Hoş geldiniz sayın ziyaretçi Neredeyim ben?!

Web sitemiz; forum, günlük, video ve sohbet bölümlerinin yanı sıra; Skype ile ilgili Türkçe teknik destek makaleleri, resim galerileri, geniş içerikli ansiklopedik bilgiler ve çeşitli soru-cevap konuları sunmaktadır. Daima faydalı olmayı ilke edinmiş sitemize sizin de katkıda bulunmanız bizi son derece memnun eder :) Üye olmak için tıklayınız...

Sohbet (Flash Chat) Forumda Ara

İş, enerji ve kuvvet arasında nasıl bir ilişki vardır?

Bu konu Soru-Cevap forumunda Misafir tarafından 21 Kasım 2009 (19:11) tarihinde açılmıştır.FacebookFacebook'ta Paylaş
42353 kez görüntülenmiş, 45 cevap yazılmış ve son mesaj 2 Ocak 2014 (15:15) tarihinde gönderilmiştir.
  • 5 üzerinden 3.25  |  Oy Veren: 16      
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Bu konuyu arkadaşlarınızla paylaşın:    « Önceki Konu | Sonraki Konu »      Yazdırılabilir Sürümü GösterYazdırılabilir Sürümü Göster    AramaBu Konuda Ara  
Eski 21 Kasım 2009, 19:11

#1 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
arkadaşlarrr bu bana çok gerekli iş ile enerji arasındaki ilişki nedir??? ltfn???
En iyi cevap Misafir tarafından gönderildi

İŞ-ENERJİ ARASINDAKİ İLİŞKİ
kuvvet uygulanarak gerçekleştirilen kuvvet akımına iş denir.
İş yapabilme yeteneğine de enerji denir. Eğer bir kuvvet iş yapıyorsa enerji vardır, yada enerji değişiyorsa iş yapılmıştır.

ÖRNEK: İlk başta DURGUN olan bir cisim K noktasından L noktasına 12newton kuvvetle geliyor K ve L arasındaki uzaklık 10metre ise cismin L'deki enerjisi nedir?
ÇÖZÜM: w=xE yani iş enerjinin değişmesi veya;
W=Eson-Eilk olarak gösterilir..Eilk 0 dır(çümkü başta durgundur) Buna göre;
W=120-0= 120 cismin L'deki enerjisi

Arkadaşlar birşeyler anlatmaya çalıştım kafamdan ... inş. işinize yarar
Son Düzenleyen Kral_Aslan; 21 Kasım 2009 @ 22:46.
Rapor Et
Reklam
Eski 22 Kasım 2009, 10:56

#2 (link)
XeqR
Ziyaretçi
XeqR - avatarı
Alıntı:
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı Mesajı Görüntüle

arkadaşlarrr bu bana çok gerekli iş ile enerji arasındaki ilişki nedir??? ltfn???
İş nedir?
Bilim insanları ve mühendisler için işin özel bir tanımı vardır. Onlara göre; bir kuvvet, cismi, uygulandığı yönde hareket ettirebiliyorsa bilimsel anlamında iş yapıyor demektir. Kızağın kayması, domateslerin toplanması, kâğıdın yırtılması ve bisikletin sürülmesi birer iştir.

Yapılan işin büyüklüğü, cisme uygulanan kuvvetin büyüklüğüne ve cismin yer değiştirme mesafesine bağlıdır

Kuvvet biriminin Newton (Nivton), yol biriminin de metre olduğunu ve Newton’un kısaca “N” ile metrenin de “m “ ile gösterildiğini biliyoruz. ‹şin birimi ise N.m dir. N.m ye özel olarak joule (jul) denir. Bir N’luk bir kuvvet, bir cismi, 1 m’lik bir yolda ve kuvvet yönünde hareket ettirirse 1 J’lük iş yapm›fl olur. 2 N’luk bir kuvvet, bir cismi, 3 metre hareket ettirirse 6 J iş yapmış olur.

Bilim insanları ve mühendisler için işin özel bir tanımı vardır. Onlara göre; bir kuvvet, cismi, uygulandığı yönde hareket ettirebiliyorsa bilimsel anlamında iş yapıyor demektir.

Yapılan işin büyüklüğü, cisme uygulanan kuvvetin büyüklüğüne ve cismin yer değiştirme mesafesine bağlıdır.

Kuvvet biriminin Newton (Nivton), yol biriminin de metre olduğunu ve Newton’un kısaca “N” ile metrenin de “m “ ile gösterildiğini biliyoruz. ‹şin birimi ise N.m dir. N.m ye özel olarak joule (jul) denir. Bir N’luk bir kuvvet, bir cismi, 1 m’lik bir yolda ve kuvvet yönünde hareket ettirirse 1 J’lük iş yapmış olur. 2 N’luk bir kuvvet, bir cismi, 3 metre hareket ettirirse 6 J iş yapmış olur.

Bilim insanları enerjiyi “iş yapabilme yeteneği” olarak tanımlarlar. Enerji bir madde değil, bir cisme ait özelliktir. Örneğin, benzinin sahip olduğu enerji doğrudan kullanılmaz. Ancak motorda yandığında enerjiye dönüşür.
Rapor Et
Eski 2 Aralık 2009, 20:07

#3 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
İŞ-ENERJİ ARASINDAKİ İLİŞKİ
kuvvet uygulanarak gerçekleştirilen kuvvet akımına iş denir.
İş yapabilme yeteneğine de enerji denir. Eğer bir kuvvet iş yapıyorsa enerji vardır, yada enerji değişiyorsa iş yapılmıştır.

ÖRNEK: İlk başta DURGUN olan bir cisim K noktasından L noktasına 12newton kuvvetle geliyor K ve L arasındaki uzaklık 10metre ise cismin L'deki enerjisi nedir?
ÇÖZÜM: w=xE yani iş enerjinin değişmesi veya;
W=Eson-Eilk olarak gösterilir..Eilk 0 dır(çümkü başta durgundur) Buna göre;
W=120-0= 120 cismin L'deki enerjisi

Arkadaşlar birşeyler anlatmaya çalıştım kafamdan ... inş. işinize yarar
Rapor Et
Eski 4 Aralık 2009, 19:33

Kuvvet, iş ve enerji arasında nasıl bir ilişki vardır?

#4 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
kuvvet,iş,enerji arasındaki ilişkiyi açıklayınız(herkezden bekliom)
Rapor Et
Eski 12 Aralık 2009, 17:46

#5 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
nerde bu sorunun cevabı
Rapor Et
Eski 7 Ocak 2010, 19:20

Sürtünme ile İş arasındaki ilişki ve Ağırlık ile iş arasındaki ilişki nedir acaba ?

#6 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
acil lazım yarın sınavım var lutfen yardım
Rapor Et
Eski 6 Mart 2010, 15:57

#7 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
Alıntı:
is ve enerji arasindaki iliski

iş güç enerji arasındaki ilişkiyi görüntler misiniz LTFNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNN
Rapor Et
Eski 5 Ekim 2010, 17:24

#8 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
İş ve Enerji Arasında Fark varmıdır ? Neden ?
Bunu yayınLarmısınız acil lazım
Rapor Et
Eski 29 Kasım 2010, 20:26

Ödev için .

#9 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
Arkadaşlar iş,kuvvet ve enerji arasındaki ilişkiyi tanımlar mısınız?
Çok acil bana gerek, ödevim için.
Rapor Et
Eski 29 Kasım 2010, 21:34

#10 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
yarın için bu konuyu bulmam gerekiyor lütfen acil yardım bekliyorum
Rapor Et
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:
Önce bu soruyu cevaplayın

Yeni Soru
Sayfa 0.197 saniyede (75.30% PHP - 24.70% MySQL) 17 sorgu ile oluşturuldu
Şimdi ücretsiz üye olun!
Saat Dilimi: GMT +3 - Saat: 00:13
  • YASAL BİLGİ

• İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan MsXLabs.org forum adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre tüm kullanıcılarımız yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. MsXLabs.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 (üç) iş günü içerisinde MsXLabs.org yönetimi olarak tarafımızdan gerekli işlemler yapıldıktan sonra size dönüş yapılacaktır.
  • » Site ve Forum Kuralları
  • » Gizlilik Sözleşmesi