Arama

Yüzümdeki benleri yok etmek için ne yapabilirim?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 22 Şubat 2016 Gösterim: 95.588 Cevap: 6
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
18 Kasım 2009       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
yüzümde birden fazla ben var ama et beni değil bunları yok etmek için ne yapmalıyım?
EN İYİ CEVABI Safi verdi
Benleri Aldırmak Tehlikeli Mi ?

Sponsorlu Bağlantılar

Benlerinizi Asla İhmal Etmeyin!

Vücudunda ben olmayan insan neredeyse yok gibidir. Bazı kimselerde tüm vücuda yayılmış irili ufaklı yüzlerce ben görülebilirken, bazı kimselerde çok daha az sayıda benle karşılaşabilmekteyiz. Hatta bazen kişiyi çok rahatsız eden bu benler birde bakarsınız ki bir başkasında güzelliğine güzellik katan adeta aksesuar gibi yerleşivermiştir, kimi zaman dudağa, kimi zaman burun kanadına sanki bir hızma misali. Peki, nedir benlerle ilgili bilimsel gerçekler birlikte gözden geçirelim.
Benler aslında vücudumuzda normalde de bulunan ve deriye rengini veren melanosit dediğimiz hücrelerin bir araya toplanarak oluşturdukları doku parçalarıdır ve aslında iyi huylu tümör dokularıdır. Doğuştan oluşabildikleri gibi sonradan hayatın belirli dönemlerinde oluşabilme özelliğine de sahiptirler. Benler çok farklı karakter ve şekilde karşımıza çıkabilirler, renkleri kırmızı, kahverengi, mavi veya siyah ve hatta bu renklerin karışımı şeklinde olabilir. Büyüklükleri ise birkaç milimetreden, neredeyse bütün bir sırtı kaplayacak büyüklüğe yani onlarca santimetreye değişebilir.

Benler tehlikelimidir?

Yukarda kısmen tarif ettiğimiz doğuştan mevcut olan üzeri genelde kıllı, kahverengi-siyah renkli, içerisinde homojen bir renk dağılımı olmayan, büyük benlere biz tıp dilinde konjenital dev kıllı nevüs (yani doğumsal kıllı ben) adını vermekteyiz. Halk arasında bu benlerin oluş mekanizmalarıyla ilgili mesela hamileyken ciğer kanı damlaması gibi çok değişik inanışlar mevcuttur, tabiî ki bunların hiçbirinin bilimsel bir gerçekliği bulunmaz. Burada bizim için önemli olan nokta bu benlerin mümkün olan en erken yaş veya dönemde, vücuttan uzaklaştırılması gerekliliğidir, çünkü biz bilmekteyiz ki bu benlerden hayatı tehdit edecek kadar kötü ve hızla yayılan, malin melanom adını verdiğimiz deri kanseri gelişme ihtimali oldukça yüksektir.
Bunun yanı sıra doğumda mevcut olmayıp sonradan ortaya çıkan benlerde zaman içerisinde malin melanom dediğimiz cilt kanserine dönme potansiyeline sahiptir.
ener - avatarı
ener
Ziyaretçi
29 Mart 2011       Mesaj #2
ener - avatarı
Ziyaretçi
Günümüzde ben tedavisinde değişik yöntemler kullanılmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar
Dondurarak ben tedavisi(krio)
Tedavide karbondioxit veya azot gazı bir cihaz yardımıyla kullanılır.Eksi 60 - 90 derecelik küçük uç bene dokundurulur.Ben bu düşük ısıyla donar ve protein yapısı değiştiğinden yanmaya benzer bir şekilde çürür ve günler içerisinde dökülür.
Genellikle uygulamada bende belirgin küçülme olur ve diğer seanslarda istenildiği seviyeye kadar indirilir.
Uygulaması son derece kolaydır ofis şartlarında rahatlıkla uygulanabilir,uyuşturucu gerekmez.
Dikkat edilmesi halinde ciddi bir iz kalmadan haftalar içinde tedavi tamamlanır.
Dondurma işlemi dikkatli yapılmazsa daha derin bir çürüme ve buna bağlı belirgin çukurluk şeklinde iz kalabilir.
Daha modern tedavi seçenekleriyle birlikte kullanımı giderek azalsada hala kullanılan klinikler vardır

Radyofrekans tedavisi
Radyofrekans elektrik enerjisiyle oluşturulan radyo dalgalarının dokunduğu alanda ısı enerjisine dönüşmesi şeklinde uygulanan bir tedavi şeklidir.Bende oluşturulmak istenen dokuda kontrollü yanık oluşturarak (termal hasar)ciltteki fazlalığın buharlaştırılmasıdır. Çalışma prensibi elektrokoterle çok benzeşir en önemli fark radyofrekansla oluşturulacak yanığın sınırları daha net ve daha seçicidir. Çok ince uçlar yadımıyla ben tabaka tabaka kaldırılarak normal cilde ulaşılır.Normal ciltten yüksek kısım buharlaştırıldığında düz zemin elde edilmiş olur.Damar beni hariç renkli,renksiz,büyük küçük tüm benlere uygulanabilir.Genellikle tek seansta tedavi tamamlanmış olur gerekirse küçük rötujlar için aylık kontrole çağrılabilir.Uygulayıcının tecrübesi yeterliyse benin büyüklüğüne göre çok hafif bir iz kalabilir veya hiç iz kalmayabilir.Uygun şekilde yapılmaması halinde benin olduğu alanda çeşitli derinliklerde çukurluk kalabilir. Radyofrekans herne kadar radyo kelimesini içerdede radyasyonla hiçbir ilişkisi yoktur ve buna bağlı olarak tedavide kanserleştirme riskide söz konusu değildir.Benin tedavi edilmesi ileri yaşlarda ortaya çıkabilecek benin kanserleşme riskini ortadan kaldırmaktadır.

Ben ameliyatı
Teknolojinin kullanılmadığı kurum ve kuruluşlarda ben tedavisi cerrahi olarak çıkarılarak yapılmaktadır.
Ameliyatla alınmasına karar verilen benin etrafı bölgesel uyuşturucuyla uyuşturulur olabilecek en küçük şekilde kesilerek ben tüm katlarıyla çıkarılıp oluşan cilt açıklığı dikilerek kapatılır.Genellikle yuvarlak olan ben etrafından elips şeklinde kesilerek çıkarılır.
Ameliyat sonrası benin büyüklüğüne göre değişen ölçülerede iz kalır alışık olunan benin çapının 1.5-2 katı kadar iz kalacağıdır.Şöyleki 1 cm lik bir ben cerrahi olarak çıkarıldığında alınan yerde 1.5-2 cm lik çizgi şeklinde bir iz kalır.Dikişin gizli(estetik) konması bu izin daha küçük olmasını sağlamaz ancak normal dikiş şeklinde kapatılırsa balık kılçığı şeklinde görünüm oluşur.
Kanser olabileceği şeklinde bir kuşku varsa alınan doku patolojik incelemeye tabi tutulur.

Son düzenleyen Safi; 22 Şubat 2016 03:46
Teusa - avatarı
Teusa
Ziyaretçi
25 Mayıs 2011       Mesaj #3
Teusa - avatarı
Ziyaretçi
Ben ameliyatı
Teknolojinin kullanılmadığı kurum ve kuruluşlarda ben tedavisi cerrahi olarak çıkarılarak yapılmaktadır.
Ameliyatla alınmasına karar verilen benin etrafı bölgesel uyuşturucuyla uyuşturulur olabilecek en küçük şekilde kesilerek ben tüm katlarıyla çıkarılıp oluşan cilt açıklığı dikilerek kapatılır.Genellikle yuvarlak olan ben etrafından elips şeklinde kesilerek çıkarılır.
Ameliyat sonrası benin büyüklüğüne göre değişen ölçülerede iz kalır alışık olunan benin çapının 1.5-2 katı kadar iz kalacağıdır.Şöyleki 1 cm lik bir ben cerrahi olarak çıkarıldığında alınan yerde 1.5-2 cm lik çizgi şeklinde bir iz kalır.Dikişin gizli(estetik) konması bu izin daha küçük olmasını sağlamaz ancak normal dikiş şeklinde kapatılırsa balık kılçığı şeklinde görünüm oluşur.
Kanser olabileceği şeklinde bir kuşku varsa alınan doku patolojik incelemeye tabi tutulur.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
21 Şubat 2016       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ayni duyguyu bende yasiyorum ama utanilcak birsey degil aslinda zamanla alisirsiniz ayrica aldirmaya kalkısmayin cunku bazi benler aldirildiktan sonra kansere neden oluyormus
Safi - avatarı
Safi
SMD MiSiM
22 Şubat 2016       Mesaj #5
Safi - avatarı
SMD MiSiM
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
Benleri Aldırmak Tehlikeli Mi ?

Benlerinizi Asla İhmal Etmeyin!

Vücudunda ben olmayan insan neredeyse yok gibidir. Bazı kimselerde tüm vücuda yayılmış irili ufaklı yüzlerce ben görülebilirken, bazı kimselerde çok daha az sayıda benle karşılaşabilmekteyiz. Hatta bazen kişiyi çok rahatsız eden bu benler birde bakarsınız ki bir başkasında güzelliğine güzellik katan adeta aksesuar gibi yerleşivermiştir, kimi zaman dudağa, kimi zaman burun kanadına sanki bir hızma misali. Peki, nedir benlerle ilgili bilimsel gerçekler birlikte gözden geçirelim.
Benler aslında vücudumuzda normalde de bulunan ve deriye rengini veren melanosit dediğimiz hücrelerin bir araya toplanarak oluşturdukları doku parçalarıdır ve aslında iyi huylu tümör dokularıdır. Doğuştan oluşabildikleri gibi sonradan hayatın belirli dönemlerinde oluşabilme özelliğine de sahiptirler. Benler çok farklı karakter ve şekilde karşımıza çıkabilirler, renkleri kırmızı, kahverengi, mavi veya siyah ve hatta bu renklerin karışımı şeklinde olabilir. Büyüklükleri ise birkaç milimetreden, neredeyse bütün bir sırtı kaplayacak büyüklüğe yani onlarca santimetreye değişebilir.

Benler tehlikelimidir?

Yukarda kısmen tarif ettiğimiz doğuştan mevcut olan üzeri genelde kıllı, kahverengi-siyah renkli, içerisinde homojen bir renk dağılımı olmayan, büyük benlere biz tıp dilinde konjenital dev kıllı nevüs (yani doğumsal kıllı ben) adını vermekteyiz. Halk arasında bu benlerin oluş mekanizmalarıyla ilgili mesela hamileyken ciğer kanı damlaması gibi çok değişik inanışlar mevcuttur, tabiî ki bunların hiçbirinin bilimsel bir gerçekliği bulunmaz. Burada bizim için önemli olan nokta bu benlerin mümkün olan en erken yaş veya dönemde, vücuttan uzaklaştırılması gerekliliğidir, çünkü biz bilmekteyiz ki bu benlerden hayatı tehdit edecek kadar kötü ve hızla yayılan, malin melanom adını verdiğimiz deri kanseri gelişme ihtimali oldukça yüksektir.
Bunun yanı sıra doğumda mevcut olmayıp sonradan ortaya çıkan benlerde zaman içerisinde malin melanom dediğimiz cilt kanserine dönme potansiyeline sahiptir.
SİLENTİUM EST AURUM
Safi - avatarı
Safi
SMD MiSiM
22 Şubat 2016       Mesaj #6
Safi - avatarı
SMD MiSiM
Yüzde Bulunan Benler Nasıl Giderilir?

Güzelliğin gölgelerinden biri olan, yüzde ki benler, çiller ve lekeler bir çok kişinini kabusu haline gelmiş durumda bu duruma ne yazıkki.. Peki yüzde ki benler yok edilebilir mi ?
Erciyes Üniversitesi Dermatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ekrem Aktaş, özellikle yarı çapı 0.5 santimetre olan ve doğuştan kıllı olan benler`in güneş ışığından korunması gerektiğini söyledi. Koyu kahverengi, siyah ve mavi benler`in güneşe maruz kaldığı zaman ‘ben kanseri’ne yol açtığını belirten Prof. Dr. Aktaş, özellikle 11.00-15.00 saatleri arasında güneşe maruz kalan benler`de ben kanserleri görüldüğüne dikkat çekti. Normal ciltlerde ise, deri kanserleri ve erken deri yaşlanmaları görüldüğünü hatırlatan Prof. Dr. Aktaş, bu saatlerde dışarı çıkmak gerekiyorsa benler`in üzerine güneşten koruyucu kremler sürülmesi gerektiğini söyledi.

Sakın Oynamayın
Yarı çapı 0.5 santimetre ve doğuştan kıllı olan benler`in en tehlikeli ben olduğunu kaydeden Prof. Dr. Aktaş, ‘Bu benler`le kesinlikle oynanmamalı. Benler üzerindeki kıllar koparılmamalı, gerekirse makasla kılları kesilmelidir. Ayaktaki büyük benler`i travmalardan korumalı, yüzdeki benler`in ise tıraş olurken kesilmemesine dikkat edilmelidir’ dedi.
Ben kanserlerinin işaretlerini; renginin daha koyu hale gelmesi, çapının kısa sürede genişlemesi, benler`in karnabahar şekline dönüşmesi, kanaması, etrafına mürekkep serpmiş gibi noktaların oluşması, kaşıntı, ağrı ve iltihaplanma olarak belirtildi. Ten renginde deriden kabarık olan benler`in hiçbir tehlikesinin olmadığı vurgulandı.
Benler
Benler cilde rengini veren pigment hücrelerinin sayısının ve renginin artması sonucu meydana gelir. Çeşitli sayıda ve büyüklükte olabilir. Estetik dışında bir zararı yoktur. Ancak renginin koyulaşması ve büyümesi halinde muhakkak doktora gitmeli. Benleri plastik cerrahi bölümünde estetik olarak aldırmanız mümkündür. Alınması sonucunda iz kalmaz. Zararı yoktur.
SİLENTİUM EST AURUM
Safi - avatarı
Safi
SMD MiSiM
22 Şubat 2016       Mesaj #7
Safi - avatarı
SMD MiSiM
Ne zaman doktora görünmelisiniz?
30 yaşından sonra yeni ben oluşumları ile karşılaşırsanız doktora görünmeniz önerilir. Aşağıdaki şikâyetlerle birlikte gelişmesi tıbbi bakım gerektirebilir:
• Ağrılı olması
• Kaşıntı yapması veya yanması
• Akıntı veya kanama yapması
• Asimetrik görünmesi (benin yarısının farklı olması gibi)
• Ani şekilde benin tümünün ya da bir kısmının siyaha dönmesi, boyut ve şekil değiştirmesi gibi belirtiler durumunda bir doktora veya dermatoloğa başvurmanız önerilir.

NEDENLERİ
Melanositler olarak adlandırılan deri hücrelerinin yumruları çevreleyen doku ile birlikte büyümesinden kaynaklanır. Melanosit hücreleri “melanin” adı verilen ve cilde doğal rengini veren pigmenti üretir. Normalde melanositler ciltte eşit miktarda dağılmışlardır.
Çoğu benler zararsızdır ve özel bir bakım gerektirmez.Fakat bazı insanlarda görülen “displastiknevüs” adlı benlerin kansere çevirme olasılıkları vardır.
SİLENTİUM EST AURUM