Arama

Mimar olmak için nasıl bir eğitimden geçmek gerekiyor?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 24 Nisan 2018 Gösterim: 113.247 Cevap: 13
mimarcı - avatarı
mimarcı
Ziyaretçi
5 Aralık 2009       Mesaj #1
mimarcı - avatarı
Ziyaretçi
Mimar olmak için nasıl bir eğitimden geçmek gerekiyor?
EN İYİ CEVABI Daisy-BT verdi
"Mimarlık Lisesi" yok, üniversitelerin mimarlık fakülteleri veya mimarlık bölümlerinde okuyarak mimar ünvanını alabilirsiniz. Teknik üniversitelerin mimarlık fakülteleri vardır. Diğer bazı vakıf ya da devlet üniversitelerinin de mimarlık ve mühendislik fakültelerinde mimarlık bölümleri bulunmaktadır. İç mimarlık için de genellikle güzel sanatlar fakültelerinde ilgili bölüm vardır.

Sponsorlu Bağlantılar
Mimarlık fakültelerine sayısal puanla gireceğiniz için fizik dersinin de önemi var. Okulda ya da dersanede fizik derslerinizde de iyi puan almayı sağlayacak başarıyı yakalamalısınız.

Alttaki mesajı okuyun.
Bu yıl uygulanacak sistemin, ki kaç yıl devam eder bilemiyoruz, özellikleri hakkında en iyi başvuru yeri okulunuzun veya dersanenizin rehberlik bölümleridir. Yapı meslek liselerinde verilen eğitimin mimarlık mesleğinde çok işe yaradığını ve eğer yetenek sınavıyla öğrenci alan iç mimarlık vb bölümlere girecekseniz başarı oranlarının iyi olduğunu biliyoruz. Ama mimarlık fakülteleri, teknik bir eğitim olduğu için; sayısal, yani fen ve matematik puanları önemli. Anadolu meslek liselerinin teknik bölümleriyle bu konuda gelişebilirseniz olur ama asıl önerim düz ya da anadolu liselerinde sayısal ağırlıklı eğitim görmenizin daha faydalı olacağıdır.

Mimarlık Fakülteleri sayısal puanla öğrenci alır ve puanları yüksektir. Gitmek istediğiniz üniversiteye ve o üniversitenin bulunduğu şehire göre değişir. Teknik üniversitelerin puanları daha da yüksektir. Çalışma temponuzu yüksek tutun ve sayısal derslerine ağırlık verin.
Son düzenleyen Safi; 24 Nisan 2018 23:47
ThinkerBeLL - avatarı
ThinkerBeLL
VIP VIP Üye
6 Aralık 2009       Mesaj #2
ThinkerBeLL - avatarı
VIP VIP Üye
Alıntı
mimarcı adlı kullanıcıdan alıntı

slm benim adım belgin şu an 8. sınıfa gidiyorum ve mimar olmak istiyorum acaba mimar olmak için hani liselere gitmek gerekir lütfen bana yardıncı olun....

Yeni sınav sistemi konusunda fazla bilgi sahibi değilim. Eski sisteme göre mimarlık fakülteleri mimarlık bölümleri sayısal puanla öğrenci alıyordu. Bu sebeple düz lise matematik bölümü öğrencisi olmak yeterli olacaktır.
Sponsorlu Bağlantılar
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
Tanrı varsa eğer, ruhumu kutsasın... Ruhum varsa eğer!
Daisy-BT - avatarı
Daisy-BT
Ziyaretçi
4 Ocak 2010       Mesaj #3
Daisy-BT - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

merhaba arkadaşım bende mimarlık isteyen lise1 öğrencisiyim... sayısal ı seçmen gerekiyor öncelikle... galiba. sanat okulundan üniversitede secemiyorsun. ama düz lise anadolu lisesi farketmiyor. sadece puanların yüksek olması gerekiyor. ve sadece öss de o puanı cekmen sonrada yetenek sınavına girip elenmemen gerekiyor sonra sözlü mülakata alıyorlar galiba. ordada sadece eski cizimlerini ve özgeçmişini araştırıyorlar... alınmak sana kalmış çalışarak herşey olunur... kolay gelsin

Mimarlık ve İç Mimarlık bölümlerini birbirine karıştırmayın.
  • Mimarlık Fakültelerine sayısal puanla ve ayrıca yetenek sınavı yapılmadan öğrenci kabul edilir.
  • İç Mimarlık bölümlerine ise her üniversite farklı işlem yapmakla birlikte genel prosedür; belirlenen taban puanla başvuran öğrencilere yetenek sınavı uygulanır.
Daisy-BT - avatarı
Daisy-BT
Ziyaretçi
27 Şubat 2010       Mesaj #4
Daisy-BT - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı

ben 8. sınıfa gidiyorum sbs puanları 305 ile 325 ve mimar olmak istiyorum düz liseye gidersem mimar rahatlıkla olabilir miyim çok zormu?

Mimarlık Fakülteleri sayısal puanla öğrenci alır ve puanları yüksektir. Gitmek istediğiniz üniversiteye ve o üniversitenin bulunduğu şehire göre değişir. Teknik üniversitelerin puanları daha da yüksektir. Çalışma temponuzu yüksek tutun ve sayısal derslerine ağırlık verin.
Daisy-BT - avatarı
Daisy-BT
Ziyaretçi
2 Mart 2010       Mesaj #5
Daisy-BT - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı

bn 8. sınıf öqrencisiyim bnm puanım 396-368 bn mimar olmak istiyorm ama anadolu lisesini kazanamazsam anadolu meslek lisesiyle de olabilir miyim çünkü düz liseye qitmek istemiyorm da anadolu meslek olmaz mı?

Bu yıl uygulanacak sistemin, ki kaç yıl devam eder bilemiyoruz, özellikleri hakkında en iyi başvuru yeri okulunuzun veya dersanenizin rehberlik bölümleridir. Yapı meslek liselerinde verilen eğitimin mimarlık mesleğinde çok işe yaradığını ve eğer yetenek sınavıyla öğrenci alan iç mimarlık vb bölümlere girecekseniz başarı oranlarının iyi olduğunu biliyoruz. Ama mimarlık fakülteleri, teknik bir eğitim olduğu için; sayısal, yani fen ve matematik puanları önemli. Anadolu meslek liselerinin teknik bölümleriyle bu konuda gelişebilirseniz olur ama asıl önerim düz ya da anadolu liselerinde sayısal ağırlıklı eğitim görmenizin daha faydalı olacağıdır.

Daisy-BT - avatarı
Daisy-BT
Ziyaretçi
4 Mart 2010       Mesaj #6
Daisy-BT - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı

bn 8. sınıf öğrencisiyim ve 6. sınıf sbs puanım 360 7. sınıf sbs puanım 270 ve bn bu puanlarla mimarlık liselerine girebilirmiyim lütfen cvp yazin

Lütfen okulunuzun rehber öğretmeniyle konuşup bilgi alın. Mimarlık lisesi yok, yapı meslek lisesi, endüstri meslek lisesi gibi lise düzeyinde okullar var ama bunların hiçbiri mimar değil teknik eleman yetiştirir. Siz düz lise ya da anadolu lisesi, fen lisesi gibi fen ve matematik derslerinde gelişebileceğiniz bir liseye gidip üniversite sınavlarında yüksek puan gerektiren mimarlık fakültelerinin mimarlık bölümüne girerek mimar olabilirsiniz. Çok güzel bir meslek, çok çalışın ve hayallerinizi gerçekleştirin.
Daisy-BT - avatarı
Daisy-BT
Ziyaretçi
30 Mart 2010       Mesaj #7
Daisy-BT - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı

merhaba bn 8.sınıf öğrencisiyim ve iç mimar olmak istiyorum.acaba hangi liselere gidebilirim bilgi verrseniz çok sevinirim . şimdiden teşekkür edrm Msn Happy

Alıntı

mimar olmak için hangi liseye gitmek gerekir

Lütfen okulunuzun rehber öğretmeniyle konuşup bilgi alın. Mimarlık lisesi yok, yapı meslek lisesi, endüstri meslek lisesi gibi lise düzeyinde okullar var ama bunların hiçbiri mimar değil teknik eleman yetiştirir. Siz düz lise ya da anadolu lisesi, fen lisesi gibi fen ve matematik derslerinde gelişebileceğiniz bir liseye gidip üniversite sınavlarında yüksek puan gerektiren mimarlık fakültelerinin mimarlık bölümüne girerek mimar olabilirsiniz. Çok güzel bir meslek, çok çalışın ve hayallerinizi gerçekleştirin.
Daisy-BT - avatarı
Daisy-BT
Ziyaretçi
22 Nisan 2010       Mesaj #8
Daisy-BT - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı

mimar olmak için resmin iyi olması gerekir mi

Alıntı

Ben yedinci sınıf öğrencisiyim mimar olmak istiyorum sbs puenım 297 benbi bu puan ile hangi liseler alır en uygunu hangisidir.

Elinize bir resim defteri ve yumuşak uçlu kurşun kalem alın ve gördüğünüz bina, ağaç, çiçek (vazolu), dolap vb nesneleri oranlı olarak ayrı ayrı çizmeyi deneyin. Oran bilgisi ve gördüğünü kağıda dökebilmek konusunda el beceriniz olsun. Bu, yetenek dışında çalışarak da olur. Fen ve matematik derslerinde başarılı olun, mimarlık fakültelerinin özellikle teknik üniversitelerdeki ve tanınmış okullardaki puanları yüksektir. Çalışırsanız başarırsınız.
Daisy-BT - avatarı
Daisy-BT
Ziyaretçi
7 Haziran 2010       Mesaj #9
Daisy-BT - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı

bn de 8. sınıf öğrencisiyim 6.sınıf puanım 432 7.sınıf puanımm 383 8 de ise 427 lerde alacağım anadolu liselerinin sayısal bölümünü seçmem yeterlimi mimar olabilmm için? cvp yazın lütfennn

Sadece sayısal bölüm seçmek yeterli değil elbette. Yetenek, istek ve sınavlarda başarı gerekli. Alttaki mesajı okuyun.

Elinize bir resim defteri ve yumuşak uçlu kurşun kalem alın ve gördüğünüz bina, ağaç, çiçek (vazolu), dolap vb nesneleri oranlı olarak ayrı ayrı çizmeyi deneyin. Oran bilgisi ve gördüğünü kağıda dökebilmek konusunda el beceriniz olsun. Bu, yetenek dışında çalışarak da olur. Fen ve matematik derslerinde başarılı olun, mimarlık fakültelerinin özellikle teknik üniversitelerdeki ve tanınmış okullardaki puanları yüksektir. Çalışırsanız başarırsınız.
Daisy-BT - avatarı
Daisy-BT
Ziyaretçi
30 Haziran 2010       Mesaj #10
Daisy-BT - avatarı
Ziyaretçi
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
"Mimarlık Lisesi" yok, üniversitelerin mimarlık fakülteleri veya mimarlık bölümlerinde okuyarak mimar ünvanını alabilirsiniz. Teknik üniversitelerin mimarlık fakülteleri vardır. Diğer bazı vakıf ya da devlet üniversitelerinin de mimarlık ve mühendislik fakültelerinde mimarlık bölümleri bulunmaktadır. İç mimarlık için de genellikle güzel sanatlar fakültelerinde ilgili bölüm vardır.

Mimarlık fakültelerine sayısal puanla gireceğiniz için fizik dersinin de önemi var. Okulda ya da dersanede fizik derslerinizde de iyi puan almayı sağlayacak başarıyı yakalamalısınız.

Alttaki mesajı okuyun.

Son düzenleyen Safi; 24 Nisan 2018 23:53