Arama

Mevlana'nın kendisine gelen felsefecileri Şems'e gönderdiği hangi eserde yer alır?

Güncelleme: 21 Kasım 2009 Gösterim: 3.452 Cevap: 1
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
25 Ekim 2009       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
selamünaleykum,bi sorum olacak soruda denmez ama beni bilgilendirirseniz sevinirim,,,şeyy soracaktım,,MEVLANA H.Z'NE BİR GRUP FELSEFECİ GELİYOR VEDE O FELSEFECİLERİ ŞEMS TİBRİZİYE HAVALE EDİYOR,,,BU ALINTI HANGİ ESERDEN VEDE BUNA AİT BİR YORUM YAPARSANIZ ÇOK SEVİNİRİM.
Sponsorlu Bağlantılar
nötrino
Yasaklı
21 Kasım 2009       Mesaj #2
Yasaklı
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

selamünaleykum,bi sorum olacak soruda denmez ama beni bilgilendirirseniz sevinirim,,,şeyy soracaktım,,MEVLANA H.Z'NE BİR GRUP FELSEFECİ GELİYOR VEDE O FELSEFECİLERİ ŞEMS TİBRİZİYE HAVALE EDİYOR,,,BU ALINTI HANGİ ESERDEN VEDE BUNA AİT BİR YORUM YAPARSANIZ ÇOK SEVİNİRİM.

Üç Sual Ve Bir Cevap

Sponsorlu Bağlantılar

Üç Sual Ve Bir Cevap

Mevlana Celaleddin-i Rumi'ye felsefecilerden bir grup gelir. Sual sormak istediğini bildirir. Mevla'na Hazretleri bunları Şems-i Tebrizi'ye havale eder. Bunun üzerine O’nun yanına giderler. Şems-i Tebrizi Hazretleri mescit de, talebelerine bir kerpiçle teyemmümün nasıl yapılacağını gösteriyordur. Gelen felsefeciler üç sual sormak istediklerini belirtirler.

Şems-i Tebrizi; "sorun" der. İçlerinden birini sözcü seçerler. Hepsinin adına o soracaktır. Sormaya başlar:

-"Allah var dersiniz. Ama görünmez, göster de inanalım." Şems-i Tebrizi Hazretleri;

-"Öbür sorunu da sor" der. O;

-Şeytanın ateşten yaratıldığını söylersiniz, sonra da ateşle ona azap edilecek dersiniz hiç ateş ateşe azap eder mi?

Şems-i Tebrizi;

-"Peki öbürünü de sor" der. O;

-"Ahiret'te herkes hakkını alacak, yaptıklarının cezasını çekecek diyorsunuz. Bırakın insanları canları ne istiyorsa yapsınlar, karışmayın" der.

Bunun üzerine Şems-i Tebrizi, elindeki kuru kerpici adamın başına vurur. Soru sormaya gelen felsefeci, derhal zamanın kadısına gidip, davacı olur. Ve;

-"Ben, soru sordum, o başıma kerpiç vurdu." der. Şems-i Tebrizi;

-"Ben de sadece cevap verdim." der. Kadı bu işin açıklanmasını ister. Şems-i Tebrizi şöyle anlatır:

-"Efendim,bana Allah-u Teala’yı göster de inanayım dedi. Şimdi bu felsefeci, başının ağrısını göstersin de görelim." der Şems-i Tebrizi; "İşte Allah-u Teala’da vardır, fakat görünmez. Yine bana, şeytana ateşle nasıl azap edileceğini sordu. Ben buna toprakla vurdum. Toprak onun başını acıttı. Halbuki kendi bedeni de topraktan yaratıldı. Yine bana; "Bırakın herkesin canı ne isterse onu yapsın. Bundan dolayı bir hak olmaz." Dedi. Benim canım onun başına kerpici vurmak istedi ve vurdum. Niçin hakkını arıyor? Aramasa ya! Bu dünyada küçük bir mesele için hak aranırsa, o sonsuz olan Ahiret hayatında niçin hak aranmasın?". Felsefeci, bu güzel cevaplar karşısında mahçup olup, söz söyleyemez hale düşer.

hangi eserde geçiyor,bilmiyorumdur ama kısaca bu şekilde galiba konunun özü.