PC Görünümü Üye Ol
Forum Ana Sayfa
Soru-Cevap > Gazların hacmi var mıdır?
12 34
«Önceki KonuSonraki Konu»
Misafir13:58, 25 Aralık 2010 
?gazlarin hacmi var mi?
Maddenin üç halinden biridir. Bu haldeyken maddenin yoğunluğu çok az, akışkanlığı ise son derece fazladır. Gaz halindeki maddelerin belirli bir şekli ve hacmi yoktur.Katı bir madde ısıtıldığı zaman, katı halden sıvı, sıvı halden de gaz haline geçer. Bu duruma faz (safha) değişikliği denir. Sıvıyı meydana getiren tanecikler (atom veya moleküller) birbirlerini çeker. Sıvı ısıtıldığı zaman, tanecikler arasındaki çekim kuvveti yenilir ve tanecikler sıvı fazdan (ortamdan) ayrılarak gaz haline dönüşürler. Gazı meydana getiren tanecikler her yönde hareket edebilir ve bulundukları kabın halini alırlar. Gazlar birbiriyle her oranda karışabilir.Gazların birbiri ile oluşturdukları karışımlar homojendir. Hacimleri, dolayısıyla yoğunlukları basınç ve sıcaklığa tabidir. Genellikle gazın basınç veya sıcaklığının az miktarda değişmesi, gazın hacminde çok büyük değişiklikler meydana getirir. Bütün gazların genişleme ve sıkışma katsayıları aynıdır. Fakat sıvı ve katıların böyle bir özelliği yoktur. Bu yüzdendir ki, gazlar, katı ve sıvılardan daha kolay incelenir. Hareket halindeki gaz moleküllerinin (taneciklerinin), bulunduğu kabın cidarına (duvarına) çarpması sonucu meydana gelen etkiye, gazın basıncı denir. Bir silindir içindeki gaz, piston ile sıkıştırılırsa pistonun geri itildiği, ilk haline döndürülmek istendiği görülür ki, bu yukarıdaki olayın sonucudur. Pistonu ittirmek için yapılan iş, gazın basıncına karşı yapılan iştir. İzole halde yani çevreden yalıtılmış bir gaz, sıkıştırılınca ısınır. Sıkıştırılmış gaz genişletilirse soğur, yani yine bir iş yapar ve gaz moleküllerinin ortalama hızları düşer. Böylece basınç da azalmış olur.
Tarihçe [değiştir]

Gazlar hakkındaki mevcut bilgilerin ana kaynakları, hava üzerindeki ilmi çalışmalar, çeşitli gazların keşfi ve ısıyla ilgili araştırmalardır.
Torricelli, hava ile deneyler yaptı ve atmosfer basıncını keşfetti. 1208'de ilk cıva barometresini yaptı. Pascal ise, yüksek yerlerdeki hava basıncının deniz seviyesindekinden daha düşük olduğunu gösterdi. Otto von Guericke de, birbiri ile birleştirilmiş ve içindeki havası boşaltılmış iki yarım kürenin birbirinden ayrılması ile ilgili deneyi yaptı.
Cevap
Misafir13:47, 2 Ocak 2011 
Birşey isteyeceğim çok acil.!
Bana ''katı basıncıyla ilgili deney'' bulabilirmisiniz yada yazabilirmisiniz.?
Nerde aradıysam bulamadım lütfen çok önemli.!
Cevap
Misafir16:15, 6 Aralık 2011 
kısacası gazların hacmı vardır
Cevap
Misafir16:00, 13 Aralık 2011 
peki gazların kütlesi varmıdır?
Cevap
Misafir21:32, 23 Aralık 2011 
gazların hacmi adlı konu bana fizikte ödev olarak verildi..hocanın istedikleride;
gazların hacmi ile fziğin alakası nedir?
insanların ne işine yaramıştır?
gazlarla ilgili herşey..

şimdiden teşekkürler
Cevap
Misafir21:10, 27 Aralık 2011 
ben gaz halindeki maddelerin belirli bir kütlesi varmıdır diye sordum lütfen cevap yazın!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Cevap
Misafir20:24, 4 Ocak 2012 
Çevrenizdeki katı, sıvı ve gaz halinde olan maddelerin hepsi bir yer kaplar. Yani hepsinin bir hacmi vardır. Maddelerin uzayda kapladığı yere hacim denir. Her maddenin bir hacmi vardır. Hacim maddeler için ortak özelliklerden birisidir
Cevap
Misafir21:17, 5 Ocak 2012 
YANLIŞ DÜŞÜNÜYORSUNUZ GAZLARIN HACMİ VARDIR AMA SIKIŞTIRILDIĞINDA BİR ORTAMDA YAYILMIŞ OALRAK BULUNAN GAZIN HACMİ YOKTUR FAKAT GAZLARIN HACMİ NORMALDE VAR BİR ÖRNEK BALON ŞİŞİRİYOUZ ÖNCEKİ HALİ Mİ DAHA HACİMLİ GAZ ALDIĞINDA MI YANİ ÜFLENDİĞİNDE Mİ TABİKİ ÜFLENDİĞİNDE TARTIN BAKALIM DAHA FAZLA GELİR O YÜZDEN GAZLARIN HACMİ VARDIR İNSNALAR ÇOĞUNLUKLA YOKTUR DER AMA VAR .
Cevap
Misafir20:42, 6 Şubat 2012 
soru: hangissi elemnettir? A)Na b)H2O C) NH3 D)NO
Cevap
nötrino12:05, 7 Şubat 2012 
Alıntı:
gazların hacmi yoktur
Gazların,hacimleri vardır.Ama bu hacim değişkendir.Gaz molekülleri arası boşluklar oldukça büyüktür.Gazlar; bir ortamda geniş bir yer kaplayabilecekleri gibi,basınç uygulandığında daha küçük hacimde yer kaplayabilen maddelerdir.

Alıntı:
''katı basıncıyla ilgili deney''
Katı maddeler dar bir yüzeye daha fazla basınç uygularlar.Yüzey genişledikçe katı maddelerin uyguladığı basınç da azalır.Örneğin bıçakların sivri ucunda basınç daha fazladır.Ama bıçağın yüzeyi genişledikçe basınç azalır.Bir bıçağın geniş yüzeyiyle herhangi bir nesneyi kesmekte zorlanırsınız .Bunu deneyerek görebilirsiniz.

Alıntı:
peki gazların kütlesi varmıdır?
Alıntı:
ben gaz halindeki maddelerin belirli bir kütlesi varmıdır diye sordum
Gazların kütlesi vardır ve gazların kütlesini ölçmek için sıvıların kütlesini ölçmede kullanılan yöntem uygulanır.

Misafir adlı kullanıcıdan alıntı:
soru: hangissi elemnettir? A)Na b)H2O C) NH3 D)NO
Elementler=>Aynı cins atomlardan oluşan saf maddelerdir.Sodyum(Na) bir elementtir.
Cevap
12 34
«Önceki KonuSonraki Konu»
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adınız:
Doğrulama
Mesaj:
Tüm Soru-Cevap Konuları
Benzer Konular
Havada bulunan gazlar hangileridir, bu gazların zararı var mıdır?
Gazların belirli bir kütlesi var mıdır?
Her maddenin hacmi var mıdır?
Çemberin hacmi var mıdır, nasıl bulunur?
Gazların genleşmeleri birbirinden farklı mıdır?