Arama

MİT görevlisi olmanın koşulları nedir?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 2 Mayıs 2018 Gösterim: 38.659 Cevap: 3
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
29 Aralık 2009       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
MİT görevlisi olmanın koşulları nedir?
EN İYİ CEVABI ener verdi
Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) ‘nda çalışan ajanların çok üstün yetenekleri olduğu, büyük operasyonlara, baskınlara katıldığı sanılır. Ancak gerçekte bunların hiçbiri doğru değildir. MİT ajanlığı da memuriyettir ve memuriyetliğin gereklerine uyan, bilinen insanlardan çok da farklı olmayan kişiler MİT’te çalışırlar. MİT ‘te çalışmak için günümüzde aranan koşullar, adayın üniversite mezunu olması, en az bir yabancı dil bilmesi ve sağlıklı olmasıdır. MİT ajanlığı için bay bayan ayırımı yoktur. MİT ajanlarına yönelik çok özel eğitimler de yoktur. İstihbarat briminin görevi haber almaktır. MİT mensuplarının silahlı eğitim almasının nedeni de bir baskın yapacağından, adam kaçıracağından değil, kendini korumak içindir.

Sponsorlu Bağlantılar
MİT’in görevi operasyon yapmak değildir. Bunun için asker ve polis içinde özel gruplar vardır. MİT sadece operasyon öncesi gerekli bilgileri toplar, değerlendirir, planlar. MİT mensupları filmlerde anlatılan faaliyetlere katılmazlar. İstihbaratçıların istihbarat eğitimi görmesi, her meslekte o meslekle ilgili eğitim görülmesi kadar doğaldır. Ama bu eğitim halkımızın zannettiği gibi silah kullanmaya, bedensel gücünü ve yeteneklerini arttırmaya yönelik değildir. MİT’e katılan bir kişinin bir süre sonra teşkilattan istifa etmesi mümkündür. Kişi daha iyi bir iş bulduğu veya MİT’in faaliyetlerini beğenmediği için istifa edebilir. Ancak MİT’ten ayrılan kişilerin daha sonra uyması gerekli olan bazı şartlar vardır. Örneğin MİT’in faaliyetlerine ilişkin somut bilgileri kimseye anlatmaması gerekir. Zira bu bilgilerin deşifre olması teşkilata zarar verebilir. Buna karşın MİT’in genel politikasını tartışabilir.

BAKINIZ MİT - Milli İstihbarat Teşkilatı
Son düzenleyen Safi; 2 Mayıs 2018 18:24
ener - avatarı
ener
Ziyaretçi
31 Mayıs 2011       Mesaj #2
ener - avatarı
Ziyaretçi
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) ‘nda çalışan ajanların çok üstün yetenekleri olduğu, büyük operasyonlara, baskınlara katıldığı sanılır. Ancak gerçekte bunların hiçbiri doğru değildir. MİT ajanlığı da memuriyettir ve memuriyetliğin gereklerine uyan, bilinen insanlardan çok da farklı olmayan kişiler MİT’te çalışırlar. MİT ‘te çalışmak için günümüzde aranan koşullar, adayın üniversite mezunu olması, en az bir yabancı dil bilmesi ve sağlıklı olmasıdır. MİT ajanlığı için bay bayan ayırımı yoktur. MİT ajanlarına yönelik çok özel eğitimler de yoktur. İstihbarat briminin görevi haber almaktır. MİT mensuplarının silahlı eğitim almasının nedeni de bir baskın yapacağından, adam kaçıracağından değil, kendini korumak içindir.

Sponsorlu Bağlantılar
MİT’in görevi operasyon yapmak değildir. Bunun için asker ve polis içinde özel gruplar vardır. MİT sadece operasyon öncesi gerekli bilgileri toplar, değerlendirir, planlar. MİT mensupları filmlerde anlatılan faaliyetlere katılmazlar. İstihbaratçıların istihbarat eğitimi görmesi, her meslekte o meslekle ilgili eğitim görülmesi kadar doğaldır. Ama bu eğitim halkımızın zannettiği gibi silah kullanmaya, bedensel gücünü ve yeteneklerini arttırmaya yönelik değildir. MİT’e katılan bir kişinin bir süre sonra teşkilattan istifa etmesi mümkündür. Kişi daha iyi bir iş bulduğu veya MİT’in faaliyetlerini beğenmediği için istifa edebilir. Ancak MİT’ten ayrılan kişilerin daha sonra uyması gerekli olan bazı şartlar vardır. Örneğin MİT’in faaliyetlerine ilişkin somut bilgileri kimseye anlatmaması gerekir. Zira bu bilgilerin deşifre olması teşkilata zarar verebilir. Buna karşın MİT’in genel politikasını tartışabilir.

BAKINIZ MİT - Milli İstihbarat Teşkilatı
Son düzenleyen Safi; 2 Mayıs 2018 18:27
eku123 - avatarı
eku123
Ziyaretçi
16 Eylül 2012       Mesaj #3
eku123 - avatarı
Ziyaretçi
Özellikle liseli arkadaşlar arasında pek bir hayal mevzuu bu mit ajanı olmak istiyorum söylentileri. MİT yani Milli İstihbarat Teşkilatı eleman alımı yaparken, Kurtlar Vadisi tekniğini uyguluyor olduğu görüşü konusunda herkes hemfikir biraz. Filmler, diziler şöyle dursun mit ajanı nasıl olunur konuya açıklık getirelim:

Zaman zaman MİT personel alım ilanı yayınlar. Genelde aranan kişiler yabancı dil bilen kişilerdir. İngilizce'den tutun da Almanca, Boşnakça, Arnavutça, Arapça... Pek çok dil. Bunun için MİT, bazı işe alım prosedürleri düzenler. Bunlar herhangi bir sınavdan farksızdır. Bu sınavda başarılı olanlar, istenilenleri yerine getirenler MİT personeli olarak, bir kamu görevlisi olarak devlet kurumunda çalışmaya başlayabilir.

Bir de KGT var, Kamu Güvenliği Teşkilatı. O da Kurtlar Vadisi'nden gördüğümüz birşey. O birim de MİT'e bağlı bir birim. Aslında her güvenlik kurumunun istihbarat ağı vardır. Emniyet'in de istihbaratı vardır, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin de, Jandarma'nın da... Dahası, şirketlerin, holdinglerin de istihbarat elemanları vardır. Bu yüzden olayı holivudsal bir duruma getirmekten ziyade, devlet memuru olma gerçeği ile yüzleştirilmekte fayda var.
Son düzenleyen Safi; 2 Mayıs 2018 18:26
iceslush - avatarı
iceslush
VIP ETC
12 Ocak 2013       Mesaj #4
iceslush - avatarı
VIP ETC
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

ilk ögretim mezunuyum ama zekama ve bilgilerime çok güveniyorum bu işle ilgili yardımcı olucak bir argadaş arıyorum yaşım 25 boy 1.82 kg 71

MIT de çalışmak için Üniversite okumak şarttır.
http://www.msxlabs.org/forum/signaturepics/sigpic813898_4.gif