Arama

Antarktika'nın matematik konumu nedir?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 26 Ekim 2014 Gösterim: 15.759 Cevap: 12
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
20 Aralık 2009       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
antartikanın matematik konumu
EN İYİ CEVABI Daisy-BT verdi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

Alıntı

hani antartika matematik konumu

Alıntı

ANTARTİKANIN MATEMATİK KONUMU YOK

Sponsorlu Bağlantılar
size katılıyorum

sizin e....

Alıntı

hAnİ La antartİkAnıN kONumU...???:)))....xD....:D =)))

Antartika'nın coğrafi koordinatları:
  • 60° 00' Güney Enlemi - 90° 00' Doğu Boylamı

Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
21 Aralık 2009       Mesaj #2
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Sponsorlu Bağlantılar
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
22 Aralık 2009       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi

size katılıyorum

sizin e....
Son düzenleyen Misafir; 22 Aralık 2009 17:47 Sebep: Mesajlar Otomatik Olarak Birleştirildi
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
14 Şubat 2010       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
hAnİ La antartİkAnıN kONumU...???Msn Happy))....xD....Msn Grin =)))
Daisy-BT - avatarı
Daisy-BT
Ziyaretçi
14 Şubat 2010       Mesaj #5
Daisy-BT - avatarı
Ziyaretçi
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
Alıntı

Alıntı

Alıntı

size katılıyorum

sizin e....

Alıntı

hAnİ La antartİkAnıN kONumU...???Msn Happy))....xD....Msn Grin =)))

Antartika'nın coğrafi koordinatları:
  • 60° 00' Güney Enlemi - 90° 00' Doğu Boylamı
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
8 Kasım 2011       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Dünyamıza baktığımızda yüzeyinde hem büyük su kütlelerini hem de kara parçalarını görürüz. Bütün dünya yüzeyinin %71 ini denizler, %29 unu karalar oluşturur. Ancak bu oran kuzey ve güney yarımkürede değişir. Çünkü buralarda kara ve denizlerin oranı farklıdır. Kuzey yarımkürede karalar %39, denizler %61 oranında yer tutar. Güney yarımkürede ise karalar %19, denizler %81 yer kaplar. Gördüğünüz gibi karaların kapladığı alan kuzey yarım kürede daha geniştir. Asya, Avrupa, Kuzey Amerika, Afrika’nın büyük bir kısmı kuzey de kalır. Güney Amerika, Afrika’nın güneyi, Okyanusya ve Antartika ise güney de kalır.

Bu farklı dağılım bir çok özelliği etkiler.

- Öncelikle iklimi etkiler. Kuzey yarımküre daha karasal bir iklime sahiptir. Bu durum kuzey de ortalama sıcaklığın 2 derece kadar fazla olmasını sağlar.
- Nüfusun büyük çoğunluğu kuzeydedir. Bu ekonomik gelişimi olumlu yönde etkiler.
- Karalar üzerindeki doğal zenginlikler, ormanlar ve yeraltı zenginlikleri kuzey de daha çoktur.
- Ulaşım olanakları ve ülkeler arası iletişim kuzey de daha gelişmiştir.

Kıtalar
Kendine bağlı olan adalarla ,etrafı denizlerle ve okyanuslarla çevrili olan büyük kara parçalarına kıta denir. Dünya yüzeyinde 7 kıta vardır. Bunlar Asya, Avrupa, Afrika, Kuzey Amerika, Güney Amerika, Okyanusya ve Antartika dır.Asya, Avrupa ve Afrika kıtalarına ‘eski dünya karaları’adı verilir. Eski dünya kıtalarının ve diğer kıtaların en büyüğü Asya dır. Hemen yanında bir uzantısı gibi duran Avrupa bulunur. Bu nedenle bu iki kıtaya “Avrasya” adı verilir.

Türkiye bu eski dünya karalarının birbirine en çok yaklaştığı yerde bulunur. Anadolu yarımadası Asya nın Avrupa ya en çok yaklaştığı yerde yer alır. Trakya ise Avrupa topraklarımızı oluşturur.

Kıtalar birbirlerinden boğazlar ya da okyanuslarla ayrılmışlardır. Asya kıtası, Kuzey Amerika’ya Bering boğazı ile, Kuzey Amerika-Güney Amerika’ya Panama kanalı ile,Avrupa kıtası Afrika ya Cebelitarık boğazı ile,Afrika kıtası Asya ya Süveyş kanalı ile bağlanır. Asya yı Avrupa dan ayıran sınır ise Ural dağlarının batısı, Kafkasların kuzeyi ve İstanbul-Çanakkale boğazlarının kuzeyinden geçer.

Okyanuslar
Kıtalar arasındaki büyük çukurlarda kalan geniş ve derin su kütlelerine okyanus denir. Deniz ise karalar arasına veya kenarına sokulmuş kollardır. İç deniz karaların çok fazla içlerine sokulmuş kollardır. Kıtaların kenarında bulunan, okyanuslarla çok daha geniş alanlarda bağlanan denizlere kenar deniz adı verilir.

Okyanuslar denizlere göre çok daha geniş ve derindir. Dünya üzerinde üç büyük okyanus vardır. Bunlar Amerika kıtaları ile Asya ve Okyanusya arasında bulunan Büyük okyanus,Amerika kıtaları ile Avrupa ve Afrika arasında bulunan Atlas okyanusu, Asya nın güneyi, Afrika ve Okyanusya arasında ise Hint okyanusu yer alır. Bu okyanuslar güney yarım kürede Antartika çevresinde birleşerek tek bir su kütlesi oluştururlar.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
29 Kasım 2011       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ya ben anlamıyorum 60 00 90 00 filan bana 26 45 doğu 36 42 kuzey vb. yazın nolur antartikanın atlas okyyanusunun büyük okyagidiom da nusun matematik konumları ne ben 6 ya gidiom da hoca ödev verdi not verecekmiş acil
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
29 Kasım 2011       Mesaj #8
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ya ben anlamıyorum 60 00 90 00 filan bana 26 45 doğu 36 42 kuzey vb. yazın nolur antartikanın atlas okyyanusunun büyük okyagidiom da nusun matematik konumları ne ben 6 ya gidiom da hoca ödev verdi not verecekmiş acil

yanlış yazmışım ben anlamıyorum 60 00 90 00 filan bana 26 45 doğu 36 42 kuzey vb. yazın nolur antartikanın atlas okyyanusunun büyük okyanusun matematik konumları ne ben 6 ya gidiom da hoca ödev verdi not verecekmiş acil
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
10 Aralık 2011       Mesaj #9
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
antartikada bulunan ülke sayısı ve matematik konumu acilllleeeeeeeeennnnnnnnnnnnnnnnnnn Msn Sad offf 3Msn Happy
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
16 Aralık 2012       Mesaj #10
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
arkadaşım bulunan ülke sayısı 0 ama matematik konumunu bilmiyom maalesef Msn Grin