PC Görünümü Üye Ol
Forum Ana Sayfa
Soru-Cevap > Atatürk'ün önderliğinde uluslararası ölçü birimlerinin kabul edilmesinin önemi nedir?
1 23...Son
«Önceki KonuSonraki Konu»
Misafir16:19, 3 Aralık 2009 
Atatürk'ün önderliğinde uluslararası ölçü ve tartı birimlerinin kabul edilmesinin önemi nedir?
En iyi cevap Misafir tarafından gönderildi

işimiz daha çok kolaylamıştır ve karışıklıklar giderilmiştir.ülkemiz daha iyi hale gelmiştir. herşey dahada iyiye çıkmıştır...
Benzer Konular:
Etiketler:
  • olcu birimlerinin kabulu
Cevap
Misafir19:19, 7 Aralık 2009 
işimiz daha çok kolaylamıştır ve karışıklıklar giderilmiştir.ülkemiz daha iyi hale gelmiştir. herşey dahada iyiye çıkmıştır...
Cevap
Misafir18:42, 10 Aralık 2009 
atatürkün önderliğinde ölçü birimlerinde yaptığı yenilikler
Cevap
Misafir13:53, 12 Aralık 2009 
standart ölçülerin kabul edilmesi ile ilgili kısa bilgiler
Cevap
Misafir17:21, 5 Ocak 2010 
atatürk ün önderli
Cevap
Misafir16:16, 6 Aralık 2010 
Ülkemiz gelişip modern bir ülke olmasında faydası vardır . Yapamadığımız işler kolaylaşmıştır . Atatürk sayesinde ülkemiz çağdaş ta olmuştur ve ülkemizdeki çoğu şey ölçü birimleri ile yapılmaya başlamıştır . atatürk ' ün bu çabaları ile ülkemiz ölçü birimlerini çok fazla kullanır olmuş . Atatürk yanımızda olsaydı sevinmezdi çünkü , çoğu insan da ölçü birimlerini boşu boşuna kırmaya çalışıyor , tamam ölçü birimleri çok üretiliyor ama azının bile kırılması , ölçü birimlerinin az da olsa azaldığını andırıyor . Ama bu bile Atatürk ' ün çabasının boşuna olduğunu söylüyor .

HASANCAN
ŞENELOĞLU
Cevap
Misafir15:29, 3 Ocak 2011 
hayatımızı çok kolaylaştırdı gerçekten. bömylece daha modern bir ülke olduk.
Cevap
Misafir18:43, 10 Mart 2011 
Ölçü Birimlerinin kabulu
Osmanlı Devleti’nde kullanılan saat, takvim ve ölçüler, Avrupa devletlerinde kullanılanlardan değişikti. Bu durum, sosyal, ticarî ve resmî ilişkileri engel teşkil ediyordu. Nedeni ise karışıklıklara sebep olmasıydı. Osmanlı Devleti’nin son zamanlarında bu farklılığı gidermek için bazı çalışmalar yapılmaktaydı. Ama yeterli değildi. Cumhuriyetin ilânından sonra bu zorluklan ortadan kaldırmak için çalışmalara başlandı. Önce 26 Aralık 1925′te çıkarılan bir kanunla, o zamana kadar kullanılmakta olan, Hicrî ve Rumî takvimlerin yerine Milâdî takvim kabul edildi, 1 Ocak 1926′dan itibaren de kullanılmaya başlandı.

Bu durum devlet işlerinde karışıklık ları engellemiyi sağladı. Takvimdeki bu değişikliğin yanında, alaturka denilen, güneşin batışına göre ayarlanan saat yerine, çağdaş dünyanın kullandığı saat sistemi kabul edildi. Batıdan alınan zaman ölçüsü ile bir gün 24 saate bölünüp, günlük hayat düzene girmesini sağlamış oldu. 1928 senesinde yapılan bir değişiklikle milletlerarası rakamlar kabul edildi. 1931′de kabul edilen bir kanunla eski ağırlık ve uzunluk ölçüleri değiştirildi. Eskiden kullanılan arşın, endaze, okka gibi ölçü birimleri kaldırıldı. Uzunluk ölçüsü olarak metre, ağırlık ölçüsü olarak kilo kabul edildi. Uzunluk ve ağırlık ölçülerinde yapılan bu değişikliklerle ülkede ölçü birliği sağlandı. Bu yeniliklerin yanında millî bayramlar ve tatil günleri de yeniden düzenlendi. 1935′te çıkarılan bir kanunla, cuma günü olan hafta tatili değiştirilip, cumartesi öğleden sonra ve pazar günü hafta tatili olarak kabul edildi.
Cevap
Misafir12:11, 28 Mart 2011 
tam istediğimi verinsene
Cevap
Misafir19:33, 11 Nisan 2011 
evet birazdaha bilgi lütfen
Cevap
1 23...Son
«Önceki KonuSonraki Konu»
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adınız:
Doğrulama
Mesaj:
Tüm Soru-Cevap Konuları
Benzer Konular
Atatürk önderliğinde kurulan müzik kurumları nelerdir?
1800'lü yıllardaki ölçü birimlerinin topluma faydaları ne olmuştur?
Atatürk önderliğinde ölçme birimlerinde gerçekleşen yenilikler nedir?
Ölçü birimlerinin kabul edilmesi ile ilgili kompozisyon çalışması nasıl yapılır?
Arşın ve ayak gibi ölçü birimlerinin kullanılmasında karşılaşılan sorunlar nedir?