Arama

Pilotun görevleri nelerdir, pilotluk mesleği hakkında bilgi verir misiniz?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 13 Ağustos 2018 Gösterim: 108.068 Cevap: 3
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
12 Aralık 2009       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Pilotun görevleri nelerdir, pilotluk mesleği hakkında bilgi verir misiniz?
EN İYİ CEVABI ener verdi
TANIM
Yolcu veya yük taşıyan hava taşıtını (helikopter ve uçağı) kullanan kişidir.
Sponsorlu Bağlantılar

GÖREVLER

Uçuş programında belirtilen görevin özelliğine göre gerekli hazırlıkları yapar, harita ve raporları inceleyerek uçuş planı hazırlar,
- Yakıt ve zaman hesaplamaları yapar, iniş meydanı ve yedek meydanların özelliklerini raporlardan inceler,
- Uçuştan belli bir süre önce hava meydanında bulunarak hava durumunu inceler, kısıtlayıcı faktörlere göre uçuş planını gözden geçirir ve uçuş planını ilgili birime verir,
- Kalkış saatinden önce uçağın yanına gelerek uçuş ekibini kontrol eder, teknik donanımların uçuşa hazır olup olmadığını inceler,
- Uçağın yüklenmesini kontrol eder,
- Kalkış zamanına uygun olarak uçuş kulesinden telsizle izin alıp motoru çalıştırır ve bütün teknik kontrolleri yapar,
- Kalkış, rota, alçalış ve inişleri planladığı şekliyle ve zorunluluk halinde gerekli değişiklikleri yaparak uygular,
- İniş sonu uçağı park edip, emniyete aldıktan sonra görevini tamamlamış olur.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

a) Hava Harp Okulu; Türk Hava Kuvvetleri'nin subay kaynağını oluşturur. Okula her yıl "Hava Pilot Adayı Subay" yetiştirilmek üzere komutanlık tarafından saptanan miktarda kız ve erkek öğrenci alınmaktadır. Okul yatılı ve parasızdır, okula girişten mezun oluncaya kadar öğrencilerin yeme, yatma, giyim ve her türlü eğitim-öğretim masrafları devlet tarafından karşılanır. Öğrencilere ayrıca sınıflarına göre harçlık verilir. Hava Harp Okulu öğrencilerini Üniversite Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) puanına göre almaktadır.
b) Kara Harp Okulunda dört yıllık lisans düzeyinde bir eğitimle; Kara Kuvvetlerine bütün sınıflarda (Deniz Piyade ve Deniz İstihkam sınıfında, Hava İstihkam sınıfında, Jandarma sınıfında) subay yetiştirilmektedir. Kara Harp Okulu yatılı ve parasızdır. Okula girişten mezun oluncaya kadar öğrencilerin yeme, yatma, giyim ve her türlü eğitim-öğretim masrafları devlet tarafından karşılanır. Öğrencilere ayrıca sınıflarına göre harçlık verilir. Kara Harp Okulu öğrencilerini Üniversite Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) puanına göre almaktadır.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

-Kara ve Hava Harp Okullarında lisans eğitiminin süresi 4 yıldır. Pilot adayı öğrenciler bu süre içerisinde uçuş eğitimine de tabi tutulmaktadırlar. -Türk Hava Yolları'nda ve Türk Hava Kurumu'nda 4 yıllık üniversite mezunu öğrencilere yaklaşık 1,5 yıl süren uçuş eğitimi yaptırılmaktadır. - Anadolu Üniversitesi Sivil Havacılık Yüksekokulundaki eğitim süresi 4 yıldır. - Pilot yetiştirilmesine yönelik programlarda; Havacılık Tıbbı, Trafik Kontrolörlüğü Kuralları, Hava Alanı Koşulları-Yapısı, Motorlar, Uçak Elektriği, Hava İngilizcesi, Meteoroloji, Uçak Teorisi, Uçak Tesisat ve Teçhizatı konularında eğitim verilmektedir.

THY başvuru şartları
Kaptan Pilot Adaylarında Aranan Şartlar
Genel Özellikler
  • T.C. Vatandaşı olmak.
  • İlan tarihi itibariyle 30 yaşını doldurmuş 60 yaşından gün almamış olmak.
  • Lisans eğitimini tamamlamış olmak.
  • SHGM (Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü)’den uçuş kusuru veya disiplinsizlik nedeniyle herhangi bir yazılı ceza almamış olmak.
  • Adli sicil ve Arşiv kaydı bulunmamak. (Taksirli trafik suçları hariç)
  • Askerlik hizmetini tamamlamış olmak. (Erkek adaylar için)
  • Ortaklığın göstereceği yeri base olarak kabul edip orada ikamet etmek.
Teknik Özellikler
  • Halihazırda havayolu nakliye uçaklarından birinde Kaptan olarak geçerli lisansa sahip olmak.
  • Toplam uçuş süresi 7.000 saat olmak.
  • Airline uçuşları F/O ve Kaptan olarak minimum 3.000 saat olmak (bu süre azami kalkış ağırlığı 27.000 Kg.’ın üzerinde olan uçaklarda olmalıdır.)
  • En az 3 yıl Airline’da uçmuş ve toplam 2.000 saat Kaptanlık tecrübesine sahip olmak.
Sağlık Şartları:
  • Sağlık şartları Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatının (ICAO) Annex-1’deki ve JAR FCL 3’deki Havayolu Nakliye Pilotu şartlarına uygun olmak. (Adaylar bu raporu, daha sonra duyurulacak tarihte belirtilecek hastanelerden kendi imkanları ile temin edeceklerdir.)
Yabancı Dil (İngilizce) Şartları:
  • İyi derecede ingilizce bilmek ve gerek duyulduğunda THY A.O. tarafından belirlenecek kurumda yapılacak yabancı dil (İngilizce) sınav ve / veya mülakatında başarılı olmak.
II. Pilot (F/O) adaylarında aranan şartlar

Genel Özellikler
  • T.C. Vatandaşı olmak.
  • İlan tarihi itibariyle 21 yaşını doldurmuş 50 yaşından gün almamış olmak.
  • SHGM (Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü)’den uçuş kusuru veya disiplinsizlik nedeniyle herhangi bir yazılı ceza almamış olmak.
DEVAMI Pilot
Son düzenleyen Safi; 13 Ağustos 2018 00:58
ener - avatarı
ener
Ziyaretçi
16 Aralık 2009       Mesaj #2
ener - avatarı
Ziyaretçi
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
TANIM
Yolcu veya yük taşıyan hava taşıtını (helikopter ve uçağı) kullanan kişidir.
Sponsorlu Bağlantılar

GÖREVLER

Uçuş programında belirtilen görevin özelliğine göre gerekli hazırlıkları yapar, harita ve raporları inceleyerek uçuş planı hazırlar,
- Yakıt ve zaman hesaplamaları yapar, iniş meydanı ve yedek meydanların özelliklerini raporlardan inceler,
- Uçuştan belli bir süre önce hava meydanında bulunarak hava durumunu inceler, kısıtlayıcı faktörlere göre uçuş planını gözden geçirir ve uçuş planını ilgili birime verir,
- Kalkış saatinden önce uçağın yanına gelerek uçuş ekibini kontrol eder, teknik donanımların uçuşa hazır olup olmadığını inceler,
- Uçağın yüklenmesini kontrol eder,
- Kalkış zamanına uygun olarak uçuş kulesinden telsizle izin alıp motoru çalıştırır ve bütün teknik kontrolleri yapar,
- Kalkış, rota, alçalış ve inişleri planladığı şekliyle ve zorunluluk halinde gerekli değişiklikleri yaparak uygular,
- İniş sonu uçağı park edip, emniyete aldıktan sonra görevini tamamlamış olur.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

a) Hava Harp Okulu; Türk Hava Kuvvetleri'nin subay kaynağını oluşturur. Okula her yıl "Hava Pilot Adayı Subay" yetiştirilmek üzere komutanlık tarafından saptanan miktarda kız ve erkek öğrenci alınmaktadır. Okul yatılı ve parasızdır, okula girişten mezun oluncaya kadar öğrencilerin yeme, yatma, giyim ve her türlü eğitim-öğretim masrafları devlet tarafından karşılanır. Öğrencilere ayrıca sınıflarına göre harçlık verilir. Hava Harp Okulu öğrencilerini Üniversite Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) puanına göre almaktadır.
b) Kara Harp Okulunda dört yıllık lisans düzeyinde bir eğitimle; Kara Kuvvetlerine bütün sınıflarda (Deniz Piyade ve Deniz İstihkam sınıfında, Hava İstihkam sınıfında, Jandarma sınıfında) subay yetiştirilmektedir. Kara Harp Okulu yatılı ve parasızdır. Okula girişten mezun oluncaya kadar öğrencilerin yeme, yatma, giyim ve her türlü eğitim-öğretim masrafları devlet tarafından karşılanır. Öğrencilere ayrıca sınıflarına göre harçlık verilir. Kara Harp Okulu öğrencilerini Üniversite Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) puanına göre almaktadır.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

-Kara ve Hava Harp Okullarında lisans eğitiminin süresi 4 yıldır. Pilot adayı öğrenciler bu süre içerisinde uçuş eğitimine de tabi tutulmaktadırlar. -Türk Hava Yolları'nda ve Türk Hava Kurumu'nda 4 yıllık üniversite mezunu öğrencilere yaklaşık 1,5 yıl süren uçuş eğitimi yaptırılmaktadır. - Anadolu Üniversitesi Sivil Havacılık Yüksekokulundaki eğitim süresi 4 yıldır. - Pilot yetiştirilmesine yönelik programlarda; Havacılık Tıbbı, Trafik Kontrolörlüğü Kuralları, Hava Alanı Koşulları-Yapısı, Motorlar, Uçak Elektriği, Hava İngilizcesi, Meteoroloji, Uçak Teorisi, Uçak Tesisat ve Teçhizatı konularında eğitim verilmektedir.

THY başvuru şartları
Kaptan Pilot Adaylarında Aranan Şartlar
Genel Özellikler
  • T.C. Vatandaşı olmak.
  • İlan tarihi itibariyle 30 yaşını doldurmuş 60 yaşından gün almamış olmak.
  • Ortaklığın göstereceği yeri base olarak kabul edip orada ikamet etmek.
Teknik Özellikler
  • Halihazırda havayolu nakliye uçaklarından birinde Kaptan olarak geçerli lisansa sahip olmak.
  • Toplam uçuş süresi 7.000 saat olmak.
  • Airline uçuşları F/O ve Kaptan olarak minimum 3.000 saat olmak (bu süre azami kalkış ağırlığı 27.000 Kg.’ın üzerinde olan uçaklarda olmalıdır.)
  • En az 3 yıl Airline’da uçmuş ve toplam 2.000 saat Kaptanlık tecrübesine sahip olmak.
Sağlık Şartları:
  • Sağlık şartları Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatının (ICAO) Annex-1’deki ve JAR FCL 3’deki Havayolu Nakliye Pilotu şartlarına uygun olmak. (Adaylar bu raporu, daha sonra duyurulacak tarihte belirtilecek hastanelerden kendi imkanları ile temin edeceklerdir.)
Yabancı Dil (İngilizce) Şartları:
  • İyi derecede ingilizce bilmek ve gerek duyulduğunda THY A.O. tarafından belirlenecek kurumda yapılacak yabancı dil (İngilizce) sınav ve / veya mülakatında başarılı olmak.
II. Pilot (F/O) adaylarında aranan şartlar

Genel Özellikler
  • T.C. Vatandaşı olmak.
  • İlan tarihi itibariyle 21 yaşını doldurmuş 50 yaşından gün almamış olmak.
DEVAMI Pilot
Son düzenleyen Safi; 13 Ağustos 2018 01:02
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
17 Eylül 2013       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Arkadaslar ben de pilot olmak istiyorum oncelikle bildiklerimi sizlere soyleyeyim. Oncleklikle 50.000€ ve uzeri miktarda paranizin olmasi lazim. İkincisi cok iyi derecede ingilizce bilmeniz gerekir. Ppl veya Atpl pilotu arasinda hangisi olmak istediginize karar vermeniz lazim. Bildigim kadariyla ucus okullari genellikle 15 ay suruyor. 15 ay icerisinde 4'u simulator uzerinde olmak uzere 14 sinav olunuyor. sinavlarda en dusuk gecme notu 100 uzerinden 75. Matematik ve Fizik derslerinde basarili olmaniz gerekiyor ki bazi hesaplamalari yapabilesiniz. Saglik raporunu da unutmayalim basta goz olmak uzere herhangi bir saglik sorununuzun olmamasi lazim. Daha detayli bilgi verebilirim ama su an telefondan yaziyorum . Bu arada flight simulator oyunlarini eglence amacli degil de ogrenmek amacli oynayin bence. Eger paraniz varsa mini cockpit yoksa joystick (flight stick), eger cok cok paraniz varsa (ki sanmiyorum 40.000, 50.000 tl civari olur. elektronikten anlarsaniz maliyetini 10.000 tl'ye dusurebilirsiniz) alip kullanabilirsiniz. 3 - 4 yildir flight simulator oynuyorum (kucuklugumden beri hayalimdir pilotluk) ve su anda online ucuslar yapiyorum. Boeing 737, Airbus 320, Airbus 340, Boeing 777, F-16, Bombardier Learjet, Cessna Skylane, Cessna Skyhawk, Baron 58, King Air gibi ucaklarda yaptigim ucuslarda basariliyim.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
6 Nisan 2014       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Pilot amatörce ya da profesyonel olarak bir hava yolu aracını hareket ettiren ve yöneten kişiye verilen isimdir. Uçma aracı pilotlarda uçak veya helikopterdir. Bununla birlikte ülkemizde yarış arabalarının şoförlerine de pilot adı verilmektedir. Yalnız bu yapılan büyük bir hatadır. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir kullanım yoktur.