PC Görünümü Üye Ol
Forum Ana Sayfa
Soru-Cevap > Buğdayın ekmek olmasına kadar yapılan işlemler nedir?
1 23...Son
«Önceki KonuSonraki Konu»
Misafir19:48, 8 Aralık 2009 
buğday nasıl ekmeğe dönüşür?
En iyi cevap Mira tarafından gönderildi

Ekmek Yapımı

İlk önce buğdayın ekimi ile başlayalım. Çiftçi tarlasını sürer. Güzlük buğdayını eker, bu aşamada ekilen buğdayın yetişmesini bekler. Biçim zamanı gelince buğdaylarını biçer, sapını, samanını ayıklar. Bu zaman zarfında ne kadar insan gücü, ne kadar makine gücü sarf edildiğini hesaplayın. Tohumluk buğdayını yeniden eker. Bir kış dönemi geçtikten sonra tekrar biçme işlemi başlar, mahsul toplanır. Un olması için (Eskiden değirmenler vardı.) un farikasına gönderir. Burada da birçok işlemden geçtikten sonra buğday una dönüşür, insan ve makine gücü sarf edilerek ekmek fabrikalarına ulaştırılır.

Ekmeğin yapımında başlıca üç işlem yer alır. Yoğurma, mayalama ve pişirme. Yoğurma, unu hamura çevirir. Mayalama, hamuru ekşitip kabartır, pişirme ise ekmek haline getirir. Un, su, tuz ve maya bir kazan veya teknede birbirine karıştırılarak yoğrulur, una su karışınca erimeyen kısımlar (glikoz, tuz vb.) dışında erimeyen kısımlar (glüten, nişasta) su emerek şişer. Tuz, ekmeğin lezzetini azaltır. Yoğurma, eskiden teknelerde elle ve ayakla yapılırdı. Şimdi köylerde ve küçük kasabalarda gene böyle olmakla beraber şehirlerde makineyle yoğrulmaktadır. Yoğurma şekli ne olursa olsun, ekmeklik hamur, su ve un oranına göre üç çeşide ayrılır:
 • Lüks ekmek hamuru (% 65 su)
 • Ekmeklik hamur (% 60 su)
 • Çöreklik hamur (% 40 - % 45 su)
Yoğurma işlemi sırasında hamura bir miktar maya katılır. Bu maya, bir parça ekşi hamur olabileceği gibi fennî hamur mayası da olabilir. Birinci şekilde pişirici, ekmek hamurundan bir parçayı bir kenara ayırır, ertesi gün yoğuracağı hamura katar. Fennî mayalarsa, sıvı olarak hamur suyuna katılır. Sıcak bir yere konan hamurun içindeki mayalar şekerlerle karışınca alkol ve karbon gazı oluşur. Gaz kabarcıkları hamuru kabartır; kabarcıklar arada bir patlar, gaz salıverir. Ekşime teknede başlar, hamur parçalara ayrılıncaya kadar sürer. Elverişli büyüklükte parçalara ayrılan hamur, istenilen şekil verilerek fırına atılır ve pişirilir.

Ekmeğin ortalama bileşimi
 • Su (yüzde 30-40)
 • Proteinler (% 6 - % 8)
 • Glüsitler (% 50 - % 55)
 • Lipitler (% 0,4 - % 0,8)
 • Madenî tuzlar (% 1,5 - % 2)
Fırınların ortalama sıcaklık derecesi 250 °C'tır; fakat su oranı yüksek olduğu için ekmeğin sıcaklığı 100 °C'ı aşmaz. Fırında mayalı hamurun içindeki alkol, karbon gazı ve suyun bir kısmı çıkar, ekmek hafifleyerek gevşek ve gözenekli bir yapı kazanır. Ekmeğin kalitesi, kullanılan una ve pişirme süresine bağlıdır. 74 - 76 randımanlı unlardan francala, 78 - 80 randımanlı unlardan beyaz ekmek, daha yüksek randımanlı (kepekli) unlardan kara ekmek (kepekli ekmek) elde edilir.

Taze ekmeğin sindirimi zordur. Ekmek, fırından çıktıktan en az 6 saat sonra yenmelidir. Ekmek durdukça kendiliğinden değişikliğe uğrayarak sertleşir ve bayatlar. Bayatlama sadece su kaybından değil, ekmekteki maddelerin de değişikliğe uğramasından ileri gelir. Ekmekleri karıştırmak için içerisine baklagillerden çeşitli tohumların unları, patates unu, yemek sodası, ağırlaşsın diye barit sülfat gibi maddeler katılır. Bu gibi hile ile karıştırmalara ve eksik ağırlıkta ekmek çıkarılmasına karşı belediyelerce sıkı mücadele yürütülür. Belediye nizamalarınca ekmek hamuruna ağırlaştırıcı (alçı, kil, kemik unu vb.) kabartıcı, buzuk unları ıslah edici (bakır ve çinko sülfat ve şap vb.) maddelerin katılması, iyi pişmemiş hamur ekmeklerin satışa çıkarılması yasaktır ve belediyelerce cezalandırılır.
Benzer Konular:
Etiketler:
 • bugdaydan ekmege
 • bugdayin ekmek olusu
 • bugdayin seruveni
Cevap
Misafir18:01, 19 Aralık 2009 
acaba buğday nasıl ekmek oluyor
Cevap
Misafir16:19, 23 Aralık 2009 
buğday nasıl ekmek olur
Cevap
Misafir14:56, 25 Aralık 2009 
buğday ekmeye nasıl dönüşür ?
Cevap
Misafir13:21, 21 Şubat 2010 
buğdaydan ekmek nasıl yapılır?
Cevap
Misafir10:21, 27 Şubat 2010 
Buğdayın ekmek olmasına kadar yapılan işlemler nedir?
Cevap
T_HeRoEs_H14:41, 27 Şubat 2010 
buğday nasıl oluyorda ekmeğe dönüşüyor???
Cevap
Misafir20:15, 17 Mart 2010 
buğday nasıl ekmek olur
Cevap
Misafir18:37, 23 Mart 2010 
budaydan ekmeğe nasıl dönüşür ve pamuktan kumaşa dönüşür
Cevap
Misafir19:40, 3 Nisan 2010 
Alıntı:
bugday nasil ekmek olur
buğdayın ekmek oluncaya kadar geçirdiği evreler nedir?
Cevap
1 23...Son
«Önceki KonuSonraki Konu»
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adınız:
Doğrulama
Mesaj:
Tüm Soru-Cevap Konuları
Benzer Konular
Ardışık sayılarla yapılan işlemler hakkında bilgi verir misiniz?
Ekmek soframıza gelene kadar hangi aşamalardan geçer?
Ödeme kayıt cihazı alımında yapılan yasal işlemler nedir?
Kırılan kolumla ilgili yapılan işlemler doğru mudur, ne yapmalıyım?
Vergi dairelerinde yapılan işlemler hakkında bilgi verir misiniz?