Masaüstü Görünümü Üye Ol
Forum Ana Sayfa
Soru-Cevap > Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin dağları hangileridir?
1 2
«Önceki KonuSonraki Konu»
Misafir14:14, 6 Ocak 2010 
off istediğim konu burda yok.benim için güneydoğu anadoludaki en yüksek dağı yayınlarmısınız lütfen acil
En iyi cevap erhan1907 tarafından gönderildi

Güneydoğu Anadolu Bölgesi Dağları

En küçük coğrafi bölge olan Güneydoğu Anadolu Bölgesi iki bölüme ayrılmıştır. Bunlarvirgs Orta Fırat Bölümü ve Dicle Bölümüdür. Bölgeyi bölümlere ayıran sınır Karacadağ volkan konisinden geçer. Bölgenin kuzey kesiminde Toros dağ sırasının güney yamaçları ile birlikte ikinci bir kıvrımlı dağ kuşağı uzanır. Bölgenin ortasında 1938 m yükseltiye sahip sönmüş Karacadağ Volkanı yer alır. Bölgenin batısında ise Gaziantep Platosu üzerinde yükselen Kartal Dağları önemli yükseklik yapar.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi Dağları:

• Karacadağ Volkanı - Kollubaba Doruğu : 1957m.
  • Kartal Dağları
  • Nurhak Dağları
  • Gavur Dağları
  • Keltepe
  • Karakaş Dağı
  • Raman Dağı
  • Mazı Dağı
Cevap
erhan190711:41, 7 Ocak 2010 

En küçük coğrafi bölge olan Güneydoğu Anadolu Bölgesi iki bölüme ayrılmıştır. Bunlarvirgs Orta Fırat Bölümü ve Dicle Bölümüdür. Bölgeyi bölümlere ayıran sınır Karacadağ volkan konisinden geçer. Bölgenin kuzey kesiminde Toros dağ sırasının güney yamaçları ile birlikte ikinci bir kıvrımlı dağ kuşağı uzanır. Bölgenin ortasında 1938 m yükseltiye sahip sönmüş Karacadağ Volkanı yer alır. Bölgenin batısında ise Gaziantep Platosu üzerinde yükselen Kartal Dağları önemli yükseklik yapar.

Cevap
kristal_erdo21:46, 9 Şubat 2010 
keltepe dağıda var
Cevap
Misafir14:31, 14 Şubat 2010 
of kısaca hemen söyleseniz olmazmıydı ben buldum ama
1- karacadağ
2-mazo dağı
3-mardin eşiği
gerçekten doğru
Cevap
Daisy-BT14:38, 14 Şubat 2010 
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı:
of kısaca hemen söyleseniz olmazmıydı ben buldum ama
1- karacadağ
2-mazo dağı
3-mardin eşiği
gerçekten doğru

Cevap
Misafir13:31, 11 Mart 2010 
kartal dağı. karacadağ volkanı . nurhak dağı.gavurdağı.keltepedağı.karakaşdağı.ramandağı.mazi dağı güney doğu anadolunun dağları
Cevap
Misafir17:41, 22 Mayıs 2010 
güney doğu anadolu bölgesinin dağları ovaları gölleri nehirleri ve coğrafi özelliklerini cevaplarmısınız çoook ödevimiz varr.
Cevap
Misafir20:18, 26 Ekim 2010 
nemrut dağı
Cevap
GuLeNaY13:47, 30 Kasım 2010 

• Karacadağ Volkanı - Kollubaba Doruğu : 1957m.
  • Kartal Dağları
  • Nurhak Dağları
  • Gavur Dağları
  • Keltepe
  • Karakaş Dağı
  • Raman Dağı
  • Mazı Dağı

Cevap
Misafir16:24, 10 Aralık 2010 
güneydoğu anadolu bölgesinin dağları,denizleri,gölleri,ırmakları,platoları,doğal güzellikleri,tarihi yerleri nelerdir?
Cevap
1 2
«Önceki KonuSonraki Konu»
Tüm Soru-Cevap Konuları