Cevap Yaz En İyi Cevabı Gör Önceki Konu Sonraki Konu

Buğdayın ekmek olmasına kadar yapılan işlemler nedir? - Sayfa 4

Gösterim: 90.571 | Cevap: 59
 • buğdayın serüveni
 • ekmeğin hikayesi
Misafir
30 Nisan 2011 14:26   |   Mesaj #31   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Buğdayın ekmek olmasına kadar yapılan işlemler nedir?

yha bu ne biçim cevap doğruca sölein yha allah allah
Misafir
1 Mayıs 2011 17:43   |   Mesaj #32   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Buğdayın ekmek olmasına kadar yapılan işlemler nedir?

temel besin maddemişz ne?
Fener'Lee
20 Kasım 2011 19:55   |   Mesaj #33   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Ekmeğin serüveni

Arkadaşlar çok acil ekmeğin serüvenini Yazar mısınız kardesımın odevı var
Misafir
6 Aralık 2011 19:56   |   Mesaj #34   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Ekmeğin

buğdaydan ekmeğe (buğday-ekmek) nasıl yapılır
Misafir
11 Aralık 2011 12:35   |   Mesaj #35   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Ekmeğin Buğday Oluncaya Kadar Geçirdiği Evreler

Arkadaşlar şimdi size aradığınız cevabı vereceğim:

EKMEĞİN HİKAYESİ


Soframıza gelen bir ekmeğin ne kadar zor şartlar altında, hangi aşamalardan geçerek meydana geldiğini hiç merak ettinizmi?

İlk önce buğdayın ekimi ile başlayalım. Çiftçi tarlasını sürer. Güzlük buğdayını eker, bu aşamada ekilen buğdayın yetişmesini bekler. Biçim zamanı gelince buğdaylarını biçer, sapını, samanını ayıklar. Bu zaman zarfında ne kadar insan gücü, ne kadar makine gücü sarf edildiğini hesaplayın. Tohumluk buğdayını yeniden eker. Bir kış dönemi geçtikten sonra tekrar biçme işlemi başlar, mahsul toplanır. Un olması için (eskiden değirmenler vardı) un farikasına gönderir. Burada da birçok işlemden geçtikten sonra buğday una dönüşür, insan ve makine gücü sarf edilerek, ekmek fabrikalarına ulaştırılır.

Un burada çeşitli aşamalardan geçerek yine insan ve makine gücü kullanılarak hamur olur, sıralı işlemleri tamamlanarak ve ekmek halini aldıktan sonra fabrika tezgahlarındaki yerini alır.

Bizler ise bu ekmeğin nasıl meydana geldiğini hiç düşünmeden 70 kuruşu verip ekmeği soframıza getiriyoruz, genelde yarısını yiyoruz, kalanını ise sonra yeriz düşüncesi ile bırakıyoruz daha sonra da bu bıraktığımız ekmeği yemiyoruz. Neden ? çünkü biraz bayatlamıştır. Yeniden ekmek almaya bu böyle sürüp giderken ülkemizde yılda belki de sayısını hiç hesaplayamadığımız miktarda ekmeği çöpe atıyoruz.

Bir sürü zorluklardan geçerek soframıza gelen ve genel olarak kıymetini bilmediğimiz bu bir ekmeğe dünyada ne kadar çok muhtaç insan bulunduğunu hiçbir zaman unutmayalım onun için bayat ekmek yiyemiyorsak, yiyebileceğimiz kadar ekmek almaya özen gösterelim.

Ekmek nimettir, yeri çöplük değildir.
Misafir
9 Ocak 2012 14:55   |   Mesaj #36   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Buğdayın ekmek olmasına kadar yapılan işlemler nedir?

hiç birşey anlamadım hem ben şiir deiil bilgi istiyorum
Misafir
12 Ocak 2012 07:24   |   Mesaj #37   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Buğdayın ekmek olmasına kadar yapılan işlemler nedir?

hey artık kısa ve ayrıntılı bir şey yazsanız 10 gündür bekliyorum bilgisayarın başında.
12 Ocak 2012 10:03   |   Mesaj #38   |   
Mira - avatarı
VIP Özel Üye-VIP
İstanbul
3.660
3.668 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 27-09-2010

Cvp: Buğdayın ekmek olmasına kadar yapılan işlemler nedir?

Ekmek Yapımı

İlk önce buğdayın ekimi ile başlayalım. Çiftçi tarlasını sürer. Güzlük buğdayını eker, bu aşamada ekilen buğdayın yetişmesini bekler. Biçim zamanı gelince buğdaylarını biçer, sapını, samanını ayıklar. Bu zaman zarfında ne kadar insan gücü, ne kadar makine gücü sarf edildiğini hesaplayın. Tohumluk buğdayını yeniden eker. Bir kış dönemi geçtikten sonra tekrar biçme işlemi başlar, mahsul toplanır. Un olması için (Eskiden değirmenler vardı.) un farikasına gönderir. Burada da birçok işlemden geçtikten sonra buğday una dönüşür, insan ve makine gücü sarf edilerek ekmek fabrikalarına ulaştırılır.

Ekmeğin yapımında başlıca üç işlem yer alır. Yoğurma, mayalama ve pişirme. Yoğurma, unu hamura çevirir. Mayalama, hamuru ekşitip kabartır, pişirme ise ekmek haline getirir. Un, su, tuz ve maya bir kazan veya teknede birbirine karıştırılarak yoğrulur, una su karışınca erimeyen kısımlar (glikoz, tuz vb.) dışında erimeyen kısımlar (glüten, nişasta) su emerek şişer. Tuz, ekmeğin lezzetini azaltır. Yoğurma, eskiden teknelerde elle ve ayakla yapılırdı. Şimdi köylerde ve küçük kasabalarda gene böyle olmakla beraber şehirlerde makineyle yoğrulmaktadır. Yoğurma şekli ne olursa olsun, ekmeklik hamur, su ve un oranına göre üç çeşide ayrılır:
 • Lüks ekmek hamuru (% 65 su)
 • Ekmeklik hamur (% 60 su)
 • Çöreklik hamur (% 40 - % 45 su)
Yoğurma işlemi sırasında hamura bir miktar maya katılır. Bu maya, bir parça ekşi hamur olabileceği gibi fennî hamur mayası da olabilir. Birinci şekilde pişirici, ekmek hamurundan bir parçayı bir kenara ayırır, ertesi gün yoğuracağı hamura katar. Fennî mayalarsa, sıvı olarak hamur suyuna katılır. Sıcak bir yere konan hamurun içindeki mayalar şekerlerle karışınca alkol ve karbon gazı oluşur. Gaz kabarcıkları hamuru kabartır; kabarcıklar arada bir patlar, gaz salıverir. Ekşime teknede başlar, hamur parçalara ayrılıncaya kadar sürer. Elverişli büyüklükte parçalara ayrılan hamur, istenilen şekil verilerek fırına atılır ve pişirilir.

Ekmeğin ortalama bileşimi
 • Su (yüzde 30-40)
 • Proteinler (% 6 - % 8)
 • Glüsitler (% 50 - % 55)
 • Lipitler (% 0,4 - % 0,8)
 • Madenî tuzlar (% 1,5 - % 2)
Fırınların ortalama sıcaklık derecesi 250 °C'tır; fakat su oranı yüksek olduğu için ekmeğin sıcaklığı 100 °C'ı aşmaz. Fırında mayalı hamurun içindeki alkol, karbon gazı ve suyun bir kısmı çıkar, ekmek hafifleyerek gevşek ve gözenekli bir yapı kazanır. Ekmeğin kalitesi, kullanılan una ve pişirme süresine bağlıdır. 74 - 76 randımanlı unlardan francala, 78 - 80 randımanlı unlardan beyaz ekmek, daha yüksek randımanlı (kepekli) unlardan kara ekmek (kepekli ekmek) elde edilir.

Taze ekmeğin sindirimi zordur. Ekmek, fırından çıktıktan en az 6 saat sonra yenmelidir. Ekmek durdukça kendiliğinden değişikliğe uğrayarak sertleşir ve bayatlar. Bayatlama sadece su kaybından değil, ekmekteki maddelerin de değişikliğe uğramasından ileri gelir. Ekmekleri karıştırmak için içerisine baklagillerden çeşitli tohumların unları, patates unu, yemek sodası, ağırlaşsın diye barit sülfat gibi maddeler katılır. Bu gibi hile ile karıştırmalara ve eksik ağırlıkta ekmek çıkarılmasına karşı belediyelerce sıkı mücadele yürütülür. Belediye nizamalarınca ekmek hamuruna ağırlaştırıcı (alçı, kil, kemik unu vb.) kabartıcı, buzuk unları ıslah edici (bakır ve çinko sülfat ve şap vb.) maddelerin katılması, iyi pişmemiş hamur ekmeklerin satışa çıkarılması yasaktır ve belediyelerce cezalandırılır.
ThinkerBeLL ve AndThe_BlackSky bu mesajı beğendi.
Misafir
31 Ocak 2012 21:39   |   Mesaj #39   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Buğdayın ekmek olmasına kadar yapılan işlemler nedir?

acaba barbi petek ti`nin dediği doğrumu bilen varsa söyleye bilir mi
Misafir
21 Mart 2012 18:11   |   Mesaj #40   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Buğdayın ekmek olmasına kadar yapılan işlemler nedir?

buğday
temel besin ürünlerinden ekmek soframıza gelinceye kadar şu aşamalardan geçer
önce tarla sürülür. tohum ekilir gübrelenir.tohumlar yeşerir. başaklar sararıp iyice olgunlaştığında hasat zamanı gelmiş demektir. sonra tarlaya biçerdöver girer. buğday tohumları ayıklanır. öğütülüp un yapılmak üzere fabrikalara gönderilir. bu unları fırınlar satın alır. hamur yapılır pişirilir ekmek olur.
Cevap Yaz En İyi Cevabı Gör
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Buğdayın ekmek olmasına kadar yapılan işlemler nedir? benzer konular

Etiketler:
 • buğdayın serüveni
 • ekmeğin hikayesi
Vergi dairelerinde yapılan işlemler hakkında bilgi verir misiniz?
Vergi dairelerinde işlemler nasıl yürütülür, vergi dairelerinin işlevi nedir, mükellefe karşı vergi dairelerinin sorumlulukları nelerdir? Vergi Dairesi Müdürlüğü'nün görevleri nelerdir?
Forum: Cevaplanmış Cevap: 1
Son Mesaj: 22 Haziran 2015 20:31
Ardışık sayılarla yapılan işlemler hakkında bilgi verir misiniz?
Ardışık sayılar, ardışık sayı problemleri nasıl çözülür? 3 ardışık çift sayının toplamı 84'tür. Sayılardan en küçüğünün 2 katının 8 fazlası kaçtır?
Forum: Cevaplanmış Cevap: 1
Son Mesaj: 18 Şubat 2014 10:32
Ekmek soframıza gelene kadar hangi aşamalardan geçer?
Ekmeğin geçtiği aşamalar nelerdir? Ekmeğin üretim aşamaları nelerdir? Ekmek hangi aşamalardan geçer? Ekmek soframıza nasıl gelir?
Forum: Cevaplanmış Cevap: 3
Son Mesaj: 15 Ocak 2013 14:43
Ödeme kayıt cihazı alımında yapılan yasal işlemler nedir?
ÖDEME KAY. CİH. ALIMINDA YAPILAN YASAL İŞLEMLER VE BU CİHAZIN KULLANIMI HAKKINDA 2008 E AİT YASAL BİLGİLERİ BİLEN VARSA CEVAP YAZABİLİR Mİ ÇOK ARADIM AMA DOĞRU DÜRÜST BİŞEY BULAMADIM ŞİMDİDEN TEŞ. A. E. O.
Forum: Soru-Cevap Cevap: 4
Son Mesaj: 16 Temmuz 2011 15:49
Kırılan kolumla ilgili yapılan işlemler doğru mudur, ne yapmalıyım?
merhaba benim kolum dirseğimin dört parmak üstünden kırıldı kolum ters döndü. hastanede önce emilyat dediler sonrada alçıyla kurtarılır dediler önce alçıya aldılar ağırlık takıp 1 hafta sonra kontrole gitiim alçıyı çıkarıp plastik taktılar. plastiği omzumdan bileğime kadar takdılar . plastik...
Forum: Soru-Cevap Cevap: 0
Son Mesaj: 2 Temmuz 2010 11:16
 
Sayfa 0.374 saniyede 10 sorgu ile oluşturuldu