Hoş geldiniz sayın ziyaretçi Neredeyim ben?!

Web sitemiz; forum, günlük, video ve sohbet bölümlerinin yanı sıra; Skype ile ilgili Türkçe teknik destek makaleleri, resim galerileri, geniş içerikli ansiklopedik bilgiler ve çeşitli soru-cevap konuları sunmaktadır. Daima faydalı olmayı ilke edinmiş sitemize sizin de katkıda bulunmanız bizi son derece memnun eder :) Üye olmak için tıklayınız...

Sohbet (Flash Chat) Forumda Ara

Çevre kirliliği ile ilgili mektup örnekleri verir misiniz?

Bu konu Soru-Cevap forumunda misafir tarafından 13 Aralık 2009 (13:11) tarihinde açılmıştır.FacebookFacebook'ta Paylaş
24082 kez görüntülenmiş, 19 cevap yazılmış ve son mesaj 28 Ocak 2013 (11:54) tarihinde gönderilmiştir.
  • 5 üzerinden 3.00  |  Oy Veren: 2      
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Bu konuyu arkadaşlarınızla paylaşın:    « Önceki Konu | Sonraki Konu »      Yazdırılabilir Sürümü GösterYazdırılabilir Sürümü Göster    AramaBu Konuda Ara  
Eski 13 Aralık 2009, 13:11

#1 (link)
misafir
Ziyaretçi
misafir - avatarı
ben birkaç satır çevre kirliliği ile ilgili mektup örnekleri istiyorum lütfen yalvarıyorum
Rapor Et
Reklam
Eski 27 Aralık 2009, 11:50

#2 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
çevre kirliliği ile ilgili mektup
Rapor Et
Eski 27 Aralık 2009, 12:28

#3 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
Çevre kirliliği. Çevre; dünya üzerinde yaşamını sürdüren canlılarının hayatları boyunca ilişkilerini sürdürdüğü dış ortamdır. Diğer bir deyişle "ekosistem" olarak tanımlanabilir.

Hava, su ve toprak bu çevrenin fiziksel unsurlarını, insan, hayvan, bitki ve diğer mikroorganizmalar ise biyolojik unsurlarını teşkil etmektedir.

Doğanın temel fiziksel unsurları olan, hava, su ve toprak üzerinde olumsuz etkilerin oluşması ile ortaya çıkan ve canlı öğelerin hayati aktivitelerini olumsuz yönde etkileyen cansız çevre öğeleri üzerinde yapısal zararlar meydana getiren ve niteliklerini bozan yabancı maddelerin hava, su ve toprağa yoğun bir şekilde karışması olayına "çevre kirliliği" adı verilmektedir.

Gelişen teknolojinin yaşamımıza getirdiği rahatlık yanında, bu gelişmenin tabiata ve çevreye verdiği kirliliğin boyutu her geçen gün hızla artmaktadır. Yaşamı daha mükemmel hale getirmek, daha sağlıklı ve uzun bir ömür sağlayabilmek amacına dönük bu gelişmelerin, gerek kırsal, gerek kentsel alanlarda olsun, doğal kaynakları bozduğu su, hava, toprak kirlenmesine yol açtığı, bitki ve hayvan varlığına zarar verdiği son yıllarda inkar edilemez bir gerçek haline dönüşmüştür.

Konu başlıkları [gizle]
1 Hava kirliliği
2 Su kirliliği
3 Toprak kirliliği
4 Radyoaktif kirlenme
5 Dış bağlantılar

Hava kirliliği [değiştir]
Atmosferde toz, duman, gaz, koku ve saf olmayan su buharı şeklinde bulunabilecek kirleticilerin, insanlar ve diğer canlılar ile eşyaya zarar verebilecek miktarlara yükselmesi, “Hava Kirliliği” olarak nitelenmektedir. Havayı kirleten maddelerin sınır değerleri (havada zararlı olmayacak derecedeki en yüksek değerleri), her ülkenin ilgili kuruluşları tarafından yönetmeliklerle belirlenir. Kirletici maddelerin niteliğine göre, canlılara vereceği zarar şekil ve dereceleri de değişir. Hava kirliliğine karşı alınabilecek önlemler, kirlilik kaynağına göre (fabrika, termik santral, konutlar, taşıt araçları) çok çeşitlidir. Bu önlemler başta eğitim alınmak üzere teknik, hukuksal önlemler olmak üzere başlıca 3 grupta toplanabilir.

Su kirliliği [değiştir]
Su kirliliği, istenmeyen zararlı maddelerin, suyun niteliğini ölçülebilecek oranda bozmalarını sağlayacak miktar ve yoğunlukta suya karışma olayıdır. Konutlar, endüstri kuruluşları, termik santraller, gübreler, kimyasal mücadele ilaçları, tarımsal sanayi atık suları, nükleer santrallerden çıkan sıcak sular ve toprak erozyonu gibi süreçler ve maddeler su kirliliğini meydana getiren başlıca kaynaklardır. Bunların hepsi doğrudan doğruya veya dolaylı olarak canlı ve cansız varlıklara zarar vermektedir. Suların kirlenmesine karşı alınabilecek önlemler iki grupta toplanabilir:

Su kullanımında tasarruf sağlayacak önlemler (ev idaresi, tarımsal sulama, sanayide su kullanımı vb.).
Suları temizleyen teknik önlemler. Birinci gruba giren önlemler, atık kirli su miktarını azaltmayı öngörmektedir.Teknik önlemler ise, suyun kirlenmesini ve kirlenmiş suların arıtılmasını sağlarlar.
Toprak kirliliği [değiştir]
“Toprağın verim gücünü düşürecek, optimum toprak özelliklerini bozacak her türlü teknik ve ekolojik baskılar ve olaylar”, toprak kirliliği veya toprak kirlenmesi olarak nitelenir. Toprak kirlenmesi, hava ve suları kirleten maddeler tarafından meydana getirilir. Örneğin, kükürtdioksit oranı yüksek olan bir atmosfer tabakasından geçen yağmur damlacıkları “asit yağışları” halinde toprağa gelir. Toprak içine giren bu asitli sular ağaç kökenlerini, bitkisel ve hayvansal toprak canlılarını zarara uğratır. Toprağın reaksiyonunu etkileyerek besin maddesi dengesini bozar, taban sularını içilmez hale getirir. Aynı şekilde çöp yığınlarından toprağa sızan sular, kirli sulama suları, gübre çözeltileri, radyoaktif maddeler, uçucu küller, toprağı kirleten madde ve kaynaklardır. Toprak kirliliğini önlemek için çok çeşitli teknik, ekolojik ve hukuksal önlemler alınır. Bu konuda daha geniş bilgi edinmek için, bakınız Çepel (1997, s.1 – 112).

Radyoaktif kirlenme [değiştir]
Nükleer enerji santralleri, nükleer silâh üreten fabrikalar, radyoaktif madde artıkları radyoaktif kirlenme yaratan başlıca kaynaklardır. Radyoaktif maddeler yaymış oldukları elektronla hava, su, toprak ve bitkilere zarar verir. Radyoaktif maddeye sahip (radyasyonlu) hayvansal ürünler (et, balık, süt, vb.) ve bitkiler, bu zararlı maddeyi besin zinciri ile insanlara ve diğer canlılara taşır. Bunun sonucunda bağışıklık mekanizmasını felce uğratmak, organları zedelemek gibi tedavisi olanak dışı olan hastalıklar meydana getirirler.
Rapor Et
Eski 20 Ocak 2010, 20:18

#4 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
Alıntı:
cevre kirliligi ile ilgili mektup

sizden çevre kirliliği hakkında mektup istiyorum ödevim için
Rapor Et
Eski 9 Mart 2010, 10:54

çevre kirliliği ile ilgili siirler

#5 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
Alıntı:
cevre kirliligi ile ilgili siir
çevre kirliliği ile ilgili siirler
Rapor Et
Eski 25 Mart 2010, 20:29

cbgbvb

#6 (link)
lşojıgyftyguh
Ziyaretçi
lşojıgyftyguh - avatarı
Son yıllarda teknoloji ve sanayinin hızla gelişmesi, çevre sorunlarının da artmasına sebep olmuştur. Artan nüfusla birlikte devreye giren altyapılar, faaliyete geçtikleri günde bile yetersiz kalmaktadır. Bu plansız endüstrileşme ve sağlıksız kentleşme, nükleer denemeler, bölgesel savaşlar, verimi artırmak amacıyla tarımda kimyasal maddelerin bilinçsizce kullanılmasıyla birlikte, gerekli çevresel önlemler alınmadan ve arıtma tesisleri kurulmadan yoğun üretime geçen sanayi tesisleri, çevre kirliliğini tehlikeli boyutlara çıkarmıştır. Yapılan araştırmalar Dünyadaki mevcut çevre kirliliğinin % 50 'sinin, son 35 yılda meydana geldiğini ortaya koymaktadır. Hızlı nüfus artışı, çevre sorunlarına önemli bir kaynak teşkil etmektedir. Türkiye, OECD ülkeleri arasında en yüksek nüfus artış oranına sahiptir.Birleşmiş milletlerin yaptığı nüfus tahminlerine göre, Türkiye nüfusunun 2025 yılında 92 milyona yükselmesi beklenmektedir. Bu durum ülkemizin bugün olduğu kadar, gelecekte de çevre sorunları ile karşılaşacağının bir göstergesidir.
Rapor Et
Eski 7 Nisan 2010, 17:34

#7 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
kirli çevreyle ilgili sloganlar bulabilir misiniz? (cbqq?)
Rapor Et
Eski 4 Eylül 2010, 02:00

çevre olmassa olmazı kirlilik

#8 (link)
THE END
Ziyaretçi
THE END - avatarı
su kirliliğinden bahsetmek istiyorum ..... acaba diyorum balık tutmaya giden bir insanı düşünüyorum ....sizde düşünün heb beraber balık tutmaya gidiyoruz herkes oltasını atmış ve ya nasip demiş ilk bir kaç kişinin oltasında ..bazı ailelerde ufak tefek tartışmalara dahi sebep olan dağınıklıklar iş te hanım benim çorabın eşi yok misali.....neyse bize dönelim ilk oltadan çıkan eşi olmayan bir çorap ardından ... ayakkabı güzel parlak ve yosunlu ve arkadaş ayakkabının içine bakıp belki içinde bir balık diye bakına dursun...diyerleri işte suyun olmassa olmazı dediğimiz bir kaç sey daha bulur ve ardından sıra bana gelir benim oltama takılan şey daha farklı okadar faklı ki düşüncelere dalıyorum ...... ne mi bir balık konservesi üzerinde ton yazanlardan acaba diyorum bu kirlilik böyle devam ederse sadece kutularda mı görürüz balık denen canlıları....... yorum sizin.... arkadaşlar..
Rapor Et
Eski 12 Aralık 2010, 11:39

çevre kirliliği

#9 (link)
meleimmxx
Ziyaretçi
meleimmxx - avatarı
çevre kirliliği ile igli küçük bir kompozisyon bulabilirmisiniz ? ve bunlar neye yol açar?
Rapor Et
Eski 15 Aralık 2010, 21:14

#10 (link)
Teamoore
Ziyaretçi
Teamoore - avatarı
Çevre kirliliği hakkında bilgi vermek gerekirse bu doğa kirlenmesi olur ve sonucunda küçük gezegenin kirlenmesi ve yaşanmaz hale gelmesi olur. Oksijen kaynakları azalır. Hava kirliliği, su kirliliği ve toprak kirliliği artı ses kirliliği dünyayı mahvetmeye ve en sonunda eko dengeyi sekteye uğratmayaa yeter artar. Önlemini almak için geç bile kalındı. İnsanlar eyleme geçmelidir hükümetler anlamında.
Rapor Et
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:
Önce bu soruyu cevaplayın

Yeni Soru
Sayfa 0.201 saniyede (76.16% PHP - 23.84% MySQL) 16 sorgu ile oluşturuldu
Şimdi ücretsiz üye olun!
Saat Dilimi: GMT +3 - Saat: 21:52
  • YASAL BİLGİ

• İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan MsXLabs.org forum adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre tüm kullanıcılarımız yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. MsXLabs.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 (üç) iş günü içerisinde MsXLabs.org yönetimi olarak tarafımızdan gerekli işlemler yapıldıktan sonra size dönüş yapılacaktır.
  • » Site ve Forum Kuralları
  • » Gizlilik Sözleşmesi