Arama

Türk sanat müziğinin özellikleri nelerdir?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 23 Aralık 2013 Gösterim: 45.847 Cevap: 22
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
19 Aralık 2009       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
[QUOTE]turk sanat muziginin ozellikleri ve nedenleri neler dir
EN İYİ CEVABI _KleopatrA_ verdi
Türk Sanat Müziği kamu radyo ve televizyonları kadar gazino gibi eğlence mekanlarının da temel tercihini oluşturmuş, bu nedenle kitlelere ticari açıdan da ulaşabilmiştir. Bu evrenin önemli bestecileri arasında Sadettin Kaynak, Bimen Şen, Refik Fersan, Yesari Asım Arsoy, Selahattin Pınar, Avni Anıl sayılabilir. Türk Sanat Müziği'nin bu bestecilerden başka "piyasa müziği" denen daha popüler varyantında da önemli besteciler yer alır. Bunlar arasında Yusuf Nalkesen, Şekip Ayhan Özışık, Teoman Alpay sayılabilir.

Sponsorlu Bağlantılar
En Tanınmış Türk Sanat Müziği yorumcuları
,Aleaddin Yavaşca ,Zeki Muren ,Safiye Ayla ,Gülümser Başak ,Bülent Ersoy ,Yesarî Asım Arsoy ,Behiye Aksoy ,Müzeyyen Senar ,Sevim Deran ,Müşerref Akay ,Samime Sanay ,Muazzez Abacı ,Muazzez Ersoy ,Zekai Tunca ,Serhat Akbulut
_KleopatrA_ - avatarı
_KleopatrA_
Ziyaretçi
19 Aralık 2009       Mesaj #2
_KleopatrA_ - avatarı
Ziyaretçi
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
Türk Sanat Müziği kamu radyo ve televizyonları kadar gazino gibi eğlence mekanlarının da temel tercihini oluşturmuş, bu nedenle kitlelere ticari açıdan da ulaşabilmiştir. Bu evrenin önemli bestecileri arasında Sadettin Kaynak, Bimen Şen, Refik Fersan, Yesari Asım Arsoy, Selahattin Pınar, Avni Anıl sayılabilir. Türk Sanat Müziği'nin bu bestecilerden başka "piyasa müziği" denen daha popüler varyantında da önemli besteciler yer alır. Bunlar arasında Yusuf Nalkesen, Şekip Ayhan Özışık, Teoman Alpay sayılabilir.

Sponsorlu Bağlantılar
En Tanınmış Türk Sanat Müziği yorumcuları
,Aleaddin Yavaşca ,Zeki Muren ,Safiye Ayla ,Gülümser Başak ,Bülent Ersoy ,Yesarî Asım Arsoy ,Behiye Aksoy ,Müzeyyen Senar ,Sevim Deran ,Müşerref Akay ,Samime Sanay ,Muazzez Abacı ,Muazzez Ersoy ,Zekai Tunca ,Serhat Akbulut
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
19 Mart 2010       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
türk sanat müziğinin özellikleri nelerdir söyler misiniz
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
14 Aralık 2010       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
yeter artık yha bıktım ben bu siteden.. site sahibi sana diyorum bazen alakasız bazende full alıntı konular ve yazılar war gıcık kapıyorum yha
geçen atatürkün milli ahlak ile ilgili anıları konusu wardı oradada yanlış bilgi her sitede böyle ama kopyala yapıştır ondan deliriyorum farklı bilgi ve uzun bilgi istiyoruz . bu bilgileri bizlerde biliyoruzdur
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
20 Aralık 2010       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
En iyi cevap bu ben bunu yaptım 100 aldım sizde yazın bence
Klasik Türk müziği tarihsel açıdan altı döneme ayrılabilir: oluşum dönemi, dönüşüm dönemi, klâsik dönem, son klasik dönem, romantik dönem ve çağdaş dönem.
10. yüzyılda yaşamış olan Farabi’den Timurlenk’in öldüğü 1405’e kadar geçen süre, Türk müziğinin nazarî (teorik) yönleriyle açıklandığı ve yazıya aktarılmaya başlandığı oluşum dönemini kapsamaktadır. Bu dönemin sonlarına doğru, çok meşhur bir üstad olan Abdülkadir Meragi, bir sonraki evrenin tohumlarını atmış, Türk müziğine yeni bir yön vermiştir.
Bunu takiben, 16. yüzyılın başından Yavuz Sultan Selim’in tahta çıktığı 1512’ye değin; anlatılageldiği şekilde, Türk müziğinin ses perdeleri ve makamları üzerinde birtakım nazarî değişilikler yapılmıştır. Bu dönem, Diyar-ı Rum'un ve Balkanlar’ın üzerinde Mevlevihanelerin yapıldığı, İstanbul’un fethedildiği, Bizans İmparatorluğu kalıntıları arasına Enderun saray okulunun kurulduğu, kökleştiği ve Orta Asya’dan Ali Şir Nevai, Hüseyin Baykara, Ali Kuşçu, Şadi gibi ilim adamlarının İstanbul’a cezbedildiği bir dönüşüm dönemi, keza bir nevi Rönesans olarak görülmektedir.
Klasik Türk müziği; Orta Asya, Selçuklu ve özellikle Osmanlı uygarlığının bir ürünü olarak, pek çok milletin müziklerini etkilemiş, onların müziğini de kendi potasında eritmiştir. Bunun bir sonucu olarak, klasik musıkî, gerek makam sayısı ve anlayışı, gerekse formlar ve usuller bakımından çok zengin bir müzik türü olmuştur.
Bunun ardından, 17. yüzyılın başından IV. Murat’ın öldüğü 1640’a dek, doğuya düzenlenen seferler sayesinde, Osmanlı sarayında, Ortadoğu’dan getirilen müzik ve sanat adamlarının faaliyet gösterdiği bir dönem yaşanmıştır.
Itri’den (1640-1712) 1730'a kadarki zaman diliminde, Avrupaî Barok ve Rokoko etkilerin Osmanlı sarayına nüfuz ederek, zamanının doğu kültürüyle apayrı bir sentez oluşturduğu klâsik dönem süregelmiştir. 1730’dan İsmail Dede Efendi’nin 1846’daki ölümüne dek uzanan dönem ise son klasik dönem olarak adlandırılmaktadır.
Tanzimat Fermanı'nın ilan edildiği yıllardan II. Dünya Savaşı'nın sona erdiği 1945’e kadar süren akım da romantik dönem olarak anılmaktadır.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
26 Aralık 2010       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
hiç birşey bulamıyorum.birisi söyler mi
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
27 Aralık 2010       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
aciiillllll türk sanat müziğinin konusu gerek . pperf. ödevi içinnnnnn
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
30 Aralık 2010       Mesaj #8
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
türk sanat müziği kısaca duygusal iç rahatlatısı müzikdir her kezin mesini tercih ederim(:

www.tatlıkız. com
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
31 Aralık 2010       Mesaj #9
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
lütfen birisi türk sanat müziğinin özelliklerrini yazsın
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
2 Ocak 2011       Mesaj #10