MsXLabs
2005-2016
Soru-Cevap forumunda yer alan Misafir tarafından açılmış Atomun yapısı ile ilgili görüşler neden aynı kalmayıp değişiklik göstermiştir? konusunu görüntülüyorsunuz.
Özet: atomun yapısı ile ilgili görüşler neden hep aynı kalmamıştır değişmiştir...
CEVAPSIZ

Atomun yapısı ile ilgili görüşler neden aynı kalmayıp değişiklik göstermiştir?

Gösterim: 3.724 | Cevap: 6
5 Ocak 2010 21:22   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
atomun yapısı ile ilgili görüşler neden hep aynı kalmamıştır değişmiştir
(2012-01-24T17:32:29+02:00)
atalhaa
2 Ocak 2011 12:39   |   Mesaj #2   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

atomun yapısı

Niels Bohr'un modeli ise modern atom teorisine en yakın modeldir.Bohr'a göre elektronlar çekirdeğin çevresinde rastgele yerlerde değil,çekirdekten belirli uzaklıklarda bulunan katmanlarda döner.Bohr da tasarladığı bu modelle Nobel ödülüne de layık görüldü.
Atomun yapısını açıklayan ve bugün için kabul edilen son teori Kuantum Atom Teorisi'dir.Kuantum Atom Teorisi'ne göre atom modeli Bohr atom modelinden farklıdır.Bohr Atom Modeli'ne göre atomun merkezindeki çekirdeğin etrafında elektronlar çember şeklindeki yörüngelerde dolanmaktadırlar. Herbir çember yörünge belli enerji seviyesine sahiptir. Yörüngeler arası elektronik geçişler atomun renkli görünmesine neden olur. Ancak belli bir zaman sonra Bohr atom modelinin birçok spektrumu açıklayamadığından yetersizliği ortaya çıkmıştır.
Kuantum Atom Modeli'ne göre ise atomun merkezinde bulunan çekirdeğin etrafındaki elektronlar belli bölgelerde yani orbitallerde bulunurlar. Belli enerji seviyelerine sahip orbitaller atomu oluşturan küresel katmanlarda bulunur. Portakal kabuğu şeklinde iç içe geçmiş küresel katmanlardaki orbitallerin belli şekilleri ve açıları(yönelmeleri) mevcuttur. Orbitallerin bulunduğu katmanların enerji seviyelerinin başkuantum sayısı belirler. n = 1,2,3,. . .gibi tam sayılarla ifade edilir. Orbitallerin şeklini ise l yan kuantum sayıları belirler. l = 0(s), 1(p), 2(d),. .(n-1) e kadar değerler alır. Orbitallerin doğrultularını(açılarını) veren ml yan kuantum sayısı ml=-l. . .0. .+l değerlerini alır. Elektronların spini gösteren ms kuantum sayısı da +1/2 veya -1/2 değerlerini alabilir.
Bir atomun çapı, elektron bulutu da dahil olmak üzere yaklaşık 10 − 8 cm mertebesindedir. Atom çekirdeğinin çapı ise 10 − 13 cm kadardır. Atomlar, boyutlarının görünür ışığın dalga boyundan çok küçük olması sebebiyle optik mikroskoplarla görüntülenemezler. Atomların pozisyonlarını belirleyebilmek için elektron mikroskobu, x ışını mikroskobu, nükleer manyetik rezonans (NMR) spektroskopisi gibi araç ve yöntemler kullanılır.
Yalnız elektronlar çekirdek çevresinde ancak belirli enerji seviyelerine sahip yörüngelerde dönerler, konumları ancak bir olasılık fonksiyonu ile ifade edilebilir. Elektronlar çekirdeğin etrafında bulutsu bir şekildedir.
Misafir
27 Mart 2011 19:22   |   Mesaj #3   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
Alıntı

atomun yapisi ile ilgili sorular ile ilgili daha fazla bilgi istiyorum


atomun yapısı ile ilgili hikaye
ece gül
27 Mart 2011 19:33   |   Mesaj #4   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
hikayeyi bence sen okuduğun bilgilerle oluştur!
Misafir
16 Mayıs 2011 21:55   |   Mesaj #5   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
bana doğru düzgün cewap werecek site yok muuuuuuuuuuuu sanki açıklama istedim bana soru verin
Misafir
25 Kasım 2011 16:37   |   Mesaj #6   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
doğru düzgün bir şey yokmu yaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa aaaaaaaaaaaaa
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj: