Arama

Korkuyu yenmenin yolları nelerdir?

Güncelleme: 24 Eylül 2017 Gösterim: 45.951 Cevap: 21
Misafir** - avatarı
Misafir**
Ziyaretçi
7 Kasım 2009       Mesaj #1
Misafir** - avatarı
Ziyaretçi
Korkuyu yenmenin yolları nelerdir?
Son düzenleyen Safi; 24 Eylül 2017 16:37
_KleopatrA_ - avatarı
_KleopatrA_
Ziyaretçi
7 Kasım 2009       Mesaj #2
_KleopatrA_ - avatarı
Ziyaretçi
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
Kişinin toplum içinde kendisini yeterince anlatamamasına neden olan rahatsızlığı yenmek için "Başkaları ne der?" anlayışını bırakmanız gerekiyor.
Sosyal fobisi olan kişilerin özellikleri arasında başkalarının görüşlerine fazla önem verme, kendini açıkça ortaya koyamama, hayır diyememe yer alır. Kendilerini acımasızca eleştirirler. Sosyal fobi tanısı alanların, kendisini sevilmeye ve beğenilmeye layık bulmamaları önde gelen yanlarıdır. Sevilmek ve beğenilmek için kusursuz olmaları, mükemmel olmaları gerektiğini düşünürler. Bu nedenle hayatları çok zor geçer.
Sponsorlu Bağlantılar
Sosyal fobiye neden olan etkenler arasında aile de sayılıyor. Ancak bu etki genetik olmaktan çok eğitimsel olarak ortaya çıkıyor. Çocuk, anne ve babanın davranışlarından etkilenerek mahçubiyet ya da utanma duygusunu ediniyor. Kendisini değersiz ve yetersiz gören ebeveyn, kendisinin bir parçası olan çocuğu da değersizlik duygusuyla besliyor. Sürekli aşağılanan, küçük görülen, alay edilen çocuk kendisini değersiz hissediyor ve kendisini sevilmeye layık bulmuyor. Utandırma ve korku içeren bir disiplinle büyütülen çocuklarda ilerleyen zamanlarda sosyal fobi gelişebiliyor.

BEDELİ AĞIR
İleri yaşlara kadar devam eden çekingenliğin insanın hayatını ne kadar bozduğunu, yaşam kalitesini ne kadar düşürdüğünü gördüğümüzde sosyal fobinin önemi daha da artar. Sosyal fobik kişiler kendilerince "utanılacak bir durumdan kaçınmak için" çok ağır bedeller ödemek zorunda kalıyorlar. Söz gelimi sınavlara giremiyorlar, konuşmaları gereken durumlarda içlerindeki korku yüzünden susuyorlar, hayat boyu pek çok alanda kendilerini doğru bir şekilde ifade edemiyorlar.
Sosyal fobisi olan bir kişi genellikle kendisi ile ilgili "Rezil olacağım", "Komik duruma düşeceğim", gibi olumsuz düşünce ve yargılara sahiptir. Sosyal fobinin bedensel belirtileri ise genellikle yüz kızarması, çarpıntı, terleme, titreme, gerginlik, midede rahatsızlık, ağız kuruluğu, nefes almada güçlük, bayılma hissi, baş dönmesi ve kulak çınlaması şeklinde kendini gösterir.

KÖKENİ BULUNMALI
Tedavide bütün bu davranışların kökeni olan duygusal kaynakları araştırmak gerekir. Kişiler mutlaka kendilerine güvenmeyi ve sevmeyi öğrenmeli. Başkalarının düşüncelerinin o kadar önemli olmadığını dahası başkaları için o kadar önemli olmadıklarını öğrenmeli. Mükemmellik yerine iyi olmayı başarı saymalı. Bütün bunlar için bir terapistin yardımına başvurmak gerekli. Bu duygulardan sıyrılmak, kurtulmayı şiddetle istemeden, çevrenin etkilerini azaltmadan, başkalarının onayından ve mükemmellikten vazgeçmeden mümkün olmaz. Kişi bunları kabul ettiğinde terapinin iyileştirici yolları kendiliğinden açılıyor. Psikoterapi sosyal fobiyi besleyen akıldışı ve hayatı zorlaştırıcı duygu, düşünce ve inanç kalıplarının tamamen değiştirilmesini sağlıyor.

Sosyal fobinin sebeplerinin ne olduğuna dair çeşitli araştırmalar mevcut olmakla birlikte kesin olarak gösterilmiş tek bir neden yoktur. Daha çok biyolojik, genetik, yetiştiğimiz aile çevresi gibi birçok faktörün muhtemelen hep birlikte etkisi sonucu ortaya çıkıyor. Sosyal anksiyetenin gelişmesindeki en önemli faktör, arkadaşlar tarafından alay edilme ya da ebeveyn tarafından reddedilme hissi... Bu durum, çocuklarda utangaçlığın gelişmesine sebep oluyor ve ergenlikte sosyal anksiyeteye dönüşüyor. Öte yandan, sosyal çekingenliğe biyolojik bir zayıflığın neden olabileceğini öne süren araştırmalar da bulunuyor.
Sosyal fobi ile savaşta terapinin rolü büyük. Ancak tek başına yeterli değil. Sizin de iyilişmek için çaba göstermeniz, belirtileri en aza indirmek içen bireysel olarak mücadele vermeniz gerekiyor. Bunun için her şeyden önce kendinize karşı anlayışlı olun. İyi yaptığınız işlerin ve yeteneklerinizin bir listesini çıkarın. Başkalarının sizde takdir ettiği özellikleri öğrenmeye çalışın. Bunun için güvendiğiniz yakınlarınıza soru sormaktan çekinmeyin. Herkesin görünmese de korkuları ve güvensizlikleri olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Nasıl hissettiğiniz hakkında güvendiğiniz biriyle konuşmayı deneyin. Benzer korkuları karşınızdakinin de yaşadığını bilmek kendinizi iyi hissetmenizi sağlayabilir. Endişelendiğinizi hissettiğiniz anda üç kere derin nefes alın. Endişelerinizi büyütmeyin.

Sosyal fobi, tedavi edilmediği takdirde; depresyon, panik atak, obsesif kompülsif, çekingen kişilik bozukluğu, alkol-madde bağımlılığı ve somatoform bozukluklar gibi önemli psikolojik rahatsızlıklara yol açabiliyor.
"Hastalık ağır bedeller ödetir"
Psikolog Süreyya Coşkuner "Sosyal fobik kişiler kendilerince utanılacak bir durumdan kaçınmak için çok ağır bedeller ödemek zorunda kalıyorlar. Söz gelimi sınavlara giremiyorlar. Hayat boyu pek çok alanda kendilerini doğru bir şekilde ifade edemiyorlar" diyor.
Bireylerin korkulan toplumsal ortamlarda ya da bir eylemi gerçekleştirdikleri durumlarda belirgin ve sürekli bir korku duymalarıdır. Sosyal fobi; utanç verici duruma düşmekten, alay edilmekten, reddedilmekten korkmak olarak da tanımlanabilir. Bir tür sıkıntı bozukluğudur.

Tehlike sınırında mısınız?
Aşağıdaki şıklardan size uygun olanları işaretleyin. Eğer "Bu belirtilerden çoğu bende var" diyorsanız, bir uzmana danışmanızda fayda var.
  • Başkalarının yanında utangaçım.
  • Sosyal ortamlarda insanların beni izlediğini, bana baktığını ya da beni yargıladıklarını hissediyorum.
  • Başkalarının sinirli olduğumu görmelerinden endişe duyuyorum.
  • Başka insanlar etrafımdayken asla kendimi rahat hissetmiyorum.
  • Topluluk içinde utanmaktan, küçük düşmekten, aptalca bir şey söylemekten korkuyorum.
  • Genellikle korkumun aşırı ve gereksiz olduğunu biliyorum ama engelleyemiyorum.
  • Sosyal ortamlardan ya uzak duruyorum ya da mecbur kaldığımda büyük sıkıntı içinde tahammül ediyorum.
  • Böyle durumlarda vücudum terleme, titreme, hızlı kalp atışı, nefes darlığı, kızarma, ağız kuruluğu, karıncalanma hissi gibi belirtiler veriyor.
BAKINIZ Korku (Fobi) Nedir? Korku Hastalığı ve Fobik Bozukluklar Hakkında
Son düzenleyen Safi; 24 Eylül 2017 16:39
TUZCUAY - avatarı
TUZCUAY
Ziyaretçi
7 Kasım 2009       Mesaj #3
TUZCUAY - avatarı
Ziyaretçi
Üstüne üstüne gidin..
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
5 Haziran 2011       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
KORKUSUZ OLMANIN YOLLARI Sanatta, siyasette, ticarette ve hayatın her pikselinde cesaretli olmamızın önemini bildiğim için sizlere cesaretli olmanın metot ve tekniklerinide yazdım. Sahne korkusu dahil tüm korkuları- nızdan kurtulmak istermisiniz. 1- Korkusuz olabilmek için daha önce cesaretine güvendiğiniz insanlarla birlikte olunuz. Birlikte olamasanız bile onlarla tele- fonda konuşunuz. Onlara e mail gönderiniz. Hiçbirini yapma olanağınız yoksa onların yaşamlarını ve davranışlarını düşününüz. Bir süre sonra kendinizi cesaretli hissedip korkusuz olacaksınız. 2- Korkmakmı istiyorsunuz korkmamakmı kararınızı açık ve net olarak vermelisiniz. Korkak insanlardan kesinlikle uzak durmalısınız. Benim binlerce övgü dolu e-mail almama neden olan bir sözüm var bir çok okurumda telefon ederek bu sözü- mün anlamlı olduğunu ve çok beğendiklerini bana aktardılar bu sözümü önceki kitaplarıma da ekledim: “kimseden korkmayın korkutun korkarlar” 3- Birileri tarafından size kötülükler yapılıyorsa cesarete ih- tiyacınız var demektir. Yeryüzünde yaşayan herkeze peygam- berlere dâhil kötülük yapılmıştır, bu doğrudur o yüzden size de yapılabilir. Tedbirlerinizi alırken yakın çevrenizden başlayınız. 4- Önceden cesaretli olanlar sonradan korkak olurlar mı? Ge- nellikle olmazlar ancak birey kendisini gevşek bırakırsa çevrenin baskılarına boyun eğerse direnci kesinlikle kırılır. 5- Şu ayrıntıyı aklınızda çıkarmayınız. Dünyanın en zor işi bir can almaktır. Sizinde canınızı kimse alamaz. Sadece allah izin verince size kötülük yapabilirler. 6- Cesaret veren yiyecekler var mı? Acaba diyen okurlarım olacaktır hemen cevap yazabilirim. Balık yemek insana cesaret vermektedir. Yine en çok işinize yarayacak olan üstelikte denedi- ğinizde hayretler içersinde kalacağınız bir yiyecek söyleyeceğim. Ekmek, börek, vs undan pişirilmiş gıdaların yanık olan yerleri sizleri cesaretlendirecektir. Hatta kendinizi tarihte en cesaretli olarak kabul etmiş bir lider gibi hissedeceksiniz. Hemde bu aşa- ma, aşama değil hemen etkisini gösterecektir. Birde domatese benzeyen hurma yiyebilirsiniz. 7- Cesaretli olarak hayat yaşayanların hiçbirine saldırı ya- pılmamıştır. 8- İnsanlar korkuya da korkusuzluğa da alıştırılabilir. Dünyada ki insanların büyük bir bölümü diğer insanlarında kendileri gibi olmasını istemektedir. Bir insan korkak ise korkak olmanın çok faydalı olduğuna inanır. Bundan dolayı da yanındakilerin de korkak olması için yoğun çaba sarf eder, bu gayretleri sonucun dada bunu başarır. Cesaretli insanlarda aynıdır, onlarda diğer- lerinin de korkusuz olmasını ister. 9- Korktuğunuz anlarda şu davranışlarda bulununuz. Sanki korku oluşturacak bir durum yokmuş gibi hareket etmeye çalışınız. 10- Hayat çok güzeldir doya doya yaşanmalıdır. İşte bu yüzden korkmadan korkusuzca yaşanmalıdır. Korkularımızdan arın- mazsak huzur ve güven bizimle olmaz. 11- Korkakların çok olmasının nedeni şudur. İnsanların bir çoğu hayatta yaşayabilmem için korkarak ve ürkerek hayatıma devam edersem daha uzun yaşarım diye düşünmektedir. 12- Korkuya kapıldığınızda nasıl davranmalıyım sorusuna en güzel ve anlamlı cevap kesinlikle şu olacaktır. Benim şu andaki başıma gelen korku ve ürküntüler peygamberimizin başına gelseydi acaba nasıl davranırdı diye akıl yürütünüz. Bir süre düşününce korkunuz yerini cesarete bırakacak asla korkmayacaksınız. 13- Korkutulanların tek benzerlikleri vardır oda şudur; yalnız olmaları ve çevresinden kopuk yaşamalıdır. Çevresiyle birlik olan çevresinden destek alan birini asla kimse korkutamaz. 14- Korktuğunuzda bir çözüm yoluda şudur. Sizi korkutmaya çalışan örgüt veya topluluk her neyse önemli değil siz şunu yapı- nız. Sizi korkutanlarıda korkutabilecek güçleri bulunuz. Bu güç devlet ve millet olabilir. Devleti ve milleti hiç bir güç korkutamaz. Hasbora, lluzyon, Sihirbaz, Alevbaz, Atebaz, Karagz, Hacivat, Kukla, Sihirbaz Malzeme
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
21 Eylül 2011       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Size şöyle söyleyeyim, daha 15 yaşındayım ve öyle bir durumdayimki bunu yaşamaktansa ölmeyi tercih ederim. yaklaşık 1-2 sene önce yaşadığım yaptığım hatalar ve yaşadığım olaylar benim herşeyden korkmamı sağlıyor... Dışarı çıkmak istemiyorum birşey olacak zarar göreceğim diye korkuyorum. Ama öyle böyle değil aşırı bir korku.. Sürekli ağlıyorum o yüzden.. Yaşadığım olayları yaptığım hataları unutamıyorum sanki yüzüme vurulacakmış gibi geliyor! Aydınlığıda sevmiyorum. Odama ışık girmesin diye perdeleri kapatıyorum moralim bozuluyor. Çok fena bir haldeyim ne zamandır.. Böyle sürecek diye korkuyorum sürekli suratım asık içimden hiçbirşey yapmak gelmiyor kimseye güvenemiyorumm... Lütfen cevap yazın daha yaşım küçük derslerime odaklanmak istiyorum ama mümkün değil pek sanırım... Nedir bunlar ?
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
2 Aralık 2011       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
15 yaşındaki arkadaş bende bi ara senin gibiydim gerçekten herşeyden korkardım özellikle dayak yemekten ve bir gün bir kavgaya gittim azım yüzüm kanadı ama bu korkulu düşüncelerimde yok oldu sana benden bir tavsiye her neyden korkuyosan onun üstüne git çünkü üstüne gitiğin zaman işler tersine dönecek ve korktuğun her neyse artık seni korkutamıyacak ve sende rahatca hayatını yaşayacaksın hem bunlar geçici şeyler fazla kafana takma böyle şeyleri korktuğun herneyse onun üstüne git biraz zaman sonra sen onun üstesinden geliceksin bana inan
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
10 Mart 2012       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
büyüdüğümde polis olmak istiyorum ama çok korkuyorum içimde bir his var korku sebebim ise tahminimde arkadaş,aile ve okul ortamından şiddet gördüğümden.bu nalet olası korkudan nasıl kurtulacağımıda bilmiyorum ha bide bana bunları yapanlardan intikam almak istiyorum ne yapabilirim cevabınızı bekliyorum
Misafir12 - avatarı
Misafir12
Ziyaretçi
12 Mart 2012       Mesaj #8
Misafir12 - avatarı
Ziyaretçi
mrb ben 17 yaşında bir kızım biri ile çıkıyorum ve bu benm akrabam 4 aydır nerdeyse ilişkimiz devam ediyor fakat ben korkuyorum ailemden biri duyacak diye korkuyorum ama ilişkimizide ben ve ondan başka kimsede bilmiyor ama bu benm jorkumu yenmeye yetmiyor sevgilimle arama mesafe koyuyuorum bu durumda oda çok üzülüyor ltfn yardım ne olur
_COLT_ - avatarı
_COLT_
Ziyaretçi
12 Mart 2012       Mesaj #9
_COLT_ - avatarı
Ziyaretçi
Korktugun seylerden vazgecmek icin kendini egitmelisin...
e.e. - avatarı
e.e.
Ziyaretçi
2 Temmuz 2012       Mesaj #10
e.e. - avatarı
Ziyaretçi
yalnızlıgı severım kafamı dınlerım ama yalnızken sessızlıkten korkuyorum ve sankı evde baska bıseyler var yada oldugum mekanda benden baska bıseyler var gıbı hıssedıyorum asırı korkuyorum