Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Atomun yapısı ile ilgili görüşler neden aynı kalmayıp değişiklik göstermiştir?

Gösterim: 3597 | Cevap: 6
Misafir
Cevaplanmamış   |    5 Ocak 2010 21:22   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Atomun yapısı ile ilgili görüşler neden aynı kalmayıp değişiklik göstermiştir?

atomun yapısı ile ilgili görüşler neden hep aynı kalmamıştır değişmiştir
atalhaa
2 Ocak 2011 12:39   |   Mesaj #2   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

atomun yapısı

Niels Bohr'un modeli ise modern atom teorisine en yakın modeldir.Bohr'a göre elektronlar çekirdeğin çevresinde rastgele yerlerde değil,çekirdekten belirli uzaklıklarda bulunan katmanlarda döner.Bohr da tasarladığı bu modelle Nobel ödülüne de layık görüldü.
Atomun yapısını açıklayan ve bugün için kabul edilen son teori Kuantum Atom Teorisi'dir.Kuantum Atom Teorisi'ne göre atom modeli Bohr atom modelinden farklıdır.Bohr Atom Modeli'ne göre atomun merkezindeki çekirdeğin etrafında elektronlar çember şeklindeki yörüngelerde dolanmaktadırlar. Herbir çember yörünge belli enerji seviyesine sahiptir. Yörüngeler arası elektronik geçişler atomun renkli görünmesine neden olur. Ancak belli bir zaman sonra Bohr atom modelinin birçok spektrumu açıklayamadığından yetersizliği ortaya çıkmıştır.
Kuantum Atom Modeli'ne göre ise atomun merkezinde bulunan çekirdeğin etrafındaki elektronlar belli bölgelerde yani orbitallerde bulunurlar. Belli enerji seviyelerine sahip orbitaller atomu oluşturan küresel katmanlarda bulunur. Portakal kabuğu şeklinde iç içe geçmiş küresel katmanlardaki orbitallerin belli şekilleri ve açıları(yönelmeleri) mevcuttur. Orbitallerin bulunduğu katmanların enerji seviyelerinin başkuantum sayısı belirler. n = 1,2,3,. . .gibi tam sayılarla ifade edilir. Orbitallerin şeklini ise l yan kuantum sayıları belirler. l = 0(s), 1(p), 2(d),. .(n-1) e kadar değerler alır. Orbitallerin doğrultularını(açılarını) veren ml yan kuantum sayısı ml=-l. . .0. .+l değerlerini alır. Elektronların spini gösteren ms kuantum sayısı da +1/2 veya -1/2 değerlerini alabilir.
Bir atomun çapı, elektron bulutu da dahil olmak üzere yaklaşık 10 − 8 cm mertebesindedir. Atom çekirdeğinin çapı ise 10 − 13 cm kadardır. Atomlar, boyutlarının görünür ışığın dalga boyundan çok küçük olması sebebiyle optik mikroskoplarla görüntülenemezler. Atomların pozisyonlarını belirleyebilmek için elektron mikroskobu, x ışını mikroskobu, nükleer manyetik rezonans (NMR) spektroskopisi gibi araç ve yöntemler kullanılır.
Yalnız elektronlar çekirdek çevresinde ancak belirli enerji seviyelerine sahip yörüngelerde dönerler, konumları ancak bir olasılık fonksiyonu ile ifade edilebilir. Elektronlar çekirdeğin etrafında bulutsu bir şekildedir.
Misafir
27 Mart 2011 20:22   |   Mesaj #3   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
Alıntı

atomun yapisi ile ilgili sorular ile ilgili daha fazla bilgi istiyorum


atomun yapısı ile ilgili hikaye
ece gül
27 Mart 2011 20:33   |   Mesaj #4   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
hikayeyi bence sen okuduğun bilgilerle oluştur!
Misafir
16 Mayıs 2011 21:55   |   Mesaj #5   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
bana doğru düzgün cewap werecek site yok muuuuuuuuuuuu sanki açıklama istedim bana soru verin
Misafir
25 Kasım 2011 16:37   |   Mesaj #6   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
doğru düzgün bir şey yokmu yaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa aaaaaaaaaaaaa
Misafir
24 Ocak 2012 17:32   |   Mesaj #7   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Atomun gizemli hikayesi

Atom, elektron, proton, nötron, çekirdek ve katman kavramlarını kullanarak bir hikaye istiyorum arkadaşlar çok acill.Lütfenn.
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Atomun yapısı ile ilgili görüşler neden aynı kalmayıp değişiklik göstermiştir? Konusuna Benzer Konular

Cevap: 1
Son Mesaj: 13 Aralık 2014 17:47
Cevap: 1
Son Mesaj: 14 Ağustos 2014 14:54
Cevap: 59
Son Mesaj: 21 Mart 2014 21:05
Cevap: 18
Son Mesaj: 15 Aralık 2012 18:31
Cevap: 1
Son Mesaj: 14 Aralık 2011 18:42
Sayfa 0.273 saniyede 9 sorgu ile oluşturuldu