Cevap Yaz En İyi Cevabı Gör Önceki Konu Sonraki Konu

Ülkemizdeki başlıca müzik türleri nelerdir? - Sayfa 2

Gösterim: 57586 | Cevap: 59
_KleopatrA_
14 Ocak 2010 12:50   |   Mesaj #11   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Ülkemizdeki başlıca müzik türleri nelerdir?

Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

ülkemizde başlıca müzik türleri ve özellikleri nedir acil alabilirmiyim

Ülkemizdeki başlıca müzik türleri
 • Geleneksel Türk müziği: Ezan, dua, ilahi, mehter müziği gibi
 • Klasik Türk müziği: Türk sanat müziği
 • Halk Müziği: Türküler, uzun havalar
 • Klasik Batı Müziği: Opera ve bale müzikleri gibi (Türkçe)
 • Popüler müzik: Türk Pop Müziği, Türkçe Rock Müzik, Türkçe dans müziği, arabesk, Türkçe caz, özgün müzik, protest müzik, fantezi müzik gibi
ronaldo882010
14 Ocak 2010 20:19   |   Mesaj #12   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Ülkemizdeki başlıca müzik türleri nelerdir?

ÜLKEMİZDEKİ MÜZİK TÜRLERİ

Geleneksel Türk müziği: Ezan, dua, ilahi, mehter müziği gibi
Klasik Türk müziği: Türk sanat müziği
Halk Müziği: Türküler, uzun havalar
Klasik Batı Müziği: Opera ve bale müzikleri gibi (Türkçe)
Popüler müzik: Türk Pop Müziği, Türkçe Rock Müzik, Türkçe dans müziği, arabesk, Türkçe caz, özgün müzik, protest müzik, fantezi müzik gibi
Misafir
28 Mart 2010 14:20   |   Mesaj #13   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

ğlkemizdeki müzik türleri nelerdir

[QUOTE]ulkemizde baslica muzik turleri nelerdir
Misafir
29 Nisan 2010 20:13   |   Mesaj #14   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

müzik ödevi

Müzik ödevim var. Ülkemizde bulunan müzik türlerini ve özelliklerini yazabilir misiniz ? acil .
Misafir
8 Mayıs 2010 14:26   |   Mesaj #15   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

ülkemizdeki müzik türleri ve temel özellikleri

lütfen bu konuyu bulun benim müzik ödevim çok acil hemen yapmam lazım cevap yazarsanız sevinirim
Misafir
22 Kasım 2010 14:24   |   Mesaj #16   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Ülkemizdeki başlıca müzik türleri nelerdir?

ülkemizdeki baslica muzik turleri nelerdir?
Misafir
23 Kasım 2010 22:30   |   Mesaj #17   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Ülkemizdeki başlıca müzik türleri nelerdir?

* Geleneksel Türk müziği: Ezan, dua, ilahi, mehter müziği gibi

* Klasik Türk müziği: Türk sanat müziği

* Halk Müziği: Türküler, uzun havalar

* Klasik Batı Müziği: Opera ve bale müzikleri gibi (Türkçe)

* Popüler müzik: Türk Pop Müziği, Türkçe Rock Müzik, Türkçe dans müziği, arabesk, Türkçe caz, özgün müzik, protest müzik, fantezi müzik gibi
ayrıcaPop müzik adından da anlaşılacağı gibi gündemde olan, çok ilgi çeken, eğlence amaçlı ve herkes tarafından bilinen yani popüler olan müzik demektir.Pop müzik, çok sayıda türe ayrılmıştır fakat bu türler kendi içinde kalmışlar ve çoğu ilgi görmemiştir.(Pop Jazz, Electrified, Rap.)
Pop müziğin belirgin özellikleri ezgilerindeki sadelik ve süslemelerdir.Ezgi yalın olduğu sürece akılda daha fazla kalacak, herkes tarafından mırıldanılacak ve buna bağlı olarak gündemde olacaktır.
Misafir
26 Kasım 2010 07:51   |   Mesaj #18   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Ülkemizdeki başlıca müzik türleri nelerdir?

lütven ğdevim var yardım edin ödevim ülkemizde başlıa müzik türlerinin özellikleri
26 Kasım 2010 09:25   |   Mesaj #19   |   
_Yağmur_ - avatarı
SMD MsXTeam
Ankara

13.241
19.086 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 16-04-2010

Cvp: Ülkemizdeki başlıca müzik türleri nelerdir?

Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

lütven ğdevim var yardım edin ödevim ülkemizde başlıa müzik türlerinin özellikleri


Ülkemizdeki Müzik Türleri Nelerdir?

Türk müziği
Vikipedi


Türk müziği, Türkler'in Orta Asya'dan beri geliştirdikleri, bugünkü özellikleri Selçuklu ve Osmanlı döneminde belirginleşen müzik. Musiki, Osmanlı döneminde halk ve üst kültür çevrelerinde birbiriyle ilişkili, fakat karakterleri farklı iki ana dal olarak gelişmiştir. Osmanlı'nın son dönemindeki modernleşme hareketleriyle Batı etkisi görülmeye başlanmış, bu etki Cumhuriyet döneminde daha da artmıştır.

İslamiyet Öncesi

Türklerin İslamiyet'i kabullerinden çok önce dini törenleri yöneten şaman, kam ya da baksı, elinde belirli sesler çıkaran demir parçalarının bağlı bulunduğu bir değnekle topluluğu etkiliyordu. Bu törenlerde davulun da önemli bir yeri vardır.

Çin'in kütüpane, Hun Türkleri'nde, Uygur Türklerinde, Selçuklular'da ve Osmanlılar'da müziğe büyük yer ve önem veriliyordu. Ozanları ve kopuzcuları olmayan hiçbir Selçuklu ordusu yoktur.

Eski Türk Hakanlarının saraylarında ve ordugahlarında musiki takımları 9 kök denilen eserleri her gün çalardı.

Geleneksel Türk Müziği

Geleneksel Türk müziği, Osmanlı döneminde halk ve üst kültür çevresinde gelişen olmak üzere ikiye ayrılır. Geleneksel olarak Türk müziği çeşitli ortamlarda şöyle belirir:
 • Şehirlerde, saray çevresinde ve konaklarda
Kâr, beste, semai, şarkı
 • Camilerde
ilahi, temcit, münacaat
 • Tekkelerde
Naat, sema, durak, ilahi, nefes, niyaz
 • Köylerde
Türkü, bozlak, uzun hava, zeybek, oyun havası
 • Sınır boylarında
Serhat türküsü
 • Kışlalarda
Mehter müziği Halk müziği ve "klasik" Türk müziği arasında çok önemli bir bağ vardır. Nitekim türkülerin pek çoğunda klasik musiki makamları kullanılmıştır. Aynı şekilde, türkü, köçekçe, oyun havası, sirto, vb. halk musikisi formları klasik Türk musikisinde kullanılmıştır. İsmail Dede Efendi, Şakir Ağa, Şevki Bey gibi büyük klasik musiki bestekarlarının hemen hepsinin halk musikisi formlarını kullandıkları gözlemlenir.

Klasik Türk Müziği

Osmanlılar yalnız musiki sanatına değil musiki ilmine de büyük önem verdiler. Türk müziğinin Arap, Acem, eski Yunan ve Bizans asıllı olduğunu ileri sürenler vardır. Ancak Klasik Türk Müziği genel nitelikleri bakımından Türk asıllıdır. Osmanlı uygarlığı her alanda büyük bir sentez geliştirdiği gibi, Türk müziği potasında yerel pek çok renk bu müziğin parçası haline gelmiş ve bunun karşılığında da Osmanlı musikisi devletin kapsadığı topraklar ve ötesine büyük etkilerde bulunmuştur.

İstanbul'un alınmasından sonra Topkapı Sarayında kurulan Enderun Musiki Mektebi ve özel meşkhanelerde eğitime geçilmesiyle daha belirli olarak kurallaşan ve klasik bir müzik niteliği kazanan Klasik Türk Müziği altı dönemde incelenir. Birinci dönem; hazırlayıcı dönemdir ve başlangıcından Meragalı Abdülkadir'e (1360-1435) kadar uzanan dönemdir. İlk klasik dönem, ikinci klasik dönem, yeni klasik dönem gibi dönemlerden günümüze gelir. Yeni klasik dönem oldukça önemlidir ve Dede Efendi'den Zekai Dede'ye (1825-1897) kadar uzanan kapsayan dizi, makamlar, usuller ve şekiller'den oluşur.

Halk Müziği

Türk Halk Müziği örnekleri genelde sözlü olmakla beraber, sözsüz dans müziklerini de içerir.
Halk türkülerinin ölçülü olanına kırık hava, ölçüsüz olanına uzun hava denir. Uzun havalarAnadolu'nun değişik bölgelerinde bozlak, türkmani, maya, hoyrat, divan, ağıt gibi adlarla anılır. Bunlar genellikle Karacaoğlan, Emrah, Ruhsati, Sümmani ve daha birçok tanınmış halk ozanının deyişleri üzerine yakılmıştır.

Kırık havalar ise koşma, yiğitleme, güzelleme, taşlama, ninni ve daha başka adlar altında kümelenir. Bunlar da genellikle gurbet, ayrılık, sıla hasreti, ölüm, askere gidiş, yiğitlik, düğün, çocuk sevgisi, kız kaçırma gibi köye has toplumsal bir olayı konu alır, sadelik, içtenlik, duygululuk gibi özellikler gösterir yerel renkler taşır. Türk Halk Müziği'nin melodi yapısı incelendiğinde bu melodilerin ses genişlikleri bakımından bir oktav (sekiz ses sınırı) tamamlayan dizi ve tonaliteyi kesin şekilde belirtmeyen ikili ile beşli aralıkları içinde yaratılmış olduğu görülür. Bununla birlikte dizi ve tonaliteyi belli eden sekizli ve daha geniş sınırlı melodiler de çoktur. Basit ve birleşik ölçülerden başka aksak ölçüleri içeren Türk Halk Müziği, ezgiler ve formlardan oluşur.

=== oyun havası (zeybek) ===
Türkiye'de Cumhuriyet Döneminde girişilen devrim hareketleri sanat konularına da yöneldi. Daha çok Klasik Batı müziğine önem verildi.

1924'de Ankara'da Musiki Muallim Mektebi kuruldu. Osmanlı sarayındaki müzik topluluğu başkente getirilerek Riyaseti Cumhur Filarmoni Orkestrası adıyla konserler vermesi sağlandı.

Yetenekli gençlerin Avrupa ülkelerine gönderilip yetiştirilmesi hareketi başladı. İstanbul'da çalışmalarını sürdüren Darrültalimi Musiki adlı okul yeni bir yönetmelikle konservatuvar haline getirildi.

Çok sesli sanat müziğinde sesini Batı'da ilk duyuran Türk sanatçı Cemal Reşit Rey oldu. Öğrenimlerini devlet adına yurtdışında yapan Ulvi Cemal Erkin, Hasan Ferit Alnar, Ahmet Adnan Saygun, Necil Kazım Akses dönüşlerinde Ankara Musiki Muallim Mektebi'nin öğretmen kadrosuna katıldılar. Bu sanatçılar Türk Sanat Tarihinde sanat tarihinde Türk Beşleri olarak anıldılar. Eserlerinde genellikle batı müziği ilkeleri halk müziğinden gelen ögelerle birleştirilmiştir. Ahmet Adnan Saygun'un Özsoy adlı bir perdelik operası 1924'de Ankara Halkevi'nde sahnelendi. Aynı bestecinin ikinci eseri Taşbebek de 1934'de başarı ile oynandı. Opera ve bale temsillerini gerçekleştirmek amacı ile Ankara Devlet Konservatuvarı'na bağlı bir Tatbikat Sahnesi 1940 yılında çalışmalarına başladı. Yetenekli gençlerin seçimi ile eğitime geçildi. İzleyen yıllarda Ahmet Adnan Saygun' un Kerem, Nevit Kodallının Van Gogh ve Gılgamış, Sabahattin Kalender'in Nasrettin Hoca, Ferit Tüzün'ün Çeşmebaşı eserleri sergilendi. Ankara'dan sonra İstanbul ve İzmir'de kurulan devlet konservatuvarları eğitime başladı.

1940 yılından bu yana genç yetenekler için uygun bir ortamın doğuşu yurtdışında da ün ve ilgi derleyen yorumcuların yetfgjud gelişmesini bağladı. Soprano Leyla Gencer, bariton Orhan Günek bu hareketin öncüleri oldular. Onları bas yorumcusu olarak Ayhan Baran, soprano Ferhan Onat ve soprano Suna Korat izlediler. Enstrüman yorumcusu olarak piyanist Ergican Saydam, kemancı Ayla Erduran, Suna Kan, piyanist Ayşegül Sarıca, İdil Biret, Hülya Saydam ve Verda Erman yurt içinde olduğu kadar yurt dışında da büyük ilgi gördüler.

Popüler Müzik

1970'lerden sonra geniş halk kitelerine hitap eden müziktir. Şu kategorilere ayrılır:
  • Türk Pop Müziği
  • Türkçe Rock Müzik(türevleri; Alternatif rock, Anadolu rock, Karadeniz rock, Metal)
  • Türkçe dans müziği
  • Türkçe jazz
  • Arabesk müzik (türevleri; Arabesk-Pop müzik, Protest müzik, Özgün müzik)
  • Fantezi müzik (türevleri; Fantezi-Pop müzik), Hafif Sanat müziği)
ener ve kral_kobra bu mesajı beğendi.
Misafir
29 Kasım 2010 19:21   |   Mesaj #20   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

ödev

ya müzik ödevim var hiç bi yerde bulamıom yardım edin
Cevap Yaz En İyi Cevabı Gör
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Ülkemizdeki başlıca müzik türleri nelerdir? benzer konular

Müzik kültürü nedir, ülkemizdeki müzik kültürleri nelerdir?
müzik kültürü bir yerin bir bölgenin veya bir ülkenin müzik açısından sahip olduğu melodi ritim sözler kıyafetler oyunu oynayacak kişiler gibi daha bir çok konu bakımı tarafından oluşturulmuş yani orTAYA ÇIKARTILMIŞ değerlere farlı ayrı özelliklere denmekdedir ülkemizdeki...
Forum: Soru-Cevap Cevap: 3
Son Mesaj: 4 Kasım 2012 20:21
Amerika'nın müzik türleri ve özellikleri nelerdir?
amerika müzik türleri ve özellikleri
Forum: Soru-Cevap Cevap: 0
Son Mesaj: 3 Ocak 2012 19:40
Ülkemizdeki yılan türleri hakkında bilgi verir misiniz?
acaba sadece türkiyede yaşayan engerekler hangileridir? n' olur sadece isimlerini gönderin
Forum: Soru-Cevap Cevap: 1
Son Mesaj: 25 Nisan 2011 20:35
Ülkemizdeki müzik türleri nedir, bunları yapan sanatçılar kimlerdir?
ülkemizdeki müzik türleri ve bunları yansıtan sanatçılar kimdir
Forum: Soru-Cevap Cevap: 5
Son Mesaj: 11 Nisan 2011 15:54
Ülkemizdeki müzik ile diğer ülkelerin müzikleri arasındaki fark nedir?
Ülkemizin müziği ile diğer ülkelerin müziği arasındaki fark nedir?
Forum: Soru-Cevap Cevap: 0
Son Mesaj: 18 Kasım 2008 23:06
 
Sayfa 0.390 saniyede 10 sorgu ile oluşturuldu