PC Görünümü Üye Ol
Forum Ana Sayfa
Soru-Cevap > Metehan'ın onlu sistemi hakkında bilgi verir msiniz?
1 23...Son
«Önceki KonuSonraki Konu»
Misafir19:35, 14 Aralık 2009 
metehan'ın onlu sistemi
En iyi cevap LeqoLas tarafından gönderildi

büyük hun imparatorluğu`nun kurucusu teoman`ın çocuğu mete han` ın orduya getirdiği sistem. bugünkü modern ordunun düzenini oluşturmuştur. onbaşı, yüzbaşı vd. kavramların çıkışıdır. dünyanın ilk kışlasının kuruluşunu sağlayan, askerleri kayıt altına alan, askeri eğitim kavramını ortaya çıkaran sistemdir. sistemin hayata geçiriliş tarihi olan i.ö 209 tsk` nın kuruluş yılıdır.
Benzer Konular:
Etiketler:
  • onlu sistem
  • onlu sistem nedir
  • onluk sistem
Cevap
LeqoLas21:12, 14 Aralık 2009 
büyük hun imparatorluğu`nun kurucusu teoman`ın çocuğu mete han` ın orduya getirdiği sistem. bugünkü modern ordunun düzenini oluşturmuştur. onbaşı, yüzbaşı vd. kavramların çıkışıdır. dünyanın ilk kışlasının kuruluşunu sağlayan, askerleri kayıt altına alan, askeri eğitim kavramını ortaya çıkaran sistemdir. sistemin hayata geçiriliş tarihi olan i.ö 209 tsk` nın kuruluş yılıdır.
Cevap
Misafir15:49, 21 Şubat 2010 
metehan ordusunu 10 luk 100 lük 1000 lik ve 10.000 lik gruplara ayırmıştır
Cevap
Misafir13:53, 20 Aralık 2010 
peki onlu sistemin adları ne yaaaaaaaaaa???
Cevap
Misafir19:07, 26 Aralık 2010 
metehanın onlu sisteminin adını bilen var mı ??????????????????????? (((((((((((((((((((((((((((((((
Cevap
Misafir18:08, 27 Aralık 2010 
i.ö 209 tsk ne demek
Cevap
Misafir17:49, 29 Aralık 2010 
metehanın onlu ordu sisteminin adını bilen war wı?
Cevap
Misafir19:08, 4 Ocak 2011 
i.ö 209 tsk : islamiyet öncesi 209 türk silahlı kuvveti
Cevap
Misafir17:19, 12 Ocak 2011 
i.ö. islamiyet öncesi degil isa'dan once . yani m.ö ile aynı
Cevap
snackbloot17:26, 12 Ocak 2011 
Türk’ün Ulu Atası:Oğuz Kağan
(Tanrıkut Mete Han)
Orta Asya’nın bozkurtları olan Türkler, M.Ö. 234 yılına geldiklerinde Tanrı tarafından Oğuz (Mete) adında bir kişi oğlu ile ödüllendirilmişlerdi. Çin’in kendisini mutlak egemen olarak bildiği ve çevresindeki uluslar üzerinde baskı kurmaya çalıştığı bir dönemde, Orta Asya çok büyük olayların yaşanacağı bir döneme adım atıyordu. Bir cihan imparatorluğu kuracak olan Oğuz Kağan acuna gelmiş ve daha gözlerini açtığı andan itibaren mucizeleriyle kutluluğunu ortaya koymaya başlamıştı…
Türk tarihinin kuşkusuz en büyük kağanlarından biri olan Oğuz Kağan, gerek yazılı kaynaklarda, gerekse de sözlü edebiyatta süregelen Oğuz Destanı‘nda anlatıldığı üzere, yaşamı mucizelerle dolu olan bir Türk yiğididir. Doğduğu gün onun Tanrı’nın kutuna sahip olduğu anlaşılmış ve mucizeleri görülmeye başlamıştır. Yalnızca doğduğu gün annesinden süt emmiş, daha sonra bir daha süt emmemiştir. Çok kısa sürede büyümüş ve bir yaşına girmeden konuşmaya başlamıştır. Yaşını doldurmadan okunu ve yayını alıp ava gittiği ve tüm Türk elinde ününün hızla yayıldığı, yine mitolojik ögeleri de barındıran Türk destanlarında belirtilmektedir.
Oğuz Kağan’ın adı, doğduktan bir süre sonra konulmuştur. Çünkü Türklerde ad verme geleneği böyledir. Gök sakallı ve ay yüzlü bir bilge (bu bazen de çocuğun babası – annesi olur) çocuğun özelliklerine bakarak, ona uygun bir ad verir.1 Hatta bir rivayete göre, Oğuz Kağan kendisine “Oğuz” adının verilmesini kendisi istemiştir. Burada belirtilmesi gereken başka bir konu da, Oğuz Kağan ile Mete Han‘ın aynı kişi olduklarıdır. Oğuz adı, babası Teoman tarafından verilen addır. Mete ise, Çin kaynaklarında Oğuz Kağan’ı belirtmek için kullanılan addır. Orta Asya Türk tarihi hakkında, Türkler tarafından yazılmış yazılı kaynaklar olmadığı veya henüz bulunamadığı için, Türklerin çevresindeki ulusların tarihi kaynaklarına bakarak bilgi edinilir. Bu kaynaklar içinde kuşkusuz en önemli olanları, Çin kaynaklarıdır. Çin kaynaklarında Oğuz Kağan için “Mao-tun” (Mete) diye seslendirilen bir ad kullanılmıştır. Bu sesletim, bugünkü Çinceye göre yapılmaktadır. Eski Çinceye göre sesletim yapılacak olursa, “Bak-tut” biçiminde bir ad karşımıza çıkar. Bu adın da, Eski Türkçedeki “Bağatur” adını karşıladığı düşünülmektedir. Bu bilgiler göz önünde bulundurulursa, Oğuz Kağan’ın adının Bahadır’dan başka bir ad olmadığı da söylenebilir. Fakat Türklerce yaygın olarak kullanılan ve benimsenenler Oğuz ve Mete adlarıdır.
Cevap
1 23...Son
«Önceki KonuSonraki Konu»
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adınız:
Doğrulama
Mesaj:
Tüm Soru-Cevap Konuları
Benzer Konular
Bağışıklık sistemi ve bağışıklık sistemi hastalıkları hakkında bilgi verir misiniz?
Metehan kimdir, hayatı hakkında bilgi verir misiniz?
Seçim sistemi hakkında bilgi verir misiniz?
Sindirim sistemi hakkında bilgi verir misiniz?
Üretim hakkında bilgi verir msiniz?