PC Görünümü Üye Ol
Forum Ana Sayfa
Soru-Cevap > Sümerlerin kuruluşu ve yıkılışı hakkında bilgi verir misiniz?
1 2
«Önceki KonuSonraki Konu»
muro0613:22, 19 Aralık 2009 
ödevim var 6 .ncı sınıfa
gidiyorum
En iyi cevap _KleopatrA_ tarafından gönderildi

muro06 adlı kullanıcıdan alıntı:
ödevim var 6 .ncı sınıfa
gidiyorum
Sümer, Sümerliler, M.Ö. 3500 - M.Ö. 2000 yılları arasında Güney Irak'ta (Mezopotamya) yerleşik olan, medeniyetin beşiği olarak bilinen coğrafi bölge ve medeniyet.

İlk defa Akadlar tarafından içten çökertildi ve bundan sonra bir daha eski haline gelemedi; M.Ö. 2000'li yıllardan sonra uygarlıkları bağımsız kimlikleriyle yaşayamadı.[kaynak belirtilmeli] Ardından gelen Akad ve Babil uygarlıkları çoğunlukla Sümerler'in izlerini taşıdılar. Kendilerine özgü dilleri ve çivi yazıları uzun süre yaşadı. Sümer inanışları ve mitolojisi de Fenike - Yunan - Roma bağlantısıyla günümüze dek ulaştı. Şu an Dünyamızda kullanılan İncil, Tevrat ve Kur'an da da Sümer inanış ve felsefesinin izlerine rastlandığını savunanlar vardır..Bu izler özellikle, Adem&Hava, Habil-Kabil, Nuh tufanı, Eyüp peygamber gibi figürlerde belirginlik kazanır.

Cevap
_KleopatrA_15:18, 19 Aralık 2009 
muro06 adlı kullanıcıdan alıntı:
ödevim var 6 .ncı sınıfa
gidiyorum
Sümer, Sümerliler, M.Ö. 3500 - M.Ö. 2000 yılları arasında Güney Irak'ta (Mezopotamya) yerleşik olan, medeniyetin beşiği olarak bilinen coğrafi bölge ve medeniyet.

İlk defa Akadlar tarafından içten çökertildi ve bundan sonra bir daha eski haline gelemedi; M.Ö. 2000'li yıllardan sonra uygarlıkları bağımsız kimlikleriyle yaşayamadı.[kaynak belirtilmeli] Ardından gelen Akad ve Babil uygarlıkları çoğunlukla Sümerler'in izlerini taşıdılar. Kendilerine özgü dilleri ve çivi yazıları uzun süre yaşadı. Sümer inanışları ve mitolojisi de Fenike - Yunan - Roma bağlantısıyla günümüze dek ulaştı. Şu an Dünyamızda kullanılan İncil, Tevrat ve Kur'an da da Sümer inanış ve felsefesinin izlerine rastlandığını savunanlar vardır..Bu izler özellikle, Adem&Hava, Habil-Kabil, Nuh tufanı, Eyüp peygamber gibi figürlerde belirginlik kazanır.

Cevap
Misafir19:20, 2 Aralık 2010 
yıkılış tarihinide yazın yha nolur lütfen
Cevap
pesimist20:49, 2 Aralık 2010 
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı:
yıkılış tarihinide yazın yha nolur lütfen
Milattan Önce 2350 yılında gücü kaybolmaya başlamıştır.
Cevap
Misafir20:05, 28 Aralık 2010 
arkadaslar bende 6.ncı sınıfa gidiyorum m.ö 4000 yılarında Sümerler Mezopotamyaya gelmiştirler
Cevap
Misafir10:13, 29 Kasım 2011 
aynen yıkılışı yazın
Cevap
Misafir10:17, 29 Kasım 2011 
yıkılışı yazın
Cevap
Misafir10:48, 29 Kasım 2011 
yazın yıkılışı
Cevap
Misafir18:01, 25 Aralık 2011 
ödewşm wr kurucusu hukumdarı ne
6. sınıftayımm (
Cevap
Misafir10:17, 29 Ekim 2012 
sümerler bir devlet midir ? yha noLur yazın!!!
Cevap
1 2
«Önceki KonuSonraki Konu»
Tüm Soru-Cevap Konuları