MsXLabs
2005-2016
Soru-Cevap forumunda yer alan srubaa tarafından açılmış Standart ve standart olmayan uzunluk ölçme araçları nedir? konusunu görüntülüyorsunuz.
Özet: standart uzunluk ölçme araçları, standart olmayan uzunluk ölçme araçları, orjinal metre nerededir, metrenin kullanım yerleri,standart ... Etiketler:
  • standart ölçme araçları
  • standart uzunluk ölçüleri
CEVAP VAR

Standart ve standart olmayan uzunluk ölçme araçları nedir?

Gösterim: 62.320 | Cevap: 17
17 Aralık 2009 23:49   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
standart uzunluk ölçme araçları, standart olmayan uzunluk ölçme araçları, orjinal metre nerededir, metrenin kullanım yerleri,standart uzunluk ölçme araçlarını kullanmanın faydaları ... tşk lerrr Msn Happy
Sponsorlu Bağlantılar
En iyi cevap Misafir tarafından gönderildi

Alıntı

standart olcu birimleri

standar olcu bırımlerı
(2015-03-25T16:33:59+02:00)
fadedliver
18 Aralık 2009 00:03   |   Mesaj #2   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
Alıntı
srubaa adlı kullanıcıdan alıntı

standart uzunluk ölçme araçları, standart olmayan uzunluk ölçme araçları, orjinal metre nerededir, metrenin kullanım yerleri,standart uzunluk ölçme araçlarını kullanmanın faydaları ... tşk lerrr Msn Happy

Standart Ölçü Birimleri

Ölçüm, bir uzunluğun, bir alanın, bir kapasitenin veya herhangi bir olgunun belirli bir birim cinsinden hesaplanmasıdır. Bunun için standart ölçü birimleri kullanılır. Sonucu belirtmek için sayısal değer ve birimden oluşan bir Dünyada bilim ve ticaret alanında en fazla kullanılan ölçüm sistemleri:İngiliz-Amerikan ölçüm sistemi (imperial system) ve Metrik ölçüm böylece yayılmış olarak renk ölçümü olmaktadır .eSerbest format yazınızı buraya yazınız Metrik sistem uzunluk-ağırlık ve zaman ölçüm birimlerine bağlı olarak "mks" metre-kilogram-saniye(İngilizcesi "second") ya da "cgs" (santimetre "İngilizcesi centimeter- gram-saniye ) olarak da adlandırılır.
Örneğin Türkiye'de, metrik sistem kullanılır. Uzunluğun ölçülmesi için metre, zamanın ölçülmesi için saniye ve dakika kullanılır.
Ölçüm esnasında ölçüm hataları oluşabilmektedir.Bu nedenle ölçüm ile birlikte ölçüm hatası da belirtilebilir. Bu hata artı veya eksi yönde olabilir. Örneğin 2.53 metre artı eksi 0.1 metre gibi.
Bazı ölçümler: Basınç ölçümü, sıcaklık ölçümü, seviye ölçümü, ağırlık ölçümü, akış ölçümü, zaman ölçümü, renk ölçümü, nem ölçümü, viskozite ölçümü, yoğunluk ölçümü, pH ölçümü, iletkenlik ölçümü, gürültü ölçümü, radyasyon ölçümü, vakum ölçümü...

Standart Olmayan Ölçü Birimleri

(M.) ve (Kg), araçlar evrensel düzeyde kabul gören standart araçlardır. Kişilik ve başarı testleri, kulaç, adım gibi ölçme araçları standart olmayan araçlardır.
Standart ölçme aracı kullanılarak doğrudan yapılan ölçmeler gerçeğe çok yakın sonuçlar verir.
Ölçek,farklı anlamları olmakla birlikte daha çok ölçme araçları üzerindeki bölmeleri ya da bir başlangıç noktasından itibaren değişmez bir birimle bölümlenmiş ölçme araçlarını anlatmak için kullanılan terimdir. Dört tür ölçek vardır:
Nesneler arasındaki benzerlik ve ayrılıkları kaba bir biçimde saptamaya yarayan ölçeklere sınıflandırma(nominal) ölçekler denir. Öğretmenler- mühendisler diye insanları iki gruba ayırdığımızda sınıflama ölçeğini kullanmış oluruz. Her grupta kaç eleman olduğunu(Frekansı), grup üyelerinin toplam içindeki yüzdesini hesaplayabiliriz.
Bir özelliğe sahip oluş derecesi yönünden nesneleri sıraya koymaya yarayan ölçeklere sıralama (dereceleme) ölçekleri denir. Temmuz ayı sıcaklık ortalaması en yüksek iller: l. Urfa, 2. G.Antep, 3. D.Bakır derken sıralama ölçeği kullanılmış olur. Bu ölçekle hangi nesnenin-elemanın diğerinden aranan nitelik açısından daha ileride ya da geride olduğuna bakılabilir. Ölçeğin aralıkları eşit değildir. Ölçek sonuçları üzerinde; yüzdelik ve medyan (ortanca) hesaplaması yapılabilir.
Sabit bir başlangıç noktası ve aralıkların eşit olduğu termometre, eğitimdeki notlandırma sistemi gibi ölçeklere eşit aralıklı ölçek denir. Nesneler arasındaki derece farkı bu ölçekle gösterilebilir, ancak farklar “ katıdır, yarısıdır” biçiminde değer taşımaz. 80 puan ile 40 puan arasında 40 puan fark vardır, ancak 80 puan alan öğrenci 40 puan alan öğrencinin iki katı kadar bilgili değildir. Bu öçlekle elde edilen sonuçlar üzerinde öncekilere ek olarak; aritmetik ortalama, standart kayma ve pearson çarpım momentleri korelasyonu katsayısı hesaplanabilir.
Başlangıç olarak alınan gerçek bir sıfır noktasıyla başlayıp eşit aralılara bölünmüş ölçeğe eşit oranlı (oranlı) ölçek denir. Metre ve kilogramda kullanılan ölçek, eşit oranlı ölçektir. Bu ölçek sonuçları üzerinde bütün istatistik işlemler yapılabilir.

kaynak
Misafir
23 Aralık 2009 20:19   |   Mesaj #3   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
Alıntı

standart olcu birimleri

standar olcu bırımlerı
Misafir
28 Aralık 2009 15:14   |   Mesaj #4   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
meslekler ve standart sıvı ölçme araçları .ögrenmekisdiyorum hemen
Misafir
24 Şubat 2010 10:55   |   Mesaj #5   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
yha standart olmayan ölçü birimlerinin isimlerini yasarmısınıss?acil gerekiodaMsn Happy
Misafir
25 Mart 2010 18:49   |   Mesaj #6   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

ölçü aletleri

ağırlık ve uzunluk ölçme araçlarının tanıtıiması.faydaları
Misafir
4 Nisan 2010 22:41   |   Mesaj #7   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
Alıntı

standart uzunluk olcme birimleri


standart ve standart olmayan ölçü birimleri nelerdir
Misafir
5 Nisan 2010 14:21   |   Mesaj #8   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

standart olmayan sıvı ölçüleri

standart olmayan sıvı ölçüleri
Misafir
15 Nisan 2010 19:00   |   Mesaj #9   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
uzunluk ölçüleri
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj: