Arama

Çizim çeşitleri nelerdir, nerelerde kullanılır?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 14 Aralık 2010 Gösterim: 25.750 Cevap: 13
babu123 - avatarı
babu123
Ziyaretçi
6 Aralık 2009       Mesaj #1
babu123 - avatarı
Ziyaretçi
Merhabalar.Ben hem ödevim olduğundan hem merak ettiğimden bazı şeyleri soracağım:

+Çizim çeşitleri nelerdir?nerelerde kullanılır.
+Çalışma sistemi ,İç ve dış parçalar nasıl ççizilir?
+3 Boyutlu çizim nasıl olur??

Saygılarımla.Aydınlatırsanız beni sevinirimSmiley9
EN İYİ CEVABI ThinkerBeLL verdi
Alıntı
babu123 adlı kullanıcıdan alıntı

detaylı cevap bekliyorum unutmayın benii.

Alıntı

lütfewn yahu acelelm var.yardımcı olunuz

Çizim Çeşitleri
  • Teknik Resim
Ev eşyası, makine ve ulaşım aracı gibi ürünlerin; ev, fabrika ve köprü gibi yapıların planlarının, tüm teknik özelliklerini ve ölçülerini belirtecek biçimde çizimine tek­nik resim denir. Teknik resim cetvel, gönye, pergel gibi çizim araçları kullanılarak yapılır (bak. Teknik Resim).
Sponsorlu Bağlantılar
  • Ölçekli Çizim
Gerçek boyutların belirli bir oranda küçültülmesiyle yapılan çizimlere öl­çekli çizim, o orana da çizimin ölçeği denir. Örneğin, bir harita çizilirken ülke ya da kentin gerçek boyutlarıyla çizilmesi olanak­sızdır. Bu nedenle haritacılar çizimlerini be­lirli bir ölçek kullanarak yaparlar. Haritadaki bir santimetrelik uzunluk gerçekteki kilo­metrelerce uzunluğu gösterir. Mimarlar ve iç mimarlar da yapıları, odaları ve ev eşyalarını belli bir oranda küçülterek ölçekli çizimler yaparlar. Havacılıkla ilgili haritalar ve uçakla­rın uçuş çizelgeleri de ölçekli çizilir. Ölçekli çizimde kullanılan ölçek çizimin bir köşesin­de belirtilir (bak. Harita ve Haritacılık).
  • Reklam Çizimleri
Bir reklam filminin ya da ilanın bitmiş şekline ilişkin, önceden bir fikir vermek üzere hazırlanan taslaklara reklam çizimleri denir . Reklam çiziminde sanatçı ürünü tanıtıcı yazı ve re­simleri ilgi çekici ve göze hoş görünecek bir düzenlemeyle bir araya getirir.

Konu devamı için bakınız > Çizim

babu123 - avatarı
babu123
Ziyaretçi
6 Aralık 2009       Mesaj #2
babu123 - avatarı
Ziyaretçi
cevap verecek yok mu lütfen yardm edin.sizde kendinizi benim yerime koyun.
Sponsorlu Bağlantılar
Daisy-BT - avatarı
Daisy-BT
Ziyaretçi
6 Aralık 2009       Mesaj #3
Daisy-BT - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı

Merhabalar.Ben hem ödevim olduğundan hem merak ettiğimden bazı şeyleri soracağım:

Alıntı

cevap verecek yok mu lütfen yardm edin.sizde kendinizi benim yerime koyun.

Cevap için bekleyin lütfen, yoğunluğun farkında olmalısınız.

Çizim çeşitleri: çok kapsamlı bir soru. Ama şöyle özetleyebilirim.
Mimari çizimlerde: Vaziyet planları çizimleri, kat planları, çatı ve temel planları ve detay çizimleri yapılır, ayrıca her çizime ayrı ayrı statik proje, elektrik tesisatı projesi, mekanik tesisat projesi, ısı yalıtım projesi, asansör (varsa) projesi, ısınma ve ıslak mekan tesisat projesi çizimleri yapılır.
Makine çizimlerinde genelde imalata gideceği için plan, kesit ve görünüş detay çizimleri yapılır.
Harita çizimleri, betonarme çizimleri vb ihtiyaca göre çizim çeşitleri sıralanabilir.

Önce plan ya da planlar çizilir. Sonra imal edilmeleri ve sunumda kullanılmak üzere detay, kesit, görünüş (bütün cephelerden) ve 3 boyutlu çizimler (izometrik-perspektif) yapılır.

3 Boyutlu çizim, nesnenin ya da çizilen konunun maketi gibi düşünülür. İzometrik olarak (45 derecelik açılarla) veya perspektif kuralları kullanılarak çizilir. Bu iş için kullanılan çok sayıda 3 Boyutlu çizim programları vardır.
babu123 - avatarı
babu123
Ziyaretçi
6 Aralık 2009       Mesaj #4
babu123 - avatarı
Ziyaretçi
babu123 - avatarı
babu123
Ziyaretçi
6 Aralık 2009       Mesaj #5
babu123 - avatarı
Ziyaretçi
ThinkerBeLL - avatarı
ThinkerBeLL
VIP VIP Üye
6 Aralık 2009       Mesaj #6
ThinkerBeLL - avatarı
VIP VIP Üye
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
Alıntı

Alıntı

Çizim Çeşitleri
  • Teknik Resim
Ev eşyası, makine ve ulaşım aracı gibi ürünlerin; ev, fabrika ve köprü gibi yapıların planlarının, tüm teknik özelliklerini ve ölçülerini belirtecek biçimde çizimine tek­nik resim denir. Teknik resim cetvel, gönye, pergel gibi çizim araçları kullanılarak yapılır (bak. Teknik Resim).
  • Ölçekli Çizim
Gerçek boyutların belirli bir oranda küçültülmesiyle yapılan çizimlere öl­çekli çizim, o orana da çizimin ölçeği denir. Örneğin, bir harita çizilirken ülke ya da kentin gerçek boyutlarıyla çizilmesi olanak­sızdır. Bu nedenle haritacılar çizimlerini be­lirli bir ölçek kullanarak yaparlar. Haritadaki bir santimetrelik uzunluk gerçekteki kilo­metrelerce uzunluğu gösterir. Mimarlar ve iç mimarlar da yapıları, odaları ve ev eşyalarını belli bir oranda küçülterek ölçekli çizimler yaparlar. Havacılıkla ilgili haritalar ve uçakla­rın uçuş çizelgeleri de ölçekli çizilir. Ölçekli çizimde kullanılan ölçek çizimin bir köşesin­de belirtilir (bak. Harita ve Haritacılık).
  • Reklam Çizimleri
Bir reklam filminin ya da ilanın bitmiş şekline ilişkin, önceden bir fikir vermek üzere hazırlanan taslaklara reklam çizimleri denir . Reklam çiziminde sanatçı ürünü tanıtıcı yazı ve re­simleri ilgi çekici ve göze hoş görünecek bir düzenlemeyle bir araya getirir.

Konu devamı için bakınız > Çizim
Tanrı varsa eğer, ruhumu kutsasın... Ruhum varsa eğer!
Daisy-BT - avatarı
Daisy-BT
Ziyaretçi
6 Aralık 2009       Mesaj #7
Daisy-BT - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı

3 boyut hakkında :
3D Türkçesi 3 boyut anlamına gelen 3 dimension (boyut) demektir. Geniş anlamda 3 boyutun olması demek yüksekliğin(1), derinliğin(2) ve genişliğin(3) olmasıdır. Bunlara 4.sünü eklersek buda “zaman” olur -ki bu grafik ve 3D programlarındaki animasyonla da ilgilidir.

3D 3 koordinat sistemi üzerine kurulur.Bunlar X, Y ve Z eksenleridir.Aşağıdaki örnek resimde ifade edildiği gibi X, Y ve Z koordinatlarının bulunduğu, okunabildiği şekil ya da nesneler 3D (3 boyutlu) nesnelerdir. ve bunların oluşturduğu çizimlere de 3D (3 boyutlu) grafikler diyoruz.

Devamı için tıklayınız:

Üç Boyut
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
22 Aralık 2009       Mesaj #8
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
çizgi garafikleri nerelerde kullanılır kolaylıkları nelerdir acil nolursunuz
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi