Arama

Atatürk'ün vatan millet ve insan sevgisi ile ilgili sözleri nelerdir?

Güncelleme: 3 Aralık 2014 Gösterim: 169.027 Cevap: 87
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
19 Kasım 2009       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Atatürk'ün vatan sevgisi ile ilgili sözylediği sözler nelerdir ? Yardımcı olursanız sevinirim.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
19 Kasım 2009       Mesaj #2
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Sponsorlu Bağlantılar
fadedliver - avatarı
fadedliver
Ziyaretçi
20 Kasım 2009       Mesaj #3
fadedliver - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

- Bütün insanlığın varlığını kendi şahıslarında gören adamlar mutsuzdurlar. Apaçıktır ki, o adam insan olarak yok olacaktır. Herhangi bir şahsın, yaşadıkça memnun ve mutlu olması için lazım gelen şey, kendisi için değil, kendisinden sonra gelecekler için çalışmaktır. Olumlu düşünen bir adam, ancak bu şekilde hareket edebilir. Hayatta tam zevk ve mutluluk, ancak gelecek nesillerin şerefi, varlığı, mutluluğu için çalışmakta bulunabilir. Bir insan böyle hareket ederken, "Benden sonra gelecekler acaba böyle bir ruhla çalıştığımı farkedecekler mi?" diye bile düşünmemelidir. Hatta en mutlu olanlar, hizmetlerinin bütün nesillerce bilinmemesini tercih edecek karakterde bulunanlardır...
Bir adam ki; memleketin ve milletin mutluluğunu düşünmekten çok kendini düşünür, o adamın değeri ikinci derecedir. Esas kıymeti kendine veren ve mensup olduğu millet ve memleketi ancak kendi kişiliği ile ayakta tuttuğunu zanneden adamlar, milletlerinin mutluluğuna hizmet etmiş sayılmazlar. Ancak kendilerinden sonrakileri düşünebilenler, milletlerini yaşamak ve ilerlemek imkânlarına kavuştururlar. Kendi gidince ilerleme ve hareket durur zannetmek bir gaflettir. ( 1937 )

- Bir toplumda kıymet ve kuvvet, onu oluşturan kişilerin kendilerini bir kıymet ve kuvvet olarak kabul etmelerindendir. Ancak, bu gibi kişilerden meydana gelmiş sosyal toplumlar tam bir bütün olarak kıymet ve kudret görünümü arz edebilir. ( 1937)

- Artık insanlık kavramı, vicdanlarımızı arıtmaya ve hislerimizi yüceleştirmeye yardım edecek kadar yükselmiştir...

İnsanları mutlu edeceğim diyen onları birbirine boğazlatmak insani olmayan ve son derece üzücü olan bir sistemdir.
İnsanları mutlu edecek tek vasıta, onları birbilerine yaklaştırarak, onlara birbirlerini sevdirerek, karşılıklı maddi ve manevi ihtiyaçlarını karşılamaya yarayan hareket ve enerjidir. Dünyanın barışı içinde insanlığın gerçek mutluluğu, ancak bu yüksek ideal yolcularının çoğalması ve başarılı olmasıyla mümkün olacaktır. ( 1931 )

- İnsanlar daima, yüksek, asil ve kutsal hedeflere yürümelidirler. Bu hareket şeklidir ki, insan olanın vicdanını, beynini ve bütün insanlık anlayışını tatmin eder. Bu şekilde yürüyenler, ne kadar büyük fedakârlık yaparlarsa, o kadar yükselirler ve bu hareket şekli mutlaka açık olur. ( 1926 )

- İnsanların saygı ve şerefinin, itaat ve uyumunun kendinden maddeten değil, manen yüksek olanlar için gösterilmesi insan ruhunun gereklerindendir. ( 1914 )

- Büyüklük odur ki, hiç kimseye iltifat etmeyeceksin, hiç kimseyi aldatmayacaksın, memleket için gerçek ülkü neyse onu görecek, o hedefe yürüyeceksin. Herkes senin aleyhinde bulunacaktır. Herkes seni yolundan çevirmeye çalışacaktır. Önüne sayılamayacak güçlükler yığacaklardır, kendini büyük değil küçük, zayıf, vasıtasız, hiç telâkki ederek, kimseden yardım gelmeyeceğine inanarak bu güçlükleri aşacaksın. Ondan sonra sana büyüksün derlerse, bunu diyenlere de güleceksin. ( 1908 )

- Neşeli olmayan insanlardan iki türlü şüphe edilir; ya hastadır, veyahut o insanın başkalarına bildirmek istemediği bir kuruntusu, bir derdi vardır.

- En iyi kişi kendinden çok ait olduğu sosyal toplumu düşünen, onun varlığının ve mutluluğunun korunmasına kendini adayan insandır.

Mustafa Kemal Atatürk
Atatürk'ün Vatan ve Millet Sevgisi
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
24 Kasım 2009       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
lüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüütfeeeeeeennnnnnn yardım edin atatürkün vatan sevgisi sözleri
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
26 Ekim 2010       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
banada yardım edin rica ediyorum yhaMsn Happy
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
1 Kasım 2010       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
bana lütfe yardım edin ATATÜRKÜN ANI VE SÖZLERİ NE YARDIM EDİNNMsn Sad
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
2 Kasım 2010       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
daha kısa vatan,millet ve insan sevgisi sözleri lütfen!
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
4 Kasım 2010       Mesaj #8
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
yha lütfen yardım edin atatürkün watan sewgisiyle ilgili sözleri Msn Sad(

agalar yardım edin dyom hayi gurban olam yol wer geçem sevdiğimi son kez olsun yakından göremm Msn Happy
Son düzenleyen Misafir; 4 Kasım 2010 15:31 Sebep: Mesajlar Otomatik Olarak Birleştirildi
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
7 Kasım 2010       Mesaj #9
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
atatürkün vtan ve millet sevgisi ile ilgili sözlerini istiyorum ya
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
8 Kasım 2010       Mesaj #10
Misafir - avatarı