Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Gazete nasıl hazırlanır?

Gösterim: 3.162 | Cevap: 3
Misafir
Cevaplanmamış   |    3 Aralık 2009 17:18   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Gazete nasıl hazırlanır?

arkadaşlar ben gazete hazırlıyorum ama tam nasıl yapacağımı anlamadım bana biraz yardımcı olsanız
olurmu?en fazla kaç sayfa yapayım?
1 Mayıs 2012 13:15   |   Mesaj #2   |   
buz perisi - avatarı
VIP Lethe
Who cares?
1.947
4.118 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 27-10-2011

Cvp: Gazete nasıl hazırlanır?

Gazete, ilk olarak XVII. yüzyılda, broşür halinde ortaya çıktı. Bu broşürlerin o zamanki işlevleri, haberlerin ve yorumların halka ulaştırılmasıydı; ama kısa süre sonra reklamcılar da, bu aracın yararını anladılar. Endüstri Devrimi'nin getirdiği teknik gelişmeler ve XIX. yüzyılda gazeteciliğin gelişmesi, günümüzdeki gazetelerin doğmasına yolaçtı. Gazetecilikte yararlanılan teknik, son yıllarda ortaya çıkan elektronik yöntemler sayılmazsa, yıllarca önemli bir değişiklik göstermedi.

İlancılık: Gazete ilanları iki gruba ayrılır: Küçük ilanlar; reklamlar. Küçük ilanlar özel gruplara ayrılır ye genellikle kendilerine ayrılmış köşelerde yayınlanır. Reklamlarsa, gazetenin herhangi bir yerinde yayınlanabilir. Bir gazetenin sayfa# sayısı, yayınlanacak yazılar ile reklamların oranlarına göre ayarlanır. Reklamların mizanpajı, haberlerin gelişmesine göre belirlendiği için, her sayfadaki reklam mizanpajını gösteren bir taslak, gazetenin genel mizanpajını belirleyecek teknik sekretere verilir.
Küçük ilanlar genellikle telefonla, reklamlarsa reklam ajansları aracılığıyla alınır. Reklamlar, çağdaş gazetelerin kaçınılmaz bir parçasını oluşturur; çünkü gazetenin üretim giderleri, yalnızca satışlarla karşılanamaz.

Gazete yönetimi: Haberlerin toplanması, seçimi ve yazılması ile yorumları içeren yazıların yazılmasından, gazete yönetimi sorumludur. Bazı gazeteler, gazete yorumlarından bağımsız olarak haber yayınlarken, bazıları da, verdikleri haberlerin gazetenin yorumlarına ters düşmemesine dikkat ederler.
Gazetenin genel yayın yönetmeni, genellikle her sabah, gelen ya da beklenen haberlerin önem derecesini yardımcılarıyla tartışır; gazete kabaca tasarlanır. Haberler çeşitli kaynaklardan gelebilir. Yerel muhabirler ve uluslararası teleks sistemleri, bu haber kaynaklarının başlıcalarıdır. Yerel haberler doğrudan doğruya iç haberler masasına, uluslararası haberler ise dış haberler masasına ulaştırılır. Haber müdürünün görevi, haberleri önem derecelerine göre seçmektir. Çünkü, bir gün içinde, bir gazetenin alacağından çok fazla haber gelebilir.
Haberlerin genel akışının dışında, çeşitli konulardaki makaleler, yorumlar ve günlük fıkralar, makale ve fıkralardan sorumlu müdürün, fotoğrafların sağlanması ve seçimi iSe fotoğraf bölümünün görevleri arasındadır.

Haber nasıl alınır: Haberler, merkez bürodaki ve yerel bürolardaki muhabirlerden yurt içi ve yurt dışı haber ajanslarından, gazetenin yurt dışı muhabirlerinden gelir. Teleks ya da telgraf odasında, dünya haberleşme şebekesi kapsamında, sürekli olarak haber ve resim geçilir. Teleks makinalarını, Kattın öteki ucundaki klavyeler çalıştırır. Bu sistemde, RADYO bağlantıları ve kıtalararası denizaltı kabloları kullanılır. Resimlerse, iletici makinanın silindirine fotoğrafın konulmasıyla gönderilir. Silindir döndükçe, fotoğrafın siyalvbeyazlsrı, değişen yoğunluktaki elektronik güçlere dönüşür; bunlar da, sistemin öteki ucunda, ışığa duyarlı kağıt taşıyan bir silindirde,- fotoğraf haline getirilir.
Başlıca teleks hizmeti yapan kuruluşlar Reuter, Associated Press (AP) ve United Press International' dır (UPİ). Bunlardan başka, ulusal kuruluşlar, spor ve ekonomi konularında haber veren özel haber ve yorum servisleri de bulunmaktadır. Büyük gazeteler, genellikle kendi haber ajanslarını kullanırlar:. Sözgelimi. Hürriyet'in kendi haber ajansı (HHA) vardır.

Misafir
1 Mayıs 2012 18:10   |   Mesaj #3   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Gazete nasıl hazırlanır?

kameracılar haber çekiyolar onla ilgili bilgi alıyolar sonraa onları şirkete götürüp orda matbadan gelen kağıtlara yazıolar onları büküyolar isteyen bayilerede veriyolar bu kadar
su perisi
25 Nisan 2014 18:42   |   Mesaj #4   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Gazete nasıl hazırlanır?

Bana gazetenin ilk sayfasıblazım
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Gazete nasıl hazırlanır? benzer konular

Ozon tabakası ile ilgili gazete nasıl hazırlanır, fikirler verir misiniz?
Ozon tabakasıyla ilgili bir gazete hazırlamam lazım proje görevimde bana bir fikir verir misiniz arkadaşlar ...
Forum: Cevaplanmış Cevap: 1
Son Mesaj: 29 Ocak 2015 13:04
Gazete nasıl hazırlanır?
Gazete hazılarmam gerekio
Forum: Soru-Cevap Cevap: 4
Son Mesaj: 26 Aralık 2014 13:38
Bilgisayarda kapak nasıl hazırlanır ve nasıl renkli yazı yazılır?
bilgisayarda kapak nasıl hazırlanır?ve bilgisayarda nasıl renkli yazı yazılır?
Forum: Soru-Cevap Cevap: 22
Son Mesaj: 22 Ocak 2014 14:25
Gazete maketi nasıl yapılır?
Arkadaşlar 30 Ekim son gün.Sosyal ödevi.Gazete maketi yapmam lazım ama nasıl yapılır bilmiyorum.Lütfen yardımcı olun lütfeeeeeeeeennn
Forum: Soru-Cevap Cevap: 2
Son Mesaj: 4 Mart 2012 10:48
Holografi ve elektronik gazete (e-gazete) nedir?
arkadaşlar öğretmen acil ödev verdi yardım edin lütfen ödev şu 1_holografik nedir 2_elektronik gazete nedir???
Forum: Soru-Cevap Cevap: 22
Son Mesaj: 20 Aralık 2010 17:17
 
Sayfa 0.202 saniyede 9 sorgu ile oluşturuldu