PC Görünümü Üye Ol
Forum Ana Sayfa
Soru-Cevap > İletken olmayan maddeler nelerdir?
«Önceki KonuSonraki Konu»
Misafir11:38, 3 Aralık 2009 
cevaba çok ihtiyacım var
En iyi cevap Misafir tarafından gönderildi

yalıtkan ve iletlken maddeler hakkında örnekler
Benzer Konular:
Etiketler:
 • iletken madde nedir ve ornekler
 • iletken olmayan maddeler
 • iletken olmayan metaller
Cevap
SEDEPH13:00, 3 Aralık 2009 
Keten Prenses adlı kullanıcıdan alıntı:
Yalıtkan maddeleri meydana getiren moleküller,elektronları yanlarındaki moleküllere çok zor iletirler.Yalıtkanın bir atomu bir elektron alırsa, bu elektron bütün cisim içinde yer değiştirecektir.

Yalıtkan maddeler, elektrik akımına karşı korunmanın gerekli olduğu yerlerde kullanılırlar. Porselen, cam ve bazı plastik maddeler,elektrikçilikte en yaygın ölçüde kullanılan yalıtkan maddelerdir. Plastik yalıtkanlar gurubundan polietilen ve polistirenden, yüksek frekanslı akımlara karşı yararlanılır. Telgraf, telefon,telsiz,televizyon ve radar,bu uygulamaların yapıldığı alanlardır. Kablolarda kauçuk yerine polietilenin kullanılmasıyla,çok yüksek frekanslı (saniyede titreşim sayısı çok yüksek) akımların iş itilebilmesi mümkün olmuştur. Sıvılar ve gazlar iyonlaştırılmadıkları süre, yani yüklü atom parçacıkları bulunmadıkça yalıtkandırlar. Dolayısıyla yağ yalıtkan, fakat tuzlu su iletkendir. Yalıtkan cisimlerle güvene alınan elektrik tesisatları ve elektrikçilikte kullanılan aletler,tellerin elektrik kaçağını,akımla çarpılma (elektrik şoku) ihtimallerim önler. Sözgelimi lastik çok zayıf bir iletkendir. Daha doğrusu yalıtkan bir cisimdir. Bu nedenle, elektrik akımı taşıyan aletlerle çalışanlar lastik eldiven giyerler. Cisimlerin iletkenliği ve yalıtkanlığı,ışık ve ısı konusundan çok elektrik bakımında önem taşır.


lastik,tahta,yağ yalıtkandır
Bunun yanında aşağıdaki mesajları da inceleyiniz.

kompetankedi adlı kullanıcıdan alıntı:
Yalıtkanlar :
Yalıtkan maddelerin atomlarının valans yörüngelerinde 8 elektron bulunur. Bu tür yörüngeler doymuş yörünge sınıfına girdiği için elektron alıp verme gibi bir istekleri yoktur. Bu sebeplede elektriği ilemezler. Yalıtkan maddeler iletken maddelerin yalıtımında kullanılır. Yalıtkan maddelere örnek olarak tahta, cam ve plastiği verebiliriz. İsterseniz bu örnekleri arttırabilirsiniz.
Elektrik akımını iletmeyen maddelerdir.
Bunlara örnek olarak cam, mika, kağıt, kauçuk, lastik ve plastik maddeler gösterilebilir.
Elektronları atomlarına sıkı olarak bağlıdır.
Bu maddelerin dış yörüngedeki elektron sayıları 8 ve 8 'e yakın sayıda olduğundan atomdan uzaklaştırılmaları zor olmaktadır.
ThinkerBeLL adlı kullanıcıdan alıntı:
Yalıtkan (Dielektrik)
Vikipedi, özgür ansiklopedi

Yalıtkan (dielektrik), bir elektrik akımı taşıyabilecek serbest elektronları olmayan, bir elektrik alanıyla kutuplanma özelliği taşıyan, elektrik iletkenliği sıfır veya çok zayıf olan cisim veya maddedir. Özdirençleri çok yüksek olduğundan, elektrik akımlarını ancak güçlükle geçirebilen maddeler için kullanılır.
Yalıtkanlarda elektronlar, bir molekülden öbürüne güçlükle geçer; eğer bir yalıtkanın atomlarından biri bir elektronu yakalarsa, bu elektron atoma bağlı kalır; oysa iletken bir cisimde, bütün kütle içinde dolaşır.


Sınıflandırma
Yalıtkanlar şöyle sınıflandırılabilir:
 • Tabiî yalıtkanlar
 • Tabiî organik yalıtkanlar
 • Katı sentetik yalıtkanlar
 • Sıvı yalıtkanlar
 • Gaz yalıtkanlar
 • Ekolastik yalıtkanlar
Katı sentetik yalıtkanlar, tabiî reçine, sentetik reçine, kauçuk, selüloz veya silisli olabilir. Teknik elektrik birliği, elektrik makinelerinin yapımında kullanılan yalıtkanların sınıflandırılmasını standartlaştırmıştır.
 • O sınıfı: Ne yağ emdirilmiş ne de yağa daldırılmış pamuk, ipek kâğıt ve benzeri organik maddeleri kapsar.
 • A sınıfı: Yağ emdirilmiş veya yağa batırılmış pamuk, ipek, kâğıt ve buna benzer organik maddeleri, ayrıca emaye telin kaplamasını içerir.
 • B sınıfı: İçine bir miktar topaklaştırıcı madde katılmış mika, amyant veya buna benzer organik maddeli yalıtkanları kapsar.
 • C sınıfı: Topraklaştırıcı madde katılmamış mika, porselen, cam, kuvars ve benzeri maddeleri içerir.
Plastik Maddeler
Yalıtkan plastik maddeler, oda sıcaklığında katı halde bulunan ve plastik şekil değişimiyle istenen biçime getirilebilen organik maddeler veya kısmen organik madde karışımlarıdır.
Isıyla sertleşen plastik maddeler şunlardır; fenoplastlar (bir fenol ile bir aldehitin yoğunlaşmasından meydana gelen sentetik reçineler) ve aminoplastlar (bir, iki veya daha çok amin veya amin fonksiyonu kapsayan organik bir bileşikle bir aldehitin yoğunlaşmasından meydana gelen sentetik reçineler üre-formol ve anilin formol reçineleri).
Isıyla yumuşayan plastik maddeler arasında da şunlar sayılabilir; selüloz esterleri (nitroselüloz ve selüloz asetat); kimyasal sentezle elde edilen etilen türevi reçineler (akrilik ve metakrilik reçineler, vinilik ve polivinilik reçineler, polistirol reçineler)
.

Uluslararası Terminoloji
"Yalıtkan" kavramının uluslararası terminolojideki karşılığı "dielektrik" veya "izolatör" (İngilizce'de insulator) şeklindedir. "İzolasyon" kavramı ısı ve diğer dış faktörler için de yaygın olarak kullanıldığından, elektrik, manyetik ve elektromanyetik alanında genelde genelde ilk tanım tercih edilir. İngilizce'de elektrik akımını geçirmeme anlamında "non-conductor" terimi de kullanılabilmektedir. Ayrıca elektrik akımı ile yalıtkan madde arasındaki mesafeye bağlı elektrostatik fonksiyonlar 1991'de Solmajer ve Mehler tarafından incelenmiştir.
Cevap
Misafir20:19, 18 Aralık 2009 
yalıtkan ve iletlken maddeler hakkında örnekler
Cevap
Misafir20:51, 14 Şubat 2010 
iletken ve yalıtkan maddelere örnekler
Cevap
Misafir17:55, 14 Şubat 2011 
ben cevap arıyorum
Cevap
nisanur nokay21:47, 11 Şubat 2013 
iletkenler: GÜMÜŞ,ALTIN,ALİMİNYUM,METAL,ALTIN,LİMONLU SU,TUZLU SU,KLORLU SU,SİRKELİ SU,ASİTLİ SU
yalıtkanlar: TAHTA,PLASTİK,ZEYTİN YAĞI,ŞEKERLİ SU
Cevap
Misafir14:07, 3 Mart 2013 
SEDEPH adlı kullanıcıdan alıntı:
Bunun yanında aşağıdaki mesajları da inceleyiniz.
ya örnek verinnnn
Cevap
Misafir15:28, 3 Nisan 2013 
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı:
iletken ve yalıtkan maddelere örnekler
bakır aliminyum folyo şekerli su tuzlu su asitli su maden para metaller gümüş(çok pahalı) altın(çok pahalı)
Cevap
«Önceki KonuSonraki Konu»
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adınız:
Doğrulama
Mesaj:
Tüm Soru-Cevap Konuları
Benzer Konular
İletken ve yalıtkan maddeler nelerdir, örnek verir misiniz?
İletken nedir, özellikleri nelerdir?
İletken maddeler nelerdir?
İletken maddeler mi yalıtkan maddeler mi insan hayatına daha çok katkı sağlar?
Geri dönüşümü olmayan maddeler nelerdir?