Arama

Karakalem resim nasıl yapılır, teknikleri nedir?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 3 Ocak 2014 Gösterim: 53.711 Cevap: 13
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
20 Aralık 2009       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
KARAKALEM ÇİZİM YAPMAYA ÇALIŞTIM AMA NASIL OLDUĞUNU BİLMİYORUM.KARAKALEM ÇİZİM NASIL YAPILIR?
EN İYİ CEVABI Misafir verdi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

KARAKALEM ÇİZİM YAPMAYA ÇALIŞTIM AMA NASIL OLDUĞUNU BİLMİYORUM.KARAKALEM ÇİZİM NASIL YAPILIR?

Karakalem Çizim Teknikleri.

Sponsorlu Bağlantılar
ÇİZGİLER:

Çizginin 3 tipi vardır: Düz çizgi, yuvarlak(oval) çizgi, spiral çizgi. Bir sanat eserinde bu çizgilerin uyumları, ahenkleri plastik bilgilerle uygulanır. Doğanın kendisi ve yapay eşyaların çoğu daire, oval, üçgen, kare biçimlerden oluşurlar. Sanatın her dalında meydana getirilen eserler en güzel, en ahenkli ve hareketi taşıyan, ritim sağlayan Eğri çizgilerdir. Kullanımları zor, fakat estetik zevklerine doyulmaz.

Her çizgi kalın veya ince, çift veya paralel, eğri veya kırık çizgiler tekrar edilerek birtakım güzel biçimler yapılır. Bu çizgilerle dekoratif birçok değişik biçimler gösterilir.

KROKİ VE DESEN:

Krokiler daima bir formun aslına uygun olmak, görünümünü sağlamak için yapılır. Çizgiler arasında biçim belirince konturlar sağlam bir desenle sona erdirilir.

Desenin değişik türleri:
Gözlem deseni, Bellek deseni, Hayal deseni, Perspektif desen, Sanat deseni, Dekorasyon deseni, Dokumanter desen olarak adlandırılır.

Desen:
*İfade için doğal bir ağaçtır.
*İçgüdünün ifadesidir.
*Bir tekniktir.
*Bir sanattır.

Soyut bir kompozisyon, bir sürahinin, bir portrenin gerçek temel formunu bulmak için Kroki araştırmaları yapılır. Bu çizgiler çabası her ressam tarafından zevkle yapılır. Buna doğru, gerçek, sanatsal biçimi bulma uğraşı denir.

OBJELERİN AKSI:

Eşya, bitki, hayvan, insan gibi varlıklar doğa yapılışlarına göre bir veya birden fazla simetrik aksları vardır. Ressamlar denge, ahenk, sağlamlık sağlamak için çizimde ve objede dengeyi sağlayan simetrik aksları araştırmıştır.

Objelerin akslarının iki tarafındaki karşılıklı parçalar eşit olur. Bazen birbirine ne benzer ne de denk olur. Buna assimetrik aks görüntüsü denir. Ama genelde ressam aksın diğer tarafına biçimler, lekeler, uzatmalar ekleyerek simetrik aksın dengesini sağlar.

ÖLÇÜ NASIL ALINIR?

Bir objenin resmi çizilirken önce aksı araştırlır. Eşyaların uzunlukları, genişlikleri arasındaki farkları kalemle araştırarak aks üzerinde işaretlenir.

Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
6 Mart 2010       Mesaj #2
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı

kara kalem calismasi nasil yapilir

kara kalem çalışması yapmak için nelerden başlamam lazım?
Sponsorlu Bağlantılar
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
6 Mart 2010       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

Karakalem Çizim Teknikleri.

ÇİZGİLER:

Çizginin 3 tipi vardır: Düz çizgi, yuvarlak(oval) çizgi, spiral çizgi. Bir sanat eserinde bu çizgilerin uyumları, ahenkleri plastik bilgilerle uygulanır. Doğanın kendisi ve yapay eşyaların çoğu daire, oval, üçgen, kare biçimlerden oluşurlar. Sanatın her dalında meydana getirilen eserler en güzel, en ahenkli ve hareketi taşıyan, ritim sağlayan Eğri çizgilerdir. Kullanımları zor, fakat estetik zevklerine doyulmaz.

Her çizgi kalın veya ince, çift veya paralel, eğri veya kırık çizgiler tekrar edilerek birtakım güzel biçimler yapılır. Bu çizgilerle dekoratif birçok değişik biçimler gösterilir.

KROKİ VE DESEN:

Krokiler daima bir formun aslına uygun olmak, görünümünü sağlamak için yapılır. Çizgiler arasında biçim belirince konturlar sağlam bir desenle sona erdirilir.

Desenin değişik türleri:
Gözlem deseni, Bellek deseni, Hayal deseni, Perspektif desen, Sanat deseni, Dekorasyon deseni, Dokumanter desen olarak adlandırılır.

Desen:
*İfade için doğal bir ağaçtır.
*İçgüdünün ifadesidir.
*Bir tekniktir.
*Bir sanattır.

Soyut bir kompozisyon, bir sürahinin, bir portrenin gerçek temel formunu bulmak için Kroki araştırmaları yapılır. Bu çizgiler çabası her ressam tarafından zevkle yapılır. Buna doğru, gerçek, sanatsal biçimi bulma uğraşı denir.

OBJELERİN AKSI:

Eşya, bitki, hayvan, insan gibi varlıklar doğa yapılışlarına göre bir veya birden fazla simetrik aksları vardır. Ressamlar denge, ahenk, sağlamlık sağlamak için çizimde ve objede dengeyi sağlayan simetrik aksları araştırmıştır.

Objelerin akslarının iki tarafındaki karşılıklı parçalar eşit olur. Bazen birbirine ne benzer ne de denk olur. Buna assimetrik aks görüntüsü denir. Ama genelde ressam aksın diğer tarafına biçimler, lekeler, uzatmalar ekleyerek simetrik aksın dengesini sağlar.

ÖLÇÜ NASIL ALINIR?

Bir objenin resmi çizilirken önce aksı araştırlır. Eşyaların uzunlukları, genişlikleri arasındaki farkları kalemle araştırarak aks üzerinde işaretlenir.

BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
8 Temmuz 2010       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Karakalem nasıl yapılır nereden başlanır bende bir zamanlar bu sorularla boğuşuyordum taki karakalemile ilgili müthiş bir kaynak alana kadar Msn Wink
Karakalem görsel ve videolu eğitim cd si ile bu işin %70 ni öğrenmenize olanak sağlıyor arkadaşlar Ben müthiş faydasını gördüm ve şiddetle tavsiye ediyorum sizlere!!!
DVD İÇERİSİNDE
195 Görsel ders
61 Adet video
Bir çok eskiz çizimi ile bu işi büyük ölçüde kavrıyorsunuz
Link vermek yasak olabileceğinden ürün hakkında detaylı bilgi almak için size e-mail adreslerni bırakıyorum.
siparisvermekistiyorum@hotmail.com
Umarım işinize yarar...
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
22 Ocak 2011       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
bana bu mail adresıne msj attım fakat su an bı gerı donus olmadı ben maıl adreımı sıze yolluyorum bana dıger bılgıler konusunda yardımcı olursanız sevınırım
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
14 Eylül 2011       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Arkadaşlar çizimi aşağı yukarı biliyorum bi şeyler yapmaya çalışıyorum ama profesyoneller hangi malzemeleri kullanır daha belirgin ve kaliteli çizimler için kullanılan kalemler numaraları özel silgiler karakalem uygulanacak özel kağıtlar vs detayları nelerdir.Lütfen biri yardımcı olursa sevinirim
email jaguarpow2011@hotmail.com
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
28 Kasım 2011       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
karakalem çalışması yapmak istiyorum acaba önereceğiniz bir resim var mı?
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
28 Kasım 2011       Mesaj #8
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
karakalem çalışması yapmak istiyorum acaba önereceğiniz bir resim var mı?
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
30 Aralık 2011       Mesaj #9
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ya çokgüzel de Karakalem tonlama nasıl yapılır? bunuda yazın
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
3 Ocak 2012       Mesaj #10
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ya acaba karakalem tonlama nasıl yapılır? bulup atarmısınız?