Arama

Hz. Muhammed'e gelen ilk vahiy nedir? - Sayfa 3

En İyi Cevap Var Güncelleme: 10 Mart 2015 Gösterim: 51.825 Cevap: 34
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
10 Mart 2012       Mesaj #21
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
vahinin adı nedir
Sponsorlu Bağlantılar
gökhan416 - avatarı
gökhan416
Ziyaretçi
10 Mart 2012       Mesaj #22
gökhan416 - avatarı
Ziyaretçi
610 yılı Ramazan ayının Kadir Gecesinde, hırkasına bürünüp Hira Mağarası’nda düşünmeye dalmış olduğu bir sırada, bir sesin kendisini ismi ile çağırmakta olduğunu duydu. Başını kaldırıp etrafına baktı; kimseyi göremedi. Bu sırada her tarafı ansızın bir nûr kaplamıştı; dayanamayıp bayıldı. Kendisine geldiğinde karşısında vahiy meleği Cebrâil'i gördü. Melek O'na:
-"Oku" Dedi. Hz. Muhammed (s.a.s.):
Sponsorlu Bağlantılar
-"Ben okuma bilmem", diye cevap verdi. Melek, Hz. Muhammed (s.a.s.)'i kucaklayıp güçsüz bırakıncaya kadar sıktı.
-"Oku" diye emrini tekrarladı. Hz. Muhammed (s.a.s.) yine:
-"Ben okuma bilmem..." cevâbını verdi. Melek emrini tekrarlayıp üçüncü defa Hz. Peygamber (s.a.s.)'i sıktıktan sonra Alak Sûresi'nin ilk beş âyetini okudu.
"Yaratan Rabb'inin adıyla oku. O, insanı ‘alak'tan (aşılanmış yumurtadan) yarattı. Oku, kalemle (yazmayı) öğreten, insana bilmediğini belleten Rabb'in sonsuz kerem sahibidir." (Alak Sûresi, 1-5).
Meleğin arkasından Hz. Peygamber (s.a.s.) de bu âyetleri tekrarladı. Heyecanla mağaradan çıkarak evine geldi. Yolda ilerlerken gök yüzünden bir sesin:
"Ey Muhammed. Sen Allah'ın elçisisin, Ben de Cibrail'im" dediğini duydu. Başını kaldırdığı zaman, Cebrâil'i gördü. Korku içinde evine vardı. Eşi Hz. Hatice'ye:
"Beni örtün, çabuk beni örtün" dedi. Bir müddet dinlenip heyecânı geçtikten sonra gördüklerini Hz. Hatice'ye anlattı, “Kendimden korkuyorum”, dedi. Hz. Hatice, O'nu şu ölmez sözlerle teselli etti.
"Öyle deme. Allah'a yemin ederim ki, Yüce Allah, hiç bir zaman seni utandırmaz. Çünkü sen , akrabanı gözetirsin. İşini görmekten âciz kimselerin işlerini yüklenirsin, Fakire yardım edersin. Misâfiri ağırlarsın...."
woltka1001 - avatarı
woltka1001
Ziyaretçi
10 Mart 2012       Mesaj #23
woltka1001 - avatarı
Ziyaretçi
610 yılı Ramazan ayının Kadir Gecesinde, hırkasına bürünüp Hira Mağarası’nda düşünmeye dalmış olduğu bir sırada, bir sesin kendisini ismi ile çağırmakta olduğunu duydu. Başını kaldırıp etrafına baktı; kimseyi göremedi. Bu sırada her tarafı ansızın bir nûr kaplamıştı; dayanamayıp bayıldı. Kendisine geldiğinde karşısında vahiy meleği Cebrâil'i gördü. Melek O'na:
-"Oku" Dedi. Hz. Muhammed (s.a.s.):
-"Ben okuma bilmem", diye cevap verdi. Melek, Hz. Muhammed (s.a.s.)'i kucaklayıp güçsüz bırakıncaya kadar sıktı.
-"Oku" diye emrini tekrarladı. Hz. Muhammed (s.a.s.) yine:
-"Ben okuma bilmem..." cevâbını verdi. Melek emrini tekrarlayıp üçüncü defa Hz. Peygamber (s.a.s.)'i sıktıktan sonra Alak Sûresi'nin ilk beş âyetini okudu.
"Yaratan Rabb'inin adıyla oku. O, insanı ‘alak'tan (aşılanmış yumurtadan) yarattı. Oku, kalemle (yazmayı) öğreten, insana bilmediğini belleten Rabb'in sonsuz kerem sahibidir." (Alak Sûresi, 1-5).
Meleğin arkasından Hz. Peygamber (s.a.s.) de bu âyetleri tekrarladı. Heyecanla mağaradan çıkarak evine geldi. Yolda ilerlerken gök yüzünden bir sesin:
"Ey Muhammed. Sen Allah'ın elçisisin, Ben de Cibrail'im" dediğini duydu. Başını kaldırdığı zaman, Cebrâil'i gördü. Korku içinde evine vardı. Eşi Hz. Hatice'ye:
"Beni örtün, çabuk beni örtün" dedi. Bir müddet dinlenip heyecânı geçtikten sonra gördüklerini Hz. Hatice'ye anlattı, “Kendimden korkuyorum”, dedi. Hz. Hatice, O'nu şu ölmez sözlerle teselli etti.
"Öyle deme. Allah'a yemin ederim ki, Yüce Allah, hiç bir zaman seni utandırmaz. Çünkü sen , akrabanı gözetirsin. İşini görmekten âciz kimselerin işlerini yüklenirsin, Fakire yardım edersin. Misâfiri ağırlarsın...."
bennn - avatarı
bennn
Ziyaretçi
2 Nisan 2012       Mesaj #24
bennn - avatarı
Ziyaretçi
ilk vahiy 610 yılında gelmiştir.Ramazan ayının kadir gecesinde Hira mağarasında Msn Happy bunuda bil ama demi
Msn Happy
mlxlabsprensesi - avatarı
mlxlabsprensesi
Ziyaretçi
2 Nisan 2012       Mesaj #25
mlxlabsprensesi - avatarı
Ziyaretçi
hepinizinki yanlış şıdır oku oku allahın adıyla oku yaradan rabinin adıyla oku
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
10 Nisan 2012       Mesaj #26
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ilk vahiy alak suresinin ilk beş ayetidir seni yaratan rabbinin adıyla oku o insana bilmadiklerini belletti kalemle yazmayı öğretti yani ilk gelen vahiy alak suresinin ilk beş ayetidir
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
3 Aralık 2012       Mesaj #27
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
çok güzel site ilk vahiy Allhın adıyla oku
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
8 Kasım 2013       Mesaj #28
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
peygamberimize gelen ilk vahiy nedir
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
8 Kasım 2013       Mesaj #29
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
PEYGAMBER EFENDİMİZE GELEN İLK VAHİY OKU'DUR
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
19 Mart 2014       Mesaj #30
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ilk kiminle paylaştı vahiy geldiğinii ????