PC Görünümü Üye Ol
Forum Ana Sayfa
Soru-Cevap > İş yapmaya örnek verir misiniz?
«Önceki KonuSonraki Konu»
Misafir20:24, 12 Kasım 2009 
iş yapmaya örnek verir misiniz? çok ihtiyacım var...
Benzer Konular:
Etiketler:
  • is yapma ile ilgili 5 ornek
Cevap
Misafir11:05, 21 Kasım 2010 
kuvvet ve yol varsa iş var demektir.
mesela masayı 2 metre itmek
duvarı itmek asla iş değildir
Cevap
Misafir20:18, 7 Kasım 2012 
Şekildeki cisim K noktasından L noktasına hareket etmiş olsun Hareket yönünde olan F1 kuvvetinin yaptığı iş pozitif, harekete zıt yönde olan F3 kuvvetinin yaptığı iş ise negatiftir. F2 kuvveti cisme bir yol aldırmadığı için iş yapmamıştır. Öyleyse fiziksel anlamda bir iş yapılabilmesi için aşağıdaki üç koşulun sağlanması gerekmektedir.

1- Bir kuvvet olmalıdır.

2- Bu kuvvet cisme yol aldırmalıdır.

3- Kuvvetle yol aynı doğrultuda olmalıdır.

Bu koşullardan biri yada birkaçı eksik olursa iş yapılmış sayılmaz.Şekildeki yükü F kuvvetiyle / kadar götürdüğümüzde yapılan iş;

İş= Kuvvet ×Yol

W = F • I

İfadesinden Bulunur.

Kaynak: http://www.msxlabs.org/forum/soru-ce...#ixzz2BYuqlGae
Cevap
lastpoints21:34, 7 Kasım 2012 
İş: Bir cisme kuvvet uygulayarak o cismin kuvvet doğrultusunda yol almasının sağlanmasıdır.W ile gösterilir. İşin birimi joule (j)’ dür.

İşin gerçekleşebilmesi için öncelikle bir enerji kaynağı gerekir.Bu enerji farklı şekillerde elde edilebilir. Örneğin bizim enerji kaynağımız besinler, arabaların enerji kaynağı yakıttır.İşte bu tip enerjiler iş yapılmasını sağlar.
Fiziksel anlamda iş yapıldığını söylemek için kuvvete ihtiyaç vardır.Cismin üzerine birden fazla kuvvet etkili olabilir.Cismin hareket doğrultusundaki toplam kuvvetin adı net kuvvettir.İş net kuvvetin sıfırdan farklı olmasına bağlıdır.Bunun yanında iş yapıldığının söylenebilmesi için kuvvet uygulanan cismin net kuvvet doğrultusunda yol alması gerekmektedir.

Sonuç olarak fiziksel anlamda iş;
• Net kuvvetin sıfırdan farklı olması
• Kuvvetle alınan yolun aynı doğrultuda olmasıyla yapılmış olur.

Not: İş, net kuvvet ve alınan yol ile doğru orantılıdır.

İş = Kuvvet x Yol
W = F x X
Joule = N x m


Fiziksel anlamda iş yapıldı diyebilmek için gerekli kuralları öğrendik.Enerji harcayıp yorulduğumuzu düşündüğümüz, ama aslında fiziksel anlamda iş yapamadığımız birçok durum vardır.
Örneğin Can ailesiyle birlikte tatile gitmek için yola çıktığında yolda benzinliğe 100 m kala benzinleri bitmiştir.Can ve babası arabayı arka tarafından iterek benzinliğe kadar götürmek istemişlerdir.Ancak itmelerine rağmen arabayı hareket ettirememişlerdir.Burada net kuvvet sıfır olmamasına karşın araba uygulanan kuvvet doğrultusunda yol alamadığı için yapılan iş sıfırdır.
Zeynep, okul çıkışında çantasını eline alarak evine gidiyor.Çantası elinde tutabilmek için kuvvet uyguluyor.Aynı zamanda yürüdüğü için çantaya yol aldırıyor.İş yapabilme koşullarını sağlıyor gibi görünse de Ayşe çantayı taşıyarak iş yapmamıştır. Çünkü çantayı taşımak için yukarı doğru bir kuvvet uygulanmıştır. Ancak çanta yatay doğrultuda hareket etmiştir. İş yapabilmek cismin aldığı yolun uygulanan net kuvvetle aynı doğrultuda ve aynı yönde olması gerekir.

Düz yolda cismi hareket ettirerek iş yapılabilir. Ancak farlı durumlarda da fiziksel anlamda iş yapıldığı söylenebilir.
Örneğin bir halterci yerdeki halteri belli bir yüksekliğe kaldırırken kuvvet uygular. Bu kuvvetin etkisiyle halter kuvvetle aynı doğrultuda ve aynı yönde yol alır.Bu nedenle de haltercinin halter üzerinde fiziksel anlamda iş yapabildiğini söyleyebiliriz.
Cevap
Misafir17:29, 9 Şubat 2013 
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı:
iş yapmaya örnek verir misiniz? çok ihtiyacım var...
çantanla beraber merdiven çıkmak bir iştir elinde bir agırlıkla merdiven çıkmak bir iştir cuvalı sırtına alarak tepeye dogru çıkmak bir iş degildir
Cevap
Misafir14:28, 27 Aralık 2013 
bardağı kaldırmak iştir
Cevap
«Önceki KonuSonraki Konu»
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adınız:
Doğrulama
Mesaj:
Tüm Soru-Cevap Konuları
Benzer Konular
Asitlere örnek verir misiniz?
Bileşiklere örnek verir misiniz?
İbadete örnek verir misiniz?
Nasrettin Hoca'nın fıkraları ne gibi mesajlar verir, örnek verir misiniz?
Ülkemizdeki örnek vatandaşlara örnek verir misiniz?