Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Osmanlı Devleti'nde ayanlık kurumu hakkında bilgi verir misiniz?

Gösterim: 28553 | Cevap: 2
  • ayanlar
  • ayanlar nedir
Misafir
Cevaplanmamış   |    18 Aralık 2009 01:50   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Osmanlı Devleti'nde ayanlık kurumu hakkında bilgi verir misiniz?

iyi günler.Bana osmanlı devletinde ayanlık kurumu ile ilgili bilgiler lazım.Ayanlık ne zaman doğmuştur,gelişimi,sonu vs..

Teşekkürler
Daisy-BT
18 Aralık 2009 09:40   |   Mesaj #2   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Osmanlı Devleti'nde ayanlık kurumu hakkında bilgi verir misiniz?

Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

iyi günler.Bana osmanlı devletinde ayanlık kurumu ile ilgili bilgiler lazım.Ayanlık ne zaman doğmuştur,gelişimi,sonu vs..

Teşekkürler


Osmanlı Devleti'nde 16. yüzyılın ikinci yarısından itibaren merkezi otoritenin zayıflamaya başlamasına paralel olarak devletle halk arasında irtibatı sağlayan mahalli ileri gelenler (ayan) yavaş yavaş önem kazanmaya başladı.

Ayanlar, özellikle merkezi otoriteyi sürdüremeyen, kırsal alanda tımar sisteminin yozlaşması ve zayıflamasıyla denetim gücünü yitiren ve gerek bu boşluktan ötürü, gerekse nüfus artışı ve işsizlikle birlikte baş gösteren iç ayaklanmalar karşısında merkezi devletin de onayladığı yerel savunma milislerinin liderleri konumunda olan ve zaman içinde iltizam sistemi sayesinde iktisadi olarak da güçlenen, neredeyse devletin taşradaki gayri resmi temsilcileriydi.


Bunlar devletin içine düştüğü sıkıntıların ortaya çıkardığı boşluktan faydalanıp zamanla iktisadi ve siyasi ağırlıklarını merkezi otorite aleyhine genişlettiler. 18. yüzyıla gelindiğinde ayan artık devletin ve merkezi otoritenin karşısında önemli bir güç haline gelmiş, Anadolu ve Rumeli'de güçlü ayan aileleri ve hanedanları teşekkül etmişti. Ayanların devletle ve birbirleri ile mücadeleleri sosyal yapıyı ve dengeleri bozmuştu.

Sened-i İttifak ile Sultan II. Mahmut ayanların bu ağırlığını kabul etti, ancak onları bir nevi disipline etmeyi de başardı. Padişah yetkileri üzerinde ilk kez halktan bir grubun sınırlamasını kabul ediyor gözükse de, kısa süre sonra bu anlaşma yardımıyla ayanları zayıflatmayı başardı.

Ayanlık buyrulduları rüşvete konu olunca bu kurum 1786’da kaldırılmış yerine şehir kethüdalıkları kurulmuştur. Ancak, aradan fazla zaman geçmeden ayanlığa tekrar dönülmüştür.

Osmanlı Devleti özellikle II. Mahmut’tan itibaren ayan ailelerine mensup kişilere devlet memurluğu vererek etkilerini kırmış ve Tanzimat’tan sonra hükümet, vilayet idaresini doğrudan doğruya merkezden gönderilen valiler vasıtasıyla yürütmeye başlamış ve böylelikle Osmanlı tarihinde görülen “ayanlar devri” kapanmıştır . Ayrıca ayanlığın güçlenmesinde etkili olan malikane sistemi ile mütesellimliğe Tanzimat devrinde son verilmesi ayanların güç kaybetmesine neden olmuştur.


Daha fazla bilgi için tıklayınız: Ayan (Ayan Devri)


Serkan Ayan
25 Ağustos 2012 17:59   |   Mesaj #3   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Osmanlı Devleti'nde ayanlık kurumu hakkında bilgi verir misiniz?

Ayan Meclisi ya da Heyet-i Ayan, Osmanlı Devleti'nin Meşrutiyet sistemi içinde bir Senato veya bir Üst Kamara benzeri bir kurum olup, Meclis-i Mebusan (seçilmiş milletvekilleri) ile birlikte Meclis-i Umumî'yi (Genel Meclis) meydana getiren ve 23 Aralık 1876 tarihli Kanûn-ı Esâsî'ye (Anayasa) göre kurulmuş yasama organıdır.
Ayan (toplumun önde gelenleri) Meclisi üyelerini Padişah seçerdi ve sayıları mebusların (Milletvekili) üçte birini geçmezdi. Ayanın başkan ve üyeleri güvenilir, itibarlı ve 40 yaşını geçmiş kimseler olurdu. Ayrıca Kanunu Esasinin 62. maddesine göre, nazır (bakan), vali, ordu kumandanı, kazasker, elçi, patrik, hahambaşı, kara ve deniz ferikleri, gereken şartlara sahip iseler Ayan üyesi olabilirlerdi.
Bu heyet, 1908 Kanunu Esasi değişikliği ile her yıl kasım ayı başında toplanmaya, padişah iradesiyle açılmaya ve dört ay süren çalışmasından sonra aynı şekilde kapanmaya başladı. Ayan meclisinin açılması, Mebusan meclisinden sonra olurdu. Olağanüstü hallerde ya padişahın isteği veya mebusların çoğunun yazılı müracaatı ile Meclis-i Umûmî daha erken açılarak toplantı süresini uzatabilirdi.
Nazırlar ile birlikte her iki heyetin üyeleri toplanır ve padişahın bir önceki yıl içinde yapılan ve bir sonraki yıl içinde yapılacak olan işler hakkındaki nutku okunurdu. Ayan üyeleri aynı gün başkanlarının yanında, padişaha, vatana, Kanunu Esasi hükümlerine ve vazifelerine sadık kalacaklarına dair ant içerlerdi.
Mebusan heyetinin kabul ettiği kanun ve bütçe tasarıları Ayan heyetine gelir ve burada dinî, ahlâkî, iktisadî, sosyal, askerî v.b. açılardan incelenir, gerekiyorsa değiştirilir veya düzeltilmesi için Mebusan heyetine geri giderdi. Ayan heyetinin kanun yapmak veya değiştirmek hakları da vardı.
İlk Ayan Meclisi II. Abdülhamit'in Dolmabahçe Sarayı'nda Meclis-i Umûmî'yi açtığı sırada işe başladı (19 Mart 1877 pazartesi günü). Server Paşa başkanlığında 27 üyesi vardı. II. Abdülhamit Meclis-i Mebusan'ı dağıtınca (13 Şubat 1878) çalışmaları durdu, fakat üyeler devletten maaş aldılar, kendilerine itibar edilmeye devam etti.
Bu heyet, II. Meşrutiyet'in ilanıyla yeniden görev aldı (17 Aralık 1908) ve kadrosu zaman zaman değişti. Bu görev de ancak Mütareke devrine ve İstanbul'un İtilaf Devletleri tarafından işgal edilmesine kadar devam etti (16 Mart 1920). Bu sırada Meclis-i Mebusan dağılmıştı, Padişah tarafından atanan hükümet de kendi kendini lağvedince Ayan Heyeti varlığını koruyamadı (4 Kasım 1922). Türkiye Büyük Millet Meclisi kurulunca tamamen hükümsüz oldu.
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Osmanlı Devleti'nde ayanlık kurumu hakkında bilgi verir misiniz? benzer konular

Etiketler:
  • ayanlar
  • ayanlar nedir
Osmanlı Devleti'nde toprak dağılımı hakkında bilgi verir misiniz?
osmanlı devletinin toprak dağılımı hakkında bilgi verirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkürler hayırlı günler
Forum: Soru-Cevap Cevap: 1
Son Mesaj: 19 Nisan 2012 19:41
Osmanlı Devleti'nde ulaşım ve haberleşme hakkında bilgi verir misiniz?
osmanlı devletinde haberleşme ve ulasım çok acillllll
Forum: Soru-Cevap Cevap: 5
Son Mesaj: 27 Ocak 2011 18:45
Forum: Soru-Cevap Cevap: 1
Son Mesaj: 19 Kasım 2009 12:56
Osmanlı Devleti'nde tatarlar ve ulaklar hakkında bilgi verir misiniz?
osmanlıda tatarlar ve ulaklar hakkında bilgi verir misiniz
Forum: Soru-Cevap Cevap: 1
Son Mesaj: 29 Ekim 2009 00:44
Osmanlı Devleti'nde çıkan halk isyanları hakkında bilgi verir misiniz?
Osmanlı Devleti kuruluş, yükselme ve duraklama dönemi halk isyanları nelerdir? -Ekonomik İçerikli İsyanlar -Dinsel içerikli İsyanlar -Sosyal İçerikli İsyanlar *Kuruluş Dönemi *Yükseliş Dönemi *Duraklama Dönemi...
Forum: Cevaplanmış Cevap: 1
Son Mesaj: 24 Aralık 2008 16:05
 
Sayfa 0.185 saniyede 9 sorgu ile oluşturuldu