Hoş geldiniz sayın ziyaretçi Neredeyim ben?!

Web sitemiz; forum, günlük, video ve sohbet bölümlerinin yanı sıra; Skype ile ilgili Türkçe teknik destek makaleleri, resim galerileri, geniş içerikli ansiklopedik bilgiler ve çeşitli soru-cevap konuları sunmaktadır. Daima faydalı olmayı ilke edinmiş sitemize sizin de katkıda bulunmanız bizi son derece memnun eder :) Üye olmak için tıklayınız...


Forumda Ara

Osman Bey döneminde yapılan savaşlar ve antlaşmalar nelerdir?

Bu konu Soru-Cevap forumunda iiiii tarafından 15 Aralık 2009 (16:21) tarihinde açılmıştır.
26016 kez görüntülenmiş, 6 cevap yazılmış ve son mesaj 28 Aralık 2013 (20:10) tarihinde gönderilmiştir.
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Eski 15 Aralık 2009, 16:21

Osman Bey döneminde yapılan savaşlar ve antlaşmalar nelerdir?

#1 (link)
iiiii
Ziyaretçi
iiiii - avatarı
Sponsorlu Bağlantılar Sponsorlu Bağlantılar
Osman Bey döneminde yapılan savaşlar ve antlaşmalar nelerdir?
En iyi cevap babaloro__ tarafından gönderildi

Koyunhisar Savaşı, Bursa'nın Fethi, Palekanon (Maltepe) Savaşı, İznik-İzmit'in Fethi
Sponsorlu Bağlantılar
Rapor Et
Eski 4 Ocak 2010, 19:30

Osman Bey döneminde yapılan savaşlar ve antlaşmalar nelerdir?

#2 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
Osmanlı hanedanı ve devletinin kurucusu. 1258 yılında Söğüt kasabasında doğdu. Babası Ertuğrul Gazi, annesi Hayme Ana’dır. 1281′de uc beyi olarak babasının yerine geçti. Babasının izlediği Bizans’tan toprak fethi siyasetini sürdürdü. Osman Bey’in adı tarihlerde ilk defa 1302 yılı olayları arasında geçmektedir. Bir Bizans kaynağına ait olan kayıt, Osman Bey’in ticaret yollarına hâkim olmak dolayısıyla Bizans’ı zorladığından bahseder.
Osman Bey’in beyliği, İstanbul istikametinde Anadolu beyliklerinin en uç noktasını teşkil ediyordu. Adeta İstanbul’a doğru uzanmış bir oktu. 1308′de Selçukoğulları düşünce, Osman Bey, doğrudan doğruya Tebriz’e, Büyük Türk hakanlığı tahtına geçen İlhanlılara tâbi oldu. Fakat gerçekte ilhanlının Anadolu umumî valisi tarafından kontrol ediliyordu. Tebriz de, hukukî bakımdan, fakat ismen Pekin’deki Moğol hakanına bağlıydı.
Şeyh Edebali’nin kızı Bala Hatun’la evlenen Osman Bey’in gazi- derviş topluluğunda hainlere, korkaklara, bencillere yer yoktu. Muti, sadık, vefakâr, yiğit olan kabiliyetler bu cemaatte yer alabilirlerdi. Bu suretle sayı azlığı, nitelik üstünlüğü ile geniş şekilde telafi ediliyordu. Bu üstünlük yükseliş asırlarında daima konu olacaktır.
Söğüt’ten Domaniç’e kadar uzanan yayla, Osmanlıların Kayı aşiretinin yurdu olmuştur.
Oğuzların 24 boyunun birincisi ve en soylusu sayılan Kayıların beyi olan Osman Bey, bundan dolayı da etrafına birçok değerli Türkmen’i toplamıştı. Ertuğrul Gazi’nin kardeşi Dündar Bey bir ara beyliği yeğeni Osman Gazi’den almak istemişse de, 1298′de öldürülmüştür.
İnegöl Rum Tekfuru Nikola, Osman Bey’in en kuvvetli düşmanıydı; aralarındaki savaşta Osman Bey’in kardeşi Sanbatı Savcı Bey’in oğlu Bey Hoca Bey şehit düştü. Gene İnegöl Tekfuru’nun kumandasındaki Bizans ordusu ile Osman Bey arasında Domaniç Meydan Savaşı’nda Sanbatı Savcı Bey de şehit düştü (1288). Ancak, Bizans ordusu da bozguna uğratıldı. Osmanlıların Göynük ve Taraklı’ya yaptıkları akınlarla Sakarya’nın Karadeniz’e döküldüğü mevkiin yakınlarına kadar olan topraklar fethedildi. Hendek’i de alan Osman Gazi, Karadeniz’e 20 km. yaklaşmış oldu. 1321′de Mudanya’yı alıp Marmara’ya da ulaştı.
Bilecik ile Yarhisar da 1299′da Osman Bey tarafından fethedilmiştir. Aynı yıl İnegöl de alındı. Yarhisar Tekfuru’nun 13 yaşındaki kızı Holofira, 18 yaşındaki Orhan Gazi’ye verildi. Osman Bey, merkezî Söğüt’ten Bilecik’e nakletmiştir. 1301′de Osmanlılar, İznik Gölü’nün güneyinde Yenişehir kasabasını Osman, fetvayı kendisine getiren ulemânın önünde kâğıdı yırtıp yüzlerine attı. 19 Mayıs sabahı, basta yeniçeriler olmak üzere Kapıkulu ocakları, on binleri aşan bir kalabalık halinde Fatih’te toplandılar. Fatih Camii’nde sabah namazı kılındı. Oradan yürüyüşe geçilerek Sultanahmed’e gelindi. Bunların başında şeyhülislâm Hocazâde Esad Efendi vardı. Padişahtan sadrazam Dilâver Paşa, hâce-i sultânı meşihat pâyeli Ömer Efendi, Dârü’s-saâde ağası Süley-. man Ağa, eski İstanbul muhafızı ve kaymakamı Nişancı Ahmet Paşa, başdefterdar Baki Paşa ile Sekbanbaşı Nasuh Ağa’nın başlarını istediler.
Ulemâdan bir heyet, hazırlanan arızayı Topkapı Sarayı’na gidip II. Osman’a sundu. Genç hükümdar, kâğıdı okuduktan sonra istenilenleri yerine getirmeyeceğini söyledi
Bunun üzerine on binlerce âsi, Saray’a girdiler ve Sultan’ı ayak divânına çağırdılar. Sultan’ın divâna gelmemesi üzerine şehzade Mustafa’yı odasından çıkartıp, biat ettiler. II. Osman’ı da Yedikule zindanlarına kapattılar, 20 Mayıs 1622 günü kementle boğulan Genç Osman’ın yerine I. Mustafa padişah ilân edildi. Cenazesi Sultanahmet Cami’indeki türbesine gömüldü.
Rapor Et
Eski 4 Ocak 2010, 19:52

Osman Bey döneminde yapılan savaşlar ve antlaşmalar nelerdir?

#3 (link)
babaloro__
Ziyaretçi
babaloro__ - avatarı
Koyunhisar Savaşı, Bursa'nın Fethi, Palekanon (Maltepe) Savaşı, İznik-İzmit'in Fethi
Rapor Et
Eski 4 Ocak 2012, 19:17

osman beyin savaşları

#4 (link)
Göksu
Ziyaretçi
Göksu - avatarı
Osman Bey döneminde yapılan kara ve deniz savaşlarından 3 tane tarihleriyle birlikte savaş söyler misiniz?
Bir de savaşların sosyal ve ekonomik etkileri nelerdir?
Kısa bir bilgi olarak söylerseniz çok sevinirim yarına kadar yetişmesi lazım sosyal ödevim var da... Teşekkürler..
Rapor Et
Eski 5 Kasım 2013, 14:12

Osman Bey döneminde yapılan savaşlar ve antlaşmalar nelerdir?

#5 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
Osman Bey'in yaptığı savaşlar ve antlaşmalar nelerdir?
Rapor Et
Eski 10 Aralık 2013, 18:13

OSMAN BEY DÖNEİNDE YAPILAN SAVAŞLAR

#6 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
YA LUTFEN CEVABI VERİN ALAHINIZI SEVİYORSABIZ LÜTFEN YARDIM EDİN?
Rapor Et
Eski 28 Aralık 2013, 20:10

Osman Bey döneminde yapılan savaşlar ve antlaşmalar nelerdir?

#7 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
[İZNİK VE İZMİT İN FETHİ ORHAN BEY DÖNEMİNDE OLMUŞTUR
Sponsorlu Bağlantılar
Rapor Et
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:
Önce bu soruyu cevaplayın
Mesaj:
Yeni Soru
Sayfa 0.179 saniyede (69.17% PHP - 30.83% MySQL) 17 sorgu ile oluşturuldu
Şimdi ücretsiz üye olun!
Saat Dilimi: GMT +2 - Saat: 19:44
  • YASAL BİLGİ

  • İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan MsXLabs.org forum adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre tüm kullanıcılarımız yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. MsXLabs.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 (üç) iş günü içerisinde MsXLabs.org yönetimi olarak tarafımızdan gerekli işlemler yapıldıktan sonra size dönüş yapılacaktır.
  • » Site ve Forum Kuralları
  • » Gizlilik Sözleşmesi