MsXLabs
2005-2016
Soru-Cevap forumunda yer alan 50 cent tarafından açılmış Biberde hangi vitaminler vardır? konusunu görüntülüyorsunuz.
Özet: Biberde hangi vitaminler vardır?... Etiketler:
  • biberde hangi vitamin var
CEVAPSIZ

Biberde hangi vitaminler vardır?

Gösterim: 33.152 | Cevap: 2
30 Aralık 2009 21:02   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
Biberde hangi vitaminler vardır?
(2009-12-30T21:12:43+02:00)
LeqoLas
30 Aralık 2009 21:07   |   Mesaj #2   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
Vitaminleri çok boldur.
-Mideyi kuvvetlendirir,hazmı kolaylaştırır,iştah açar, cinsel isteği artırır.
-P vitamini ile damarları yumuşatır,kanamaları önler.
-K vitamini ile kanın pıhtılaşma kabiliyetini artırır.
_KleopatrA_
30 Aralık 2009 21:12   |   Mesaj #3   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
Reklam
Kırmızı biber C vitamini deposu

Sanılanın aksine portakal ve turunçgillerin değilKırmızı biber C vitamini deposu kırmızı biberin C vitamini deposu olduğu açıklandı.

Bir avuç yendiği takdirde günlük C vitamini ihtiyacının yüzde 100-150 kadarını karşılayan kırmızı biberin taze tüketilmesi veya kısık ateşte zeytinyağı ile pişirilmesi öneriliyor. Kırmızı biberin artritKırmızı biber C vitamini deposu kanserKırmızı biber C vitamini deposu kalp hastalıkları ile üreme problemlerine karşı önemli bir besin olduğu belirtiliyor.

Yeşil biber C vitamini yönünden oldukça zengindir
.

Alıntı

Biber


Biber (Capsicum), patlıcangiller (Solanaceae) familyasından Capsicum cinsini oluşturan, ülkemizde bol yetişen, aynı adla anılıp tazeyken yeşil ve çoğu zaman acı meyveleri olan bitkidir.
Biber tazeyken yeşildir. Fazla olgunlaşırsa veya güneşte kurutulursa kızarır. Çarleston biber, sivri biberden daha kalın, daha etlidir genellikle tatlıdır. Domates biberi, domatese benzer, yayvan yapılıdır. Rengi kırmızıdır, ama acı değildir. Dolmalık biber, yeşil ve sarı cinsleri vardır. Dolmalık biber de fazla olgunlaşınca veya güneşte kurutulunca kızarır. Paprika, ülkemizde kırmızıbiber, Avrupa'da Paprika diye adlandırılan bu cins biber tazeyken bile kırmızıdır ve genellikle çok acıdır. Macarların ünlü gulaş ve benzeri yemeklerinde kullandıklan biber budur. Bütün biberler kurutulup kırmızı bir renk aldıktan sonra toz durumuna getirilir, buna " kırmızıbiber " adı verilir ve " çok acı ", " acı ", " az acı " ve " tatlı " olarak ayrı ayrı satılır. Kırmızı renkli domates biberinden " biber salçası " yapılır. Biber salçası Güney Anadolu'da çok kullanılmaktadır. Bazı bölgelerde güneşte kızarmış tatlı biberlerden de biber salçası yapılmaktadır.
Yeşil biber C vitamini yönünden oldukça zengindir. İçeriğinde bulunan kapsaisin (capsaicin) maddesinin oranına göre meydana gelen acılık iştahı arttırıcı vasfı ile birlikte sindirim sistemine bir çeşit dezenfekte edici madde olarak etki eder.
Acı biber aşırı olarak alınırsa, mide ve bağırsaklarda tahrişlere yol açabilir, hatta böbreklerde, karaciğerde rahatsızlanmalara neden olabilir.
Biberler, içerdikleri antioksidan ve diğer maddelerle bedenin birçok kanser türüne ve kalp hastalıklarına yakalanma rizikosunu azaltır; felç geçirme ve katarakt illetine tutulma tehlikesini en aza indirger.
C vitamini yönünden zenginliği sayesinde biberler, bedenin hastalıklara direncini artırır, soğuk algınlığının ilk aşamasında iyileştirici olur.
Özellikle acı biberler akciğerlerin ilacı olur: Balgam söktürücü işlevleri vardır; kronik bronşit ile anfizemi önler ve hafifletir, solunum zorluklarını giderir.
Acı biber, damarlarda pıhtılaşmış kanı çözer, ağrı geçirir ve hastaların kendisini iyi duyumsamalarını sağlar.
Tüm biberler mideyi uyarır, sindirim salgılarını artırır. İştahı açar ve sindirimi kolaylaştırır. İdrarı artırır.
100 gr. dolmalık ya da sivri taze biberin içerdiği besin değeri: 22 kalori; 1,2 gr. protein; 4,8 gr. karbonhidrat; 0 kolesterol; 0,2 gr. yağ; 1.4 gr. lif: 22 mgr. fosfor; 9 mgr. kalsiyum; 0,7 mgr. demir; 13 mgr. sodyum; 213 mgr. potasyum: 420 IU A vitamini; 0,08 mgr. B1 vitamini; 0,08 mgr. B2 vitamini; 0,5 mgr. B3 vitamini; 0.26 mgr. B6 vitamini; 9.8 mcgr. folik asit; 128 mgr. C vitamini ve 0,7 mgr. E vitamini.
Acı kırmızı biberlerin bazı besin değerleri daha da yüksektir.32 kalori; 3.840 mcgr. A vitamini kaynağı betakaroten; 140 mgr. C vitamini ve 0,8 mgr. E vitamini.
Kaynak:Vikipedi,Sebzeler ve Sağlımız

Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj: