PC Görünümü Üye Ol
Forum Ana Sayfa
Soru-Cevap > Besinlerin oksijenli solunuma katılım yolları nedir?
12 3
«Önceki KonuSonraki Konu»
Misafir17:50, 25 Ekim 2010 
yha su sorunun cvp yazarmısınız
soru oksijenli solunum olayında 2mol maltos kulanılırsa sadece oksidatif fosforilasyon yoluyla kaç atp elde edilir?
Cevap
Misafir17:37, 2 Kasım 2010 
başlıgın maddeler halinde yazılasını istiyorum
Cevap
Misafir21:39, 22 Kasım 2010 
yağlar yapıtaşları olan yağ asitleri ve gliserole kadar parçalanır gliserol fosfogliseraldehite yağ asitleri asetil co a ya dönüşür ve krebs çemberine katılır

proteinlr aminoasite kadar parçalanır aminoasitlerden amino grubu kopar ve karbon saysına gre prüvik asit veya asetil co a yada krebs döngüsüne katılır
Cevap
Misafir15:33, 28 Kasım 2010 
bişey soracağım oksijen bize neler sağlar
Cevap
Misafir10:51, 12 Aralık 2010 
oksijen bize neler saglar ile ilgili daha fazla bilgi istiyorum
Cevap
Misafir19:42, 27 Aralık 2010 
mitokondriumlar enerji üretebilmek için proteinleri de parçalarmış .. bu parçaladığı proteinler hangileri? yani mitokondri nukleustaki hangi proteinleri alır ?
Cevap
Misafir21:10, 13 Ocak 2011 
ya yaglar oksijenli solunuma hangi evrede katılır
Cevap
Misafir19:30, 25 Nisan 2011 
Alıntı:
katilim ne demektir ile ilgili daha fazla bilgi istiyorum
katlım ne nolur lazım
Cevap
Misafir20:08, 12 Ekim 2011 
Canlı hücrelerde karbonhidrat, yağ ve proteinlerin oksijen kullanarak parçalanması ve ATP sentezlenmesi olayına oksijenli solunum denir.
Karbonhidratlar monosakkaritlere, yağlar yağ asitleri ve gliserole, proteinler amino asitlere dönüştürüldükten sonra solunum tepkimelerine katılırlar.
oksijenli ve oksijensiz solunum besinlerde depolanmış enerjiyi açığa çıkarır. Fakat oksijen kullanılınca enerjinin büyük bir bölümü açığa çıkar. Çünkü glikoz kendini meydana getiren bileşenlerine tam olarak parçalanır. oksijensiz solunumda ise az enerji açığa çıkar. Çünkü glikoz kendini meydana getiren bileşenlerine tam olarak parçalanmaz. Fermantasyonda son ürünlerin bazıları organik molekül olup, belli oranda enerji depo etmektedirler.

Kaynak: Oksijenli solunumda oluşan moleküller nelerdir?
Cevap
Misafir19:38, 19 Kasım 2011 
[QUO984azla bilgi istiyorum[/QUOTE]
Cevap
12 3
«Önceki KonuSonraki Konu»
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adınız:
Doğrulama