Hoş geldiniz sayın ziyaretçi Neredeyim ben?!

Web sitemiz; forum, günlük, video ve sohbet bölümlerinin yanı sıra; Skype ile ilgili Türkçe teknik destek makaleleri, resim galerileri, geniş içerikli ansiklopedik bilgiler ve çeşitli soru-cevap konuları sunmaktadır. Daima faydalı olmayı ilke edinmiş sitemize sizin de katkıda bulunmanız bizi son derece memnun eder :) Üye olmak için tıklayınız...

Sohbet (Flash Chat) Forumda Ara

Sıvıların basıncı iletme özelliğinden faydalanarak neler yapılmıştır?

Bu konu Soru-Cevap forumunda Misafir tarafından 8 Aralık 2009 (14:35) tarihinde açılmıştır.FacebookFacebook'ta Paylaş
23163 kez görüntülenmiş, 28 cevap yazılmış ve son mesaj 8 Nisan 2013 (21:03) tarihinde gönderilmiştir.
  • 5 üzerinden 4.50  |  Oy Veren: 2      
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Bu konuyu arkadaşlarınızla paylaşın:    « Önceki Konu | Sonraki Konu »      Yazdırılabilir Sürümü GösterYazdırılabilir Sürümü Göster    AramaBu Konuda Ara  
Eski 8 Aralık 2009, 14:35

#1 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
sıvıLaRın basıncı iLetma özelLiqinden fayadanılarak neLeR yapılmısdır???
En iyi cevap Misafir tarafından gönderildi

benim aradığım sıvı basıncının teknolojik alanda kullanıldığı yerler bu konu dışında başka cevap istemiyorum bu konuda yyyyyaaaarrrrrrdddddııııımmmm lütfen ama
Rapor Et
Reklam
Eski 8 Aralık 2009, 14:51

#2 (link)
fadedliver
Ziyaretçi
fadedliver - avatarı
Alıntı:
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı Mesajı Görüntüle

sıvıLaRın basıncı iLetma özelLiqinden fayadanılarak neLeR yapılmısdır???
Sıvıların basıncı iletmesi

Katılar, üzerlerine uygulanan kuvveti kuvvet doğrultusunda iletir. Sıvıları katılardan ayıran önemli özelliklerden biri, üzerlerine uygulanan basıncı her yöne iletebilmeleridir.

örneğin; artezyen kuyularında, dik yamaçta yığılan suyun basıncı, her doğrultuda iletildiği için, vadideki suyun her yüzüne fışkırmasını sağlar.

İçine su doldurulmuş bir balonu iki elimizle tutup bir tarafından bastırdığımızda diğer tarafta bir itilme hissederiz. Bu deney bize kapalı kapta bulunan sıvıların, basıncı kabın içindeki her noktaya ilettiğini gösterir.

Bunu, içi su dolu bir pet şişeyi elimizle tutup, üst tarafından sıkıştırdığımızda da gözlemleyebiliriz.

Sıvılar üzerlerine uygulanan basıncı her doğrultuda ve eşit büyüklükte iletirler. Suyun bu özelliğini ilk kez Fransız bilgin “Paskal” bulduğu için buna “Paskal Prensibi” denir.

Paskal Prensibi:

Kapalı bir kaptaki sıvının herhangi bir noktasına uygulanan basınç, kabın iç yüzeyindeki her noktaya sıvı tarafından eşit büyüklükte iletilir.

Pek çok araç ve gerecin çalıştırılmasında sıvıların bu özelliğinden yararlanılır. Örneğin, hidrolik kaldırma aletleri(liftler), hidrolik fren sistemi, iş makinelerinin yük kaldıran kolları, su cendereleri, krikolar, dişçi koltukları, sıvılı barometre, manometre, U boruları.gibi

Sıvı basıncının büyüklüğü nelere bağlıdır?

1. Sıvı basıncı, sıvının derinliğine (h) bağlıdır. Derinlik arttıkça sıvı basıncı da artar.

2. Sıvı basıncı, sıvının öz kütlesine (yoğunluğuna) (d) bağlıdır. Yoğunluğu büyük olan sıvının basıncı da büyük olur.

3. Sıvı basıncı, yer çekimi ivmesine (g) bağlıdır. Cisimlerin ağırlığına neden olan şey, cismin bulunduğu yerin yer çekimi ivmesidir.

Sıvıların derinliği arttıkça basınç da artacağı için, baraj duvarlarının tabanları üst kısımlarına göre çok kalın yapılır.

-Bir Kaptaki Sıvı Basıncı Kabın Genişliğine Bağlı Değildir
-Sıvı Basıncı, Kabın Şekline ve Kaptaki Sıvı Miktarına Bağlı Değildir
Rapor Et
Eski 20 Aralık 2009, 20:19

sıvı basıncı

#3 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
benim aradığım sıvı basıncının teknolojik alanda kullanıldığı yerler bu konu dışında başka cevap istemiyorum bu konuda yyyyyaaaarrrrrrdddddııııımmmm lütfen ama
Rapor Et
Eski 21 Aralık 2009, 16:00

#4 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
valla bnde o konuyu arıyorum...
Rapor Et
Eski 3 Ocak 2010, 00:54

#5 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
bende sıvıların/katıların/gazların basıncı iletmesinin teknolojideki yerii ltfenn
Rapor Et
Eski 19 Kasım 2010, 19:47

Sıvıların Basıncı İle Teknolojiden Yararlanma

#6 (link)
DaRkWoLfManS
Ziyaretçi
DaRkWoLfManS - avatarı
Beyler Hocamız Benden Prfrmns. Ödevi Olarak ::::İlaçlama Pompaları-Su Cendereleri-Hidrolik Fren Sistemleri-Bileşik Kaplar-Taşıma Ve Sıkıştırma Sistemleri-Tulumbalar-İtfaiye Merdivenleri-Berber Koltukları Ve Sıvıların Basıncı Arasındaki ilişkiyi ve bu verdiğim örneklerin nerelerde kullanıldığını istedi Yardım Lütfenn !!
Rapor Et
Eski 30 Kasım 2010, 20:55

#7 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
ya Lütfen 'SıvıLarın Basıncının kuLLanıLdığı aLanLar'ı söyLeyin aciLLLL =(((
Rapor Et
Eski 5 Aralık 2010, 21:59

#8 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
bnde katı sıvı ve gazların basıncı iletmesinin teknoljideki yerini arıodum ama yoq
Rapor Et
Eski 7 Aralık 2010, 17:11

#9 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
yardım ediy su cendereleri amme bsma tlmbaları hidrlk frnler hidrolik kaldırma sistemleri katı meyve sıkacakları krikolar dişçi koltukları...
Rapor Et
Eski 18 Aralık 2010, 18:50

#10 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
ALAKASIZ ŞEYLER YA Bİ SIVILARIN VE GAZLARIN TEKNOLOKIDEKI KULLANIM ALANLARINI BULAMADK
Rapor Et
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:
Önce bu soruyu cevaplayın

Yeni Soru
Sayfa 0.178 saniyede (74.04% PHP - 25.96% MySQL) 17 sorgu ile oluşturuldu
Şimdi ücretsiz üye olun!
Saat Dilimi: GMT +3 - Saat: 04:39
  • YASAL BİLGİ

• İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan MsXLabs.org forum adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre tüm kullanıcılarımız yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. MsXLabs.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 (üç) iş günü içerisinde MsXLabs.org yönetimi olarak tarafımızdan gerekli işlemler yapıldıktan sonra size dönüş yapılacaktır.
  • » Site ve Forum Kuralları
  • » Gizlilik Sözleşmesi