PC Görünümü Üye Ol
Forum Ana Sayfa
Soru-Cevap > Kompozisyon çalışması nasıl yapılır, örnek verir misiniz?
1 2311...Son
«Önceki KonuSonraki Konu»
Misafir15:59, 5 Kasım 2009 
ben sınava gircem kompozisyon sınavına bana kompozisyon öenekleri nasıl yazıldığı hakıknda bilgi
En iyi cevap Daisy-BT tarafından gönderildi

Misafir adlı kullanıcıdan alıntı:
ben sınava gircem kompozisyon sınavına bana kompozisyon öenekleri nasıl yazıldığı hakıknda bilgi

Yazılı kompozisyon en az 3 bölümden oluşur. Bunlar; giriş, gelişme ve sonuç bölümleridir.

Giriş bölümü: Verilen bir konuyu açıklayabilmek için önce açıklanması gereken düşünce bulunur ve bu düşünce giriş bölümünde belirtilir. Giriş bölümü kompozisyonun en kısa bölümlerinden biridir. Bu bölümde sadece açıklanması gereken düşünce belirtilir. Bu bölümde örnek verilmez ve açıklama yapılmaz. Kısa ve öz bilgi verilmelidir. Ayrıca giriş cümlelerinde noktalama işaretlerine de dikkat edilmelidir.
Gelişme bölümü : Gelişme bölümünde, giriş bölümünde belirtilen düşünce geniş bir şekilde açıklanır. Bu bölümde örnek verilmesi gerekiyorsa örnek verilir. Ancak örneğin diye başlanılmaz, örneğin sözcüğü kullanılmaz. Verilen örnek birden fazla olmamalıdır. Gelişme bölümü bir paragraftan fazla olabilir. 1.paragrafta anlatılan konunun devamı gibidir ama daha geniş ve açıklayıcı bir şekilde olmalıdır.
Sonuç bölümü : Sonuç bölümünde, giriş ve gelişmenin ortak düşüncesi yani ana düşünce yazılır. Bu bölüm yazılı anlatımın diğer kısa bölümünden biridir. Bu bölümde de dikkat edilmesi gereken önemli özellik fazla ayrıntıya girmemektir.Yine kısa ve öz olmalıdır

Not: Kompozisyonda sadece 3 bölüm olmak zorunda değildir. Birden fazla gelişme bölümüde olabilir. Ancak en az 3 paragraftan oluşmak zorundadır.
Benzer Konular:
Etiketler:
  • kompozisyon nasil yazilir
  • kompozisyon nasil yazilir ornek
  • kompozisyon nasil yazilir ornekler
Cevap
Daisy-BT16:32, 5 Kasım 2009 

Yazılı kompozisyon en az 3 bölümden oluşur. Bunlar; giriş, gelişme ve sonuç bölümleridir.

Giriş bölümü: Verilen bir konuyu açıklayabilmek için önce açıklanması gereken düşünce bulunur ve bu düşünce giriş bölümünde belirtilir. Giriş bölümü kompozisyonun en kısa bölümlerinden biridir. Bu bölümde sadece açıklanması gereken düşünce belirtilir. Bu bölümde örnek verilmez ve açıklama yapılmaz. Kısa ve öz bilgi verilmelidir. Ayrıca giriş cümlelerinde noktalama işaretlerine de dikkat edilmelidir.
Gelişme bölümü : Gelişme bölümünde, giriş bölümünde belirtilen düşünce geniş bir şekilde açıklanır. Bu bölümde örnek verilmesi gerekiyorsa örnek verilir. Ancak örneğin diye başlanılmaz, örneğin sözcüğü kullanılmaz. Verilen örnek birden fazla olmamalıdır. Gelişme bölümü bir paragraftan fazla olabilir. 1.paragrafta anlatılan konunun devamı gibidir ama daha geniş ve açıklayıcı bir şekilde olmalıdır.
Sonuç bölümü : Sonuç bölümünde, giriş ve gelişmenin ortak düşüncesi yani ana düşünce yazılır. Bu bölüm yazılı anlatımın diğer kısa bölümünden biridir. Bu bölümde de dikkat edilmesi gereken önemli özellik fazla ayrıntıya girmemektir.Yine kısa ve öz olmalıdır

Not: Kompozisyonda sadece 3 bölüm olmak zorunda değildir. Birden fazla gelişme bölümüde olabilir. Ancak en az 3 paragraftan oluşmak zorundadır.
Cevap
Misafir20:05, 13 Aralık 2009 
arklar yarın sınav var acele giris bölümüne örnek lazım
Cevap
Misafir11:26, 16 Mart 2010 
Alıntı:
kompozisyon nasil yazilir ornek

kompozisyon nasıl yazılır yav
Cevap
Misafir22:41, 16 Mart 2010 
boş fıçı çok langırdarla ilgili kompozzisyon=lütfenn çok acill mümkünse bugünnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn
Cevap
Misafir21:27, 1 Nisan 2010 
insan her zaman kahraman olamaz ama her zaman insan olabilir hakkında kompozisyon yazınız lütfen çok acillll mümkünse bugüne yazın...
Cevap
Misafir16:40, 26 Eylül 2010 
Alıntı:
ornek kompozisyonlar ile ilgili daha fazla bilgi istiyorum
aile, ,grup şdavranış ,sosyal hayat ,birey ,kurum ,toplum ,iş birliği ,ile ilgili kompozisyon yazmak istiyorum yardmcı olurmusun
Cevap
Misafir19:34, 8 Ekim 2010 
cumhuriyet ile ilgili kompoziyon yazıcam lütfen yardımcı olurmusunuz
Cevap
Misafir09:05, 23 Ekim 2010 
kompozisyon örnekleri verirmisiniz
Cevap
ener09:07, 23 Ekim 2010 
kompozisyon örnekleri verirmisiniz

Cevap
1 2311...Son
«Önceki KonuSonraki Konu»
Hızlı Cevap
İsim:
Doğrulama