PC Görünümü Üye Ol
Forum Ana Sayfa
Soru-Cevap > Komünist ne demektir?
1 23
«Önceki KonuSonraki Konu»
Misafir21:45, 26 Ekim 2009 
kominist ne demektir?
En iyi cevap SüPeRsiN tarafından gönderildi

"Onu giymiş" "Bunu çıkarmış", "Sakalı şöyleymiş", "İmaji böyleymiş" gibi asri imaj algılamaları ötesinde;toplumsal eşitlik ve mutluluğun sağlanmasi için: Kapitalizmden kaynaklanan aşırı servet birikimi ve toplumsal refahın adaletsiz dağılımına karşı çıkan
toplumun büyük bir bölümü sürekli yoksullaşırken, bazılarının hiç de haketmeden çok çok zengin olması nedeni ile içleri acıyan ve bu nedenle planlı ekonomiyi savunmakta olan kişi ve kurumlardır. :)
Benzer Konular:
Etiketler:
Cevap
Daisy-BT21:50, 26 Ekim 2009 
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı:
kominist ne demektir?
Komünizm, komünistlik veya ortakçılık, sosyal örgütlenme üzerine bir kuramsal sistem ve üretim araçlarının ortak mülkiyetine dayalı bir politik harekettir. Komünizm sınıfsız bir toplum yaratma amacındadır. 20. yüzyılın başından beri dünya siyasetindeki büyük güçlerden biri olarak modern komünizm, genellikle Karl Marx'ın ve Friedrich Engels’in kaleme aldığı Komünist Parti Manifestosu ile birlikte anılır. Buna göre özel mülkiyete dayalı kapitalist toplumun yerine meta üretiminin son bulduğu komünist toplum geçecektir.

(Vikipedi)
Cevap
SüPeRsiN14:42, 27 Ekim 2009 
"Onu giymiş" "Bunu çıkarmış", "Sakalı şöyleymiş", "İmaji böyleymiş" gibi asri imaj algılamaları ötesinde;toplumsal eşitlik ve mutluluğun sağlanmasi için: Kapitalizmden kaynaklanan aşırı servet birikimi ve toplumsal refahın adaletsiz dağılımına karşı çıkan
toplumun büyük bir bölümü sürekli yoksullaşırken, bazılarının hiç de haketmeden çok çok zengin olması nedeni ile içleri acıyan ve bu nedenle planlı ekonomiyi savunmakta olan kişi ve kurumlardır.
Cevap
misafir16:22, 1 Kasım 2012 
Komünizm nedir, sosyalizmden ne farkı vardır?

Bu iki kavram da çeşitli açılardan çeşitli anlamlar ifade ediyor olmakla beraber, burada kastedilen, insan toplumunun gelişmesindeki basamaklar olarak bunların ne anlama geldiği ve bu açıdan aralarındaki farkın ne olduğudur. Marksizme göre kapitalizmin yıkılmasıyla birlikte bir geçiş dönemi başlar ve bu dönemin bitimiyle komünist topluma ulaşılır ki, bu toplum da kendi gelişimi bakımından iki temel evreye ayrılır. Marx bu evreleri komünizmin alt ve üst evreleri olarak adlandırır. İşte komünizmin alt evresine aynı zamanda sosyalizm denir. Bu alt evreye sosyalizm denmesi dolayısıyla, üst evreyi anlatmak için de yine komünizm kavramı kullanılmıştır. Böylece komünizm kavramı hem komünist toplumun alt ve üst evresiyle birlikte tamamını anlatmak için, hem de bu toplumun yalnızca üst evresini anlatmak üzere iki ayrı kapsamda kullanılagelmiştir.
Sınıfsız toplumun bu iki aşaması arasındaki farkı şöyle açıklayabiliriz. Sınıfsız toplumun ilk evresine, sosyalizme varıldığında insanoğlunun binlerce yıllık sınıflı toplum döneminin miras bırakmış olduğu tüm sorunlar henüz tamamen çözülmüş durumda olamaz. Bunlar arasında yalnızca en temel nitelikte olanları, yani sınıflar ve devlet ortadan kaldırılmış durumdadır. İnsanoğlunun genel gelişimi sınıfsız topluma varıldığında da devam edecektir. Temelde üretici güçlerin daha yüksek bir atılımı ve buna eşlik eden bir kültürel dönüşüm sayesinde sınıfsız toplumun daha yüksek aşaması olan komünizme ilerlenecektir. Bu aşamada üretici güçler o denli gelişmiş olacaktır ki, bunun doğuracağı muazzam bolluk sayesinde çalışma bir zorunluluk olmaktan çıkarak artık sadece bir zevk halini alacaktır. İnsanlar büyük oranda zamanlarını ve enerjilerini, kendilerini ve nesillerini özgürce geliştirmeye ve daha yüksek arayışlara adayacaklardır. İşte ancak bu aşamada, insanların toplumdan aldığının ona verdiğiyle orantılı olması ilkesi son bulacak, insanlar topluma verdiği emekten bağımsız olarak tüm ihtiyaçlarını ondan alabilecektir. Böylece, herkesten yeteneğine göre, herkese ihtiyacına göre hedefi yaşama geçirilmiş olacaktır. Komünist toplumun ilk aşaması sosyalizmde ise üretici güçlerin bolluk düzeyi henüz bunu mümkün kılamadığı için bölüşüm ancak herkese çalışmasına göre ilkesi temelinde yapılabilir. Bir başka deyişle sosyalizmde orantılılık ilkesi henüz hüküm sürer. Sosyalizmde, çalışabilir durumdaki herkes çalışmak zorunda olacak ve herkes toplumdan çalışmasıyla orantılı olarak alacaktır. Şüphesiz buradaki çalışma, kapitalizmdekinden sonsuz ölçüde farklı bir nitelik taşır. Hem sömürücüler ve hem de onlarla birlikte onların pahalı devleti, bürokrasisi, kapitalizmdeki muazzam israf artık olmadığı için, üretim planlı ve tamamen insanların gerçek ihtiyaçlarına dönük olarak yapıldığı için, sosyalizm üretici güçleri çok daha yüksek düzeyde geliştirir. Böylece sosyalizmde hem ortalama zorunlu çalışma süresi muazzam ölçüde azalır hem de çalışanlara düşen ortalama refah muazzam ölçüde artar.
Cevap
Misafir17:47, 13 Kasım 2012 
CHP'liler komünist midir peki?
Cevap
Misafir21:17, 28 Aralık 2012 
aslında kominst i iyi yönde kulananlarda var bence herkesin gercekten eşit olması gerekir ve artık insanların gözlerini acması lazım....cünkü hicbir insan diğe r insandan değerli değildir herkes eitir sizde bölemi düşünüyosunuz
Cevap
biruni00:13, 29 Aralık 2012 
bir sandalye düşünelim;
demiri 10 tl
süngeri 10 tl
naylonu 10 tl.
toplamda 30 tl masraf var. ama satışı 50 tl. kâr 20 tl.

normal bir sistemde 20 ile olan kâr; patronun veya başka deyişle fabrika sahibinin cebine gitmesine kimse bişe demez. (fabrika kurma masrafı var ya)
markist leninist ve de komunizm sistemlerinde; bu 20 tl kârında işçilere kalması gerektiği savunulur.
Cevap
Misafir20:45, 15 Şubat 2013 
ben babamla eşitmiyim yani? mesela babam tarih öğretmeni senin dediğine göre babam iyi yapıyorsa benimde iyi yapmam gerekmez mi?
Cevap
Misafir14:50, 10 Nisan 2013 
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı:
kominist ne demektir?

kısacası kominist dinsiz allaha inanmayan müşrik demektir. allah öyle olmaktan sakındırsın
Cevap
Misafir19:29, 17 Nisan 2013 
[QUOTE=Misafir;2606661]kısacası kominist dinsiz allaha inanmayan müşrik demektir. allah öyle olmaktan sakındırsın[/QU
bence sen yanlis biliyorsun koministler de insandir ve allaha inanmayan bir suru insan war sen tek bunu koministler allaha inanmaz diye acikliyamazsin
Cevap
1 23
«Önceki KonuSonraki Konu»
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adınız:
Doğrulama
Mesaj:
Tüm Soru-Cevap Konuları
Benzer Konular
KPD - Almanya Komünist Partisi
Kapitalizm, devrimcilik, komünist ne demektir?
ÇKP - Çin Komünist Partisi
Komünist Nedir?
Komünist Manifesto