Arama

Sindirim ve boşaltım sistemleri hakkında bilgi verir misiniz?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 29 Eylül 2016 Gösterim: 29.122 Cevap: 1
akıllı zeki - avatarı
akıllı zeki
Ziyaretçi
30 Aralık 2009       Mesaj #1
akıllı zeki - avatarı
Ziyaretçi
Sindirim ve boşaltım sistemleri hakkında bilgi verir misiniz?
EN İYİ CEVABI Kral_Aslan verdi
SİNDİRİM SİSTEMLERİ
SİNDİRİM SİSTEMLERİ
Besin maddelerinin su ve enzimler yardımıyla yapıtaşlarına kadar parçalanması olayına sindirim denir.
Sponsorlu Bağlantılar

SİNDİRİM ŞEKİLLERİ
1. Mekanik Sindirim
Fiziksel etkilerle besinlerin daha küçük parçalara ayrılmasıdır. Besinlerin kimyasal yapısı değişmez. Bu olaylarla enzimlerin etki yüzeyi artırıldığı için, esas sindirim kolaylaştırılır ve hızlandırılır.

2. Kimyasal Sindirim
Hücrelerin, protein, yağ ve karbonhidratlı bileşiklerden faydalanabilmesi için bunların hidroliz edilmesi gerekir. Hidroliz; besin maddelerinin su yardımıyla parçalanması reaksiyonlarına denir. Bununla proteinler amino asitlere, yağlar yağ asiti ve gliserole, karbonhidratlar monosakkaritlere, nükleik asitler ise, pentoz, organik baz ve fosfata indirgenir.
48275d1461945872 sindirim sistemi nedir sindirim sisteminin yapisi ve gorevleri ss1
Besin maddelerinin bu şekilde en küçük bileşenlerine parçalanmasına tam sindirim denir.
Kompleks besinlerin bazı ara bileşiklere kadar parçalanmasına ise eksik sindirim denir.

DEVAMI Sindirim Sistemi Nedir - Sindirim Sisteminin Yapısı ve Görevleri

BOŞALTIM SİSTEMİ
Organizmaların yaşamsal olaylarını sürdürebilmeleri bulundukları ortamın ve kendi iç çevrelerinin kimyasal yapısı belirli sınırlar içinde kalabildiği sürece mümkündür.Bu olaylar oluşurken hücrelerde artık ve zararlı maddeler oluşur.Bunlara metabolik son ürünler denir.Oluşan bu ürünlerin organizmadan uzaklaştırılması gerekir.BU maddelerin organizmadan uzaklaştırılmasına boşaltım, bu işlemlerde görev yapan organ ve yapıların tamamına birden başaltım sistemi denir.
Boşaltımın temel iki amacı vardır.
  • Metabolik son ürünlerin vücuttan uzaklaştırılması.
  • İç dengenin korunmasını sağlamak
Organik maddelerin metabolik son ürünleri
  1. Karbonhidratlar ve yağlar: Su ve karbondioksit oluşur.Böbrekler,akciğer ve ter bezleri ile dışarı atılır.
  2. Proteinler: Amonyak,üre ve ürik asit
  • Amonyak
  • Üre
  • Ürik asit
51741d1466744714 bosaltim sistemi nedir bosaltim sisteminin yapisi ve gorevleri bs1
Hayvanlarda oluşan metabolik zararlı son ürünler vücudun çeşitli organları ile dışarı atılır.Bu organ ve artık ürünler şunlardır.
  • Deri: Su ve çok az miktarda tuz
  • Bağırsak: Safra ve az miktarda su
  • Akciğer: Su ve karbondioksit
  • Böbrek: Üre,tuz,su ve diğer maddeler.
51743d1466744787 bosaltim sistemi nedir bosaltim sisteminin yapisi ve gorevleri bs2

Üre oluşumu:
Amonyağın karaciğerde bir dizi reaksiyona girmesi ile meydana ge- lir.Memelilerde amonyak karaciğerde (kupfer hücrelerinde) ornitin devri reaksiyonları denilen olaylarla üreye dönüştürülür.

DEVAMIBoşaltım Sistemi Nedir - Boşaltım Sisteminin Yapısı ve Görevleri
Son düzenleyen Safi; 29 Eylül 2016 19:57
Kral_Aslan - avatarı
Kral_Aslan
VIP MsXTeam
30 Aralık 2009       Mesaj #2
Kral_Aslan - avatarı
VIP MsXTeam
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
SİNDİRİM SİSTEMLERİ
SİNDİRİM SİSTEMLERİ
Besin maddelerinin su ve enzimler yardımıyla yapıtaşlarına kadar parçalanması olayına sindirim denir.
Sponsorlu Bağlantılar

SİNDİRİM ŞEKİLLERİ
1. Mekanik Sindirim
Fiziksel etkilerle besinlerin daha küçük parçalara ayrılmasıdır. Besinlerin kimyasal yapısı değişmez. Bu olaylarla enzimlerin etki yüzeyi artırıldığı için, esas sindirim kolaylaştırılır ve hızlandırılır.

2. Kimyasal Sindirim
Hücrelerin, protein, yağ ve karbonhidratlı bileşiklerden faydalanabilmesi için bunların hidroliz edilmesi gerekir. Hidroliz; besin maddelerinin su yardımıyla parçalanması reaksiyonlarına denir. Bununla proteinler amino asitlere, yağlar yağ asiti ve gliserole, karbonhidratlar monosakkaritlere, nükleik asitler ise, pentoz, organik baz ve fosfata indirgenir.
48275d1461945872 sindirim sistemi nedir sindirim sisteminin yapisi ve gorevleri ss1
Besin maddelerinin bu şekilde en küçük bileşenlerine parçalanmasına tam sindirim denir.
Kompleks besinlerin bazı ara bileşiklere kadar parçalanmasına ise eksik sindirim denir.

DEVAMI Sindirim Sistemi Nedir - Sindirim Sisteminin Yapısı ve Görevleri

BOŞALTIM SİSTEMİ
Organizmaların yaşamsal olaylarını sürdürebilmeleri bulundukları ortamın ve kendi iç çevrelerinin kimyasal yapısı belirli sınırlar içinde kalabildiği sürece mümkündür.Bu olaylar oluşurken hücrelerde artık ve zararlı maddeler oluşur.Bunlara metabolik son ürünler denir.Oluşan bu ürünlerin organizmadan uzaklaştırılması gerekir.BU maddelerin organizmadan uzaklaştırılmasına boşaltım, bu işlemlerde görev yapan organ ve yapıların tamamına birden başaltım sistemi denir.
Boşaltımın temel iki amacı vardır.
  • Metabolik son ürünlerin vücuttan uzaklaştırılması.
  • İç dengenin korunmasını sağlamak
Organik maddelerin metabolik son ürünleri
  1. Karbonhidratlar ve yağlar: Su ve karbondioksit oluşur.Böbrekler,akciğer ve ter bezleri ile dışarı atılır.
  2. Proteinler: Amonyak,üre ve ürik asit
  • Amonyak
  • Üre
  • Ürik asit
51741d1466744714 bosaltim sistemi nedir bosaltim sisteminin yapisi ve gorevleri bs1
Hayvanlarda oluşan metabolik zararlı son ürünler vücudun çeşitli organları ile dışarı atılır.Bu organ ve artık ürünler şunlardır.
  • Deri: Su ve çok az miktarda tuz
  • Bağırsak: Safra ve az miktarda su
  • Akciğer: Su ve karbondioksit
  • Böbrek: Üre,tuz,su ve diğer maddeler.
51743d1466744787 bosaltim sistemi nedir bosaltim sisteminin yapisi ve gorevleri bs2

Üre oluşumu:
Amonyağın karaciğerde bir dizi reaksiyona girmesi ile meydana ge- lir.Memelilerde amonyak karaciğerde (kupfer hücrelerinde) ornitin devri reaksiyonları denilen olaylarla üreye dönüştürülür.

DEVAMIBoşaltım Sistemi Nedir - Boşaltım Sisteminin Yapısı ve Görevleri
Son düzenleyen Safi; 29 Eylül 2016 20:03
Hayatın ne anlamı var.. Yanımda sen olmayınca....