniden kana, başka organa veya dışarıya saldıkları sıvı madde, ifraz: Tükürük bir salgıdır. salgı Gök Bilimi Terimi Güneş'ten dışarı doğru madde fırlaması.
Forum: X-Sözlük Cevap: 2
Son Mesaj: 16 Eylül 2015 22:58
Besinleri kimyasal olarak sindiren salgı nedir?
Besinleri kimyasal olarak sindiren salgı nedir?
Forum: Cevaplanmış Cevap: 1
Son Mesaj: 9 Haziran 2014 11:30
Kol dirsekte sinir kopmasında zaman geçmişse sinir ameliyatı yapılabilir mi?
Yaralanma sonucu kol dirsekte sinir kopmasında sürekli işlev zayıflaması söz konusu olduğunda 2 yıldan biraz fazla zaman geçmişse sinir ameliyatı yapılabilir mi ameliyat başarılı olabilir mi?
Forum: Soru-Cevap Cevap: 25
Son Mesaj: 4 Ekim 2012 22:16
Bez Epiteli (Salgı Bezi) Nedir? Bez Epitelinin Yapısı ve Görevleri
Bez Epiteli (Salgı Bezi) MsXLabs.org & Temel Britannica Bez epiteli ya da Salgı epiteli; salgı çıkaran epitel doku çeşididir. Bez dokusunu oluşturan hücreler kendileri için gerekli çeşitli molekülleri kandan alarak onları hücre içi biyosentez mekanizmalarıyla daha karmaşık yapılı ürünler haline...
Forum: Biyoloji Cevap: 0
Son Mesaj: 20 Kasım 2008 13:08
 
Sayfa 0.173 saniyede 9 sorgu ile oluşturuldu