PC Görünümü Üye Ol
Forum Ana Sayfa
Soru-Cevap > Hapşırmamızın nedeni nedir?
«Önceki KonuSonraki Konu»
Misafir14:23, 19 Kasım 2009 
Hapşırmanın nedeni nedir?
Benzer Konular:
Cevap
SEDEPH00:48, 20 Kasım 2009 
Eş anlamlısı Aksırık.

aksırık, -ğı

*Herhangi bir sebeple burun zarının gıcıklanması sonucu solunum kaslarının birdenbire kasılmasıyla ağız ve burundan hızlı, gürültülü soluk boşalması olayı, aksırma,hapşırma.

*Yabancı cisim, parazit, eksudat veya yangı nedeniyle burun mukozasının uyarılmasıyla oluşan derin bir solunum sonrası ağız ve burundan yapılan kuvvetli nefes verme.

Kaynak : TDK
Cevap
fadedliver00:50, 20 Kasım 2009 
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı:
Hapşırmanın nedeni nedir?
Parlak güneş ışığına bakan pek çok kişi hapşırır. Niçin böyle bir refleks vardır ve nasıl çalışır? Hapşırmanın temel fonksiyonu bellidir: sizin nefes yollarınızı rahatsız eden madde veya parçacıkların dışarı atılması. Hapşırmayı kontrol eden merkez beynin lateral medulla denilen bölgesindedir. Bu bölgenin hasar görmesi halinde hapşırabilme yeteneğimizi kaybederiz.


Hapşırma genellikle ‘rahatsız edici’ bir unsurun uyarısıyla tetiklenir. Bu uyarının beyinde ulaşacağı nokta ‘lateral medulla’dır. Bu bilgi beyne burnumuzdaki çeşitli sinirler vasıtasıyla iletilir. Bu sinirlerden biri de trigeminal sinirdir ve çok yoğun çalışan bir trafiğe aracılık etmektedir. Normalde parlak güneş ışığının yalnızca göz bebeklerinin küçülmesini tetiklemesi gerekirken burun kaşındırıcı impulsları ileten komşu bölgelerdeki nöronlar da aynı şekilde etkilenebilmekte. Gözbebeklerinin küçültülmesi sinyali bu nedenle bazen hapşırmaya neden oluyor.
Cevap
Misafir17:37, 10 Aralık 2012 
İnsan neden hapşırır fen ve teknoloji ödevim çarşambaya kadar cevaplarsanız sevinirimm
Cevap
nuriye19:34, 10 Aralık 2012 
Sürekli hapşırıyor musunuz, Sürekli Hapşırmanızın Sorumlusu alerjiniz olabilir
Gün içerisinde sürekli hapşırma problemi yaşıyor ve çevrenizden “Çok yaşa” cümlesini sık işitiyorsanız, bu durumun sebebi alerjik rinit olabilir.


Stres ve sigara kullanımı gibi birçok nedenin yol açtığı alerjik rinit, dikkat edilmediği takdirde alerjik sinüzit ve astımla birlikte tehlikeli boyutlara varabiiliyor. Memorial Hizmet Hastanesi Göğüs Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Yelda Turgut Çelen, alerjik hastalıkların çeşitleri ve tedavisi hakkında bilgi verdi.
Hapşırma, burun akıntısı ve damakta kaşıntı ile kendini gösterebilir.

Alerjik rinit, ortamda bulunan alerjenin nefes alma esnasında burun iç yüzeyine yapışması sonucu duyarlılığı olan kişilerde; hapşırma, burun akıntısı, burun ve genizde kaşıntı, burun tıkanıklığı ve damakta kaşıntıya neden olan bir hastalıktır. Burun akıntısı devam ettiği için hasta geceleri geniz akıntısı ve öksürük ataklarından yakınır; gündüz ise sürekli geniz temizleme ihtiyacı olur. Alerjik rinit hayatı tehdit etme özelliği olmayan; ancak hastanın günlük aktivitelerini etkileyerek yaşam kalitesini belirgin şekilde bozan bir hastalıktır. Alerjik yakınmalar bu hastalarda; baş ağrısı, burun kanaması, uyku bozuklukları, konsantrasyon bozuklukları ve performans düşüklüğüne neden olur. Konsantrasyon bozukluğu nedeniyle hasta çocuk ise okul başarısı, erişkinse iş başarısı düşer. Bunlar da uzun vadede ruhsal bozuklukların çıkmasına neden olabilir.
Cevap
TsNaMi656519:47, 10 Aralık 2012 
Kısaca Hapşırma Nedeni
Bazen burnumuzun içine bizi rahatsız eden maddeler kaçar. Bu maddeler çiçek tozları, havada uçusan tozlar olabilir. Bazende nezle veya grip oluruz ve burnumuza mikroplar yerleşir. Bu gibi nedenlerden dolayı vücudumuz bu mikroplardan ve maddelerden kurtulmak için harekete geçer. ÇEne, dudak ve göz kapağı kaslarımız kasılır ve hızlı, gürültülü bir biçimde hapşırırız.
İnsanlar Niçin Hapşırır?
apşırma yoluyla, burnumuzdan şiddetli bir şekilde hava çıkarmış oluyoruz. Bunun en önemli nedeni ise, burun mukozasında bulunan ve rahatsızlık verebilecek nitelikte olan herhangi bir maddenin dışarı atılma isteği. Kraniyal sinirlerin 5 numaralısı olan “Trigeminal sinir”, bu rahatsızlık hissinin oluşmasından sorumlu olan esas yapı. Bu sinir, yüzümüzün başka bölgelerine de uzantılar göndererek, aynı zamanda ısı ve acı hissinin de duyumunda işlev görüyor. Burun mukozasına ulaşan uzantılarının bir kısmı ise, kimyasal maddelere karşı duyarlı. Amonyak, benzin veya asit gibi keskin kokulu kimyasallara karşı burunda hassasiyetin oluşması da, özellikle bu uzantılar nedeniyle ortaya çıkıyor. Diğer almaçlar ise, toz veya duman gibi maddelerden kaynaklanan mekanik uyartılara karşı duyarlılık gösteriyor. Burun mukozasında rahatsızlık veren herhangi bir madde, trigeminal siniri uyarıyor ve bu şekilde beyine mesaj yollanmış oluyor. Bunun karşılığında da, beyindeki refleks devreler tarafından hapşırma tetikleniyor.
Hapşırma esnasında yüz, göğüs ve karın kaslarının birçoğu kasılıyor. Bu kasılmalar, birbiriyle eşgüdümlü bir sistem içinde gerçekleşiyor. Bu eşgüdüm için gerekli program da, muhtemelen beyinde ve omurilikte yer alıyor. Bu nedenle de, hapşırma dürtüsü başladığında, onu durdurmak çoğunlukla mümkün olmuyor. Zaten meydana gelen basınç nedeniyle kılcal damarlarda zedelenmeye de yol açabileceği için, hapşırmanın tutulmaya veya baskılanmaya çalışılması da önerilmiyor.
Hapşırmadan sorumlu olan trigeminal sinir, aynı zamanda gözün dış yüzeyindeki kornea ile de ilişkili. Bu nedenle, hapşırdığımızda çoğunlukla gözlerimiz de yaşarıyor. Gerçi bu refleks sadece hapşırmanın kinetiği ile alakalı değil, rahatsızlık verici maddeler, hapşırma olmaksızın da gözde yaşarmaya neden olabiliyor.
Burun tıkanıklığı durumunda da, yine bu tıkanıklıktan kurtulma istekli olarak hapşırma gerçekleşebiliyor. İnsanlarda hapşırmanın görüldüğü diğer bir durum ise, parlak bir ışıkla (örneğin güneş ışığıyla) karşı karşıya kalma hali. Bu durum herkeste veya her zaman görülmüyor, ayrıca tam olarak mekanizması da açıklanabilmiş değil. Çünkü hapşırmanın temel nedeninin, burun yollarını rahatlatma olduğu düşünülüyor


ALINTIDIR
Cevap
Misafir20:01, 10 Aralık 2012 
Grip olmamız
Cevap
efec0720:07, 10 Aralık 2012 
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı:
Hapşırmanın nedeni nedir?
nedeni burnumuza kaçan fazla kir bakteri vb. atılması
Cevap
«Önceki KonuSonraki Konu»
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adınız:
Doğrulama
Mesaj:
Tüm Soru-Cevap Konuları
Benzer Konular
Canlıların sınıflandırılmasının nedeni nedir?
Yazıcımın çalışmamasının nedeni nedir?
Kabus görmemin nedeni nedir?
Modemi çalıştıramıyorum nedeni nedir?
İvme nedir, ivmenin vektörel büyüklük olmasının nedeni nedir?