Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Akşamları vücutta kaşıntı olmasının nedeni ne olabilir, nasıl tedavi edilir?

Gösterim: 142289 | Cevap: 14
  • vucut kasintisi
  • vucutta kasinti
  • vucutta kasinti neden olur
Misafir
Cevaplanmış   |    3 Aralık 2009 00:23   |   Mesaj #1   |   
Ziyaretçi

Akşamları vücutta kaşıntı olmasının nedeni ne olabilir, nasıl tedavi edilir?

Vücüdumda genelde aksamlari kaşıntılar oluyor? Nedeni ne olabilir?
En iyi cevap _cesminaz_ tarafından gönderildi

Vücuttaki kaşıntılar ve sebepleri

Vücudun herhangi bir yerinde hissedilen ve böcek dolaşıyormuş hissi, hafif yanma ve batma gibi rahatsızlıklarla ortaya çıkan kaşıntıya, tıp dilinde pruritus veya kaşeski denir. Kaşıntıyı doğuran nedenler çok çeşitlidir. Bunlar şöyle sıralanabilir:

- Sabun, çamaşır tozları ve bazı boyaların neden olduğu kaşıntılar.
- Yün veya naylon iyeceklerin neden olduğu kaşıntılar.
- Bazı kimyasal maddelerin neden olduğu kaşıntılar.
- İstiridye, yumurta, süt, çilek, soğan gibi bazı besinlerin neden olduğu kaşıntılar.
- Bazı ilaçların neden olduğu kaşıntılar.
- Şeker, karaciğer, böbrek hastalıkları veya löseminin neden olduğu kaşıntılar.
- Kurdeşen, egzama, su çiçeği, kızamık, kızıl, kızamıkçık veya deri iltihabının neden olduğu kaşıntılar.
- Mantarın neden olduğu kaşıntılar.
- Kıl kurdunun neden olduğu kaşıntılar.
- İshal veya kabızlığın neden olduğu kaşıntılar.
- Sinirlilik ve ruhi sıkıntıların neden olduğu kaşıntılar.

Tedavinin ilk şartı, kaşıntıyı doğuran sebebi bulmaktır. Bu arada mümkün olduğu kadar kaşımamaya gayret edilir.

Kaşıntıya karşı ne yapılabilir?

1-) Bunun bir enfeksiyon olmadığı doktor tarafından tesbitedilmelidir.
2-) Kaşıntının hangi hastalıklardan ortaya çıktığı tesbitedilmelidir, özeliklede allerji, ekzema, sedef ve nörodermatoz araştırılmalıdır.
3-) Allerjiye sebep olan besinlerden uzak durulmali durulmalı
4-) Uyuz böceği varsa tedavi edilmalidir.

Kaşıntını tedavisi:

Kaşıntının asıl sebebi bağırsak mantarları olduğundan bunun doğal ilaçlarla tedavisi mümkndür. Kaşıntı, allerji, sadef hastalığı, bahar nezlesi ve nörodermatoza karşı kulanılan kortizonun yantesiri çok büyüktür, bunedenle mecbur kalamdıkca kortizonlu ilaçlar kulanılmamalıdır.

_cesminaz_
3 Aralık 2009 00:43   |   Mesaj #2   |   
Ziyaretçi

Vücudun herhangi bir yerinde hissedilen ve böcek dolaşıyormuş hissi, hafif yanma ve batma gibi rahatsızlıklarla ortaya çıkan kaşıntıya, tıp dilinde pruritus veya kaşeski denir. Kaşıntıyı doğuran nedenler çok çeşitlidir. Bunlar şöyle sıralanabilir:

- İstiridye, yumurta, süt, çilek, soğan gibi bazı besinlerin neden olduğu kaşıntılar.
- Kurdeşen, egzama, su çiçeği, kızamık, kızıl, kızamıkçık veya deri iltihabının neden olduğu kaşıntılar.

Tedavinin ilk şartı, kaşıntıyı doğuran sebebi bulmaktır. Bu arada mümkün olduğu kadar kaşımamaya gayret edilir.

2-) Kaşıntının hangi hastalıklardan ortaya çıktığı tesbitedilmelidir, özeliklede allerji, ekzema, sedef ve nörodermatoz araştırılmalıdır.

Kaşıntını tedavisi:

Kaşıntının asıl sebebi bağırsak mantarları olduğundan bunun doğal ilaçlarla tedavisi mümkndür. Kaşıntı, allerji, sadef hastalığı, bahar nezlesi ve nörodermatoza karşı kulanılan kortizonun yantesiri çok büyüktür, bunedenle mecbur kalamdıkca kortizonlu ilaçlar kulanılmamalıdır.

darkeagle2008 bu mesajı beğendi.
Misafir
30 Ocak 2010 03:46   |   Mesaj #3   |   
Ziyaretçi
bendeki kaşıntı cok canımı yakıyor ve gözüm hic birsey görmüyorum bana ürtiker dediler ama yine sonuc yok ve kolestırol 204 ldl 140 bunlarda sebep olurmu bana cevap verirseniz cok mutlu olurum simdiden tesekkürler
Misafir
3 Şubat 2010 17:20   |   Mesaj #4   |   
Ziyaretçi
her aksam ve gecelerı vucudumun her yerınde cok kasıntım,her banyo yaptıktan sonrada kasıntım artıyo gunden gunu artıyo bu kasıntı ne yapmalıyım?
Misafir
26 Şubat 2010 11:48   |   Mesaj #5   |   
Ziyaretçi
sırtımda ve göğsümde çok kaşıntı oluyor ve sırtımı kaşıya kaşıya deri rengi değişti siyahlaştı lütfen yardımcı olurmusunuz.
Blue Blood
26 Şubat 2010 13:52   |   Mesaj #6   |   
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

bendeki kaşıntı cok canımı yakıyor ve gözüm hic birsey görmüyorum bana ürtiker dediler ama yine sonuc yok ve kolestırol 204 ldl 140 bunlarda sebep olurmu bana cevap verirseniz cok mutlu olurum simdiden tesekkürler

Alıntı

her aksam ve gecelerı vucudumun her yerınde cok kasıntım,her banyo yaptıktan sonrada kasıntım artıyo gunden gunu artıyo bu kasıntı ne yapmalıyım?

Alıntı

sırtımda ve göğsümde çok kaşıntı oluyor ve sırtımı kaşıya kaşıya deri rengi değişti siyahlaştı lütfen yardımcı olurmusunuz.

Bakınız >>

Alıntı
_cesminaz_ adlı kullanıcıdan alıntı

Kaşıntını tedavisi:

_cesminaz_ bu mesajı beğendi.
Misafir
2 Nisan 2011 12:20   |   Mesaj #7   |   
Ziyaretçi
vücudum çok kaşınıyor lekeleniyor yara oluyor
Misafir
4 Mayıs 2011 09:27   |   Mesaj #8   |   
Ziyaretçi
yaklaşık 2 aydır tüm vücudum aşırı derecede kaşınıyor ve kaşımaktan yaralar oluşmaya başladı.dus alırken daha cok kaşınıyor neredeyse parcaladım kendimi ...ne yapabilirim ?? :/
Misafir
23 Aralık 2011 14:29   |   Mesaj #9   |   
Ziyaretçi
askerde olmuştu sebep uyuz. temizlikle ilgili değil özellikle soba yanı yada kalorifer yakınlarında benimki çok artardı. ilacı var banyoda sonra saçlarınız dahil tüm vücuda sıvayın ve üzerinizde krumumasına izin verin bazen iki kez yapmak gerekli kaşıntı geçti. daha sonra yine devam ederse sabunla yıkanmayı bırakın sadece su ile temizlenin. derinin fazla yağ kaybı sebep olabilir dedi doktor. saygılar
Misafir
13 Şubat 2012 18:59   |   Mesaj #10   |   
Ziyaretçi

kaşıntı nedeni

Merhabalar ben ayşegül 30 yaşındayım ve çalışıyorum 2 cocuk annesiyim gün boyu biromdayım yaklaşık 1 aydan fazladır bir kaşıntı başladı özellikle akşamları eve gelince böyle parcalarcasına bir kaşıntı özellikle ellerimde,ayaklarımda,kollarımda,bacaklarımda oluyor ilk gunler hiç kızarıklık yoktu ama 10 gunden sonra cok az bir kızarıklık başladı 10 veya 20 dakkada bir oluyo bu kaşıntı başladı ve ben 10 gun sonra doktora gittim bana söyledıgı bu kansızlık var ilaç verdi kullandım bir hafta düzeldi ama yan etkısı cok fazlaydı kullanmadım sonrasında bıraktım sonra yıne başladı ve bana cildiyeye gidip bir alerji testi yapmamı istedi ben doktora gtmeyı hiç sevmıyorum ve gtmedim deama bugun kaşıntı cok fazla ne yapacagımı bilmiyorum acaba şeker hastalıgı olabılırmı?çünkü bizde var halamlar ve amcamlar vs.gögsümde akşamları kızarmalar oluşuyor ayrıca stresten olabılırmı?bana yardımcı olun lütfen şimdiden teşekkür ederım.bu arada ben muş'dan
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:

Akşamları vücutta kaşıntı olmasının nedeni ne olabilir, nasıl tedavi edilir? Konusuna Benzer Konular

Etiketler:
  • vucut kasintisi
  • vucutta kasinti
  • vucutta kasinti neden olur
Cevap: 29
Son Mesaj: 7 Temmuz 2015 14:16
Saçlarım neden dökülüyor olabilir, nasıl tedavi edilir?
Gönderen: ozan nafiye Forum: Soru-Cevap
Cevap: 5
Son Mesaj: 8 Temmuz 2011 13:17
Bulanık görme sebebi ne olabilir, nasıl tedavi edilir?
Gönderen: Misafir Forum: Soru-Cevap
Cevap: 1
Son Mesaj: 3 Kasım 2009 15:34
Son Mesaj: 31 Ağustos 2009 03:45
Gözde kaşıntı ve sulanma olmasının nedeni nedir?
Gönderen: sinoplu57 Forum: Soru-Cevap
Son Mesaj: 6 Ağustos 2009 16:07
Sayfa 0.367 saniyede 10 sorgu ile oluşturuldu