Arama

Y kromozomu ile taşınan hastalıklar nedir?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 5 Nisan 2015 Gösterim: 77.737 Cevap: 35
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
1 Kasım 2009       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
bana acill bugün içinde y kromozomu ile taşınan hastalıkların listesi lazm iki tane buldum gerisi yok
EN İYİ CEVABI ThinkerBeLL verdi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

bana acill bugün içinde y kromozomu ile taşınan hastalıkların listesi lazm iki tane buldum gerisi yok

Kıllı kulak: Y kromozomu üzerinde, erkekliği belirleyen genlerin dışında pek gen bulunmadığı sanılmaktadır. Kimi yayınlarda "kıllı kulak" geninin Y kromozomu üzerinde olduğu bildirilmektedir. Y kromozomal kalıtımda genin resesiflik ya da dominantlığı olmadan babanın tüm erkek çocukları etkilenmiş, fakat tüm kız çocukları normal olur.
Balık pulluluk: Y kromozomunda taşınan bir gen tarafından meydana getirilir. Bu yüzden sadece erkeklerde görülür. Hasta olan babanın bütün erkek çocukları bu geni taşıyacaklarından hepsi hasta olur. Bu hastalıkta erkeklerin özellikle kol ve bacakları olmak üzere vücutları tıpkı bir balık gibi pullarla kaplıdır.
Sponsorlu Bağlantılar
ThinkerBeLL - avatarı
ThinkerBeLL
VIP VIP Üye
1 Kasım 2009       Mesaj #2
ThinkerBeLL - avatarı
VIP VIP Üye
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
Alıntı

Kıllı kulak: Y kromozomu üzerinde, erkekliği belirleyen genlerin dışında pek gen bulunmadığı sanılmaktadır. Kimi yayınlarda "kıllı kulak" geninin Y kromozomu üzerinde olduğu bildirilmektedir. Y kromozomal kalıtımda genin resesiflik ya da dominantlığı olmadan babanın tüm erkek çocukları etkilenmiş, fakat tüm kız çocukları normal olur.
Balık pulluluk: Y kromozomunda taşınan bir gen tarafından meydana getirilir. Bu yüzden sadece erkeklerde görülür. Hasta olan babanın bütün erkek çocukları bu geni taşıyacaklarından hepsi hasta olur. Bu hastalıkta erkeklerin özellikle kol ve bacakları olmak üzere vücutları tıpkı bir balık gibi pullarla kaplıdır.
Sponsorlu Bağlantılar
Tanrı varsa eğer, ruhumu kutsasın... Ruhum varsa eğer!
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
19 Aralık 2009       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
y kromozumu ile taşınan kalıtsal hastalıklar
_KleopatrA_ - avatarı
_KleopatrA_
Ziyaretçi
19 Aralık 2009       Mesaj #4
_KleopatrA_ - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı

y kromozumu ile taşınan kalıtsal hastalıklar

Alıntı

^bakınız.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
12 Ocak 2010       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Arkadaşlar y kromozomuna bağlı olan başka hastalıklar biliyomusunuz? Çok lzm lütfen söyleyin!!
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
6 Nisan 2010       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı

balik pulluluk hastaligi

balık pulluku
Y kromozomunda taşınan bir gen tarafından meydana getirilir. Bu yüzden sadece erkeklerde görülür. Hasta olan babanın bütün erkek çocukları bu geni taşıyacaklarından hepsi hasta olur. Bu hastalıkta erkeklerin özellikle kol ve bacakları olmak üzere vücutları tıpkı bir balık gibi pullarla kaplıdır.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
1 Mayıs 2010       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
y kromozomoyla taşınan kalıtsal hastalıklar nelerdir ve hakkında bilgi
crazyyyyyy - avatarı
crazyyyyyy
Ziyaretçi
10 Mayıs 2010       Mesaj #8
crazyyyyyy - avatarı
Ziyaretçi
y kromazomu ile taşınan hastalıklar yapışık parmaklılık altı parmaklılık balık pulluluğu kulak kıllılığı bunlar var.bu hastalıklar babadan geçiyo ve eğer babada varsa tüm erkek çocukları hasta oluo....
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
8 Kasım 2010       Mesaj #9
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Balık pulluluk kulak kıllılıqı dişilerde görülmez : dişiler y kromozomu taşımaz
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
22 Mart 2011       Mesaj #10
Misafir - avatarı