PC Görünümü Üye Ol
Forum Ana Sayfa
Soru-Cevap > Standart ve standart olmayan uzunluk ölçme araçları nedir?
1 2
«Önceki KonuSonraki Konu»
srubaa23:49, 17 Aralık 2009 
standart uzunluk ölçme araçları, standart olmayan uzunluk ölçme araçları, orjinal metre nerededir, metrenin kullanım yerleri,standart uzunluk ölçme araçlarını kullanmanın faydaları ... tşk lerrr
En iyi cevap Misafir tarafından gönderildi

Alıntı:
standart olcu birimleri
standar olcu bırımlerı
Benzer Konular:
Etiketler:
  • olcme araclari nelerdir
  • standart uzunluk olcme araclari
  • uzunluk olculeri hakkinda bilgi
Cevap
fadedliver00:03, 18 Aralık 2009 
srubaa adlı kullanıcıdan alıntı:
standart uzunluk ölçme araçları, standart olmayan uzunluk ölçme araçları, orjinal metre nerededir, metrenin kullanım yerleri,standart uzunluk ölçme araçlarını kullanmanın faydaları ... tşk lerrr
Standart Ölçü Birimleri

Ölçüm, bir uzunluğun, bir alanın, bir kapasitenin veya herhangi bir olgunun belirli bir birim cinsinden hesaplanmasıdır. Bunun için standart ölçü birimleri kullanılır. Sonucu belirtmek için sayısal değer ve birimden oluşan bir Dünyada bilim ve ticaret alanında en fazla kullanılan ölçüm sistemleri:İngiliz-Amerikan ölçüm sistemi (imperial system) ve Metrik ölçüm böylece yayılmış olarak renk ölçümü olmaktadır .eSerbest format yazınızı buraya yazınız Metrik sistem uzunluk-ağırlık ve zaman ölçüm birimlerine bağlı olarak "mks" metre-kilogram-saniye(İngilizcesi "second") ya da "cgs" (santimetre "İngilizcesi centimeter- gram-saniye ) olarak da adlandırılır.
Örneğin Türkiye'de, metrik sistem kullanılır. Uzunluğun ölçülmesi için metre, zamanın ölçülmesi için saniye ve dakika kullanılır.
Ölçüm esnasında ölçüm hataları oluşabilmektedir.Bu nedenle ölçüm ile birlikte ölçüm hatası da belirtilebilir. Bu hata artı veya eksi yönde olabilir. Örneğin 2.53 metre artı eksi 0.1 metre gibi.
Bazı ölçümler: Basınç ölçümü, sıcaklık ölçümü, seviye ölçümü, ağırlık ölçümü, akış ölçümü, zaman ölçümü, renk ölçümü, nem ölçümü, viskozite ölçümü, yoğunluk ölçümü, pH ölçümü, iletkenlik ölçümü, gürültü ölçümü, radyasyon ölçümü, vakum ölçümü...

Standart Olmayan Ölçü Birimleri

(M.) ve (Kg), araçlar evrensel düzeyde kabul gören standart araçlardır. Kişilik ve başarı testleri, kulaç, adım gibi ölçme araçları standart olmayan araçlardır.
Standart ölçme aracı kullanılarak doğrudan yapılan ölçmeler gerçeğe çok yakın sonuçlar verir.
Ölçek,farklı anlamları olmakla birlikte daha çok ölçme araçları üzerindeki bölmeleri ya da bir başlangıç noktasından itibaren değişmez bir birimle bölümlenmiş ölçme araçlarını anlatmak için kullanılan terimdir. Dört tür ölçek vardır:
Nesneler arasındaki benzerlik ve ayrılıkları kaba bir biçimde saptamaya yarayan ölçeklere sınıflandırma(nominal) ölçekler denir. Öğretmenler- mühendisler diye insanları iki gruba ayırdığımızda sınıflama ölçeğini kullanmış oluruz. Her grupta kaç eleman olduğunu(Frekansı), grup üyelerinin toplam içindeki yüzdesini hesaplayabiliriz.
Bir özelliğe sahip oluş derecesi yönünden nesneleri sıraya koymaya yarayan ölçeklere sıralama (dereceleme) ölçekleri denir. Temmuz ayı sıcaklık ortalaması en yüksek iller: l. Urfa, 2. G.Antep, 3. D.Bakır derken sıralama ölçeği kullanılmış olur. Bu ölçekle hangi nesnenin-elemanın diğerinden aranan nitelik açısından daha ileride ya da geride olduğuna bakılabilir. Ölçeğin aralıkları eşit değildir. Ölçek sonuçları üzerinde; yüzdelik ve medyan (ortanca) hesaplaması yapılabilir.
Sabit bir başlangıç noktası ve aralıkların eşit olduğu termometre, eğitimdeki notlandırma sistemi gibi ölçeklere eşit aralıklı ölçek denir. Nesneler arasındaki derece farkı bu ölçekle gösterilebilir, ancak farklar “ katıdır, yarısıdır” biçiminde değer taşımaz. 80 puan ile 40 puan arasında 40 puan fark vardır, ancak 80 puan alan öğrenci 40 puan alan öğrencinin iki katı kadar bilgili değildir. Bu öçlekle elde edilen sonuçlar üzerinde öncekilere ek olarak; aritmetik ortalama, standart kayma ve pearson çarpım momentleri korelasyonu katsayısı hesaplanabilir.
Başlangıç olarak alınan gerçek bir sıfır noktasıyla başlayıp eşit aralılara bölünmüş ölçeğe eşit oranlı (oranlı) ölçek denir. Metre ve kilogramda kullanılan ölçek, eşit oranlı ölçektir. Bu ölçek sonuçları üzerinde bütün istatistik işlemler yapılabilir.

kaynak
Cevap
Misafir20:19, 23 Aralık 2009 
Alıntı:
standart olcu birimleri
standar olcu bırımlerı
Cevap
Misafir15:14, 28 Aralık 2009 
meslekler ve standart sıvı ölçme araçları .ögrenmekisdiyorum hemen
Cevap
Misafir10:55, 24 Şubat 2010 
yha standart olmayan ölçü birimlerinin isimlerini yasarmısınıss?acil gerekioda
Cevap
Misafir18:49, 25 Mart 2010 
ağırlık ve uzunluk ölçme araçlarının tanıtıiması.faydaları
Cevap
Misafir22:41, 4 Nisan 2010 
Alıntı:
standart uzunluk olcme birimleri

standart ve standart olmayan ölçü birimleri nelerdir
Cevap
Misafir14:21, 5 Nisan 2010 
standart olmayan sıvı ölçüleri
Cevap
Misafir19:00, 15 Nisan 2010 
uzunluk ölçüleri
Cevap
Misafir17:39, 28 Mart 2011 
ben stndart olmyan ölçü birimlrini istyrm da .)
Cevap
1 2
«Önceki KonuSonraki Konu»
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adınız:
Doğrulama
Mesaj:
Tüm Soru-Cevap Konuları
Benzer Konular
Standart ölçme araçları nelerdir?
Hangi meslekler standart ölçüm araçları kullanırlar?
Uzunluk ölçme araçları nelerdir?
Standart ölçme birimlerine neden ihtiyaç duyulmuştur, ülkeler arası önemi nedir?
Standart sıvı ölçüm araçları ve bunu kullanan meslekler hakkında bilgi verir misiniz?