Arama

Çocuğun gelişiminde eğitim mi yoksa çevre mi önemlidir? - Sayfa 2

En İyi Cevap Var Güncelleme: 13 Ekim 2017 Gösterim: 44.694 Cevap: 18
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
3 Ekim 2010       Mesaj #11
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Eğitim ailede başlar. Çocuğun ana rahmine düştüğü ilk andan itibaren anne eğitim verir çocuğa. Bu eğitimde, tabi ki annenin bilgi ve eğitimine dayalıdır. Bilinçli bir anne çocuğuna daha dünyaya gelmeden eğitim vermeye başlar. Çocuk doğar ve eğitim devam eder. Eğitim, çocuğun kişisel ve ruhsal gelişiminin temel kaynaklarından biridir.
Eğitimde ailenin payı elbette ki yok sayılamaz. Ama şunu da belirtmek gerekir ki; Yaşam zorlu bir sınavdır. Ve bu sınava gerekli hazırlıkları aile tümüyle çocuğa veremez. Başlangıcını yapar ama devamını ve sonunu çevre getirir.
Sponsorlu Bağlantılar
Çevre bireyin gelişiminde en önemli unsurlardan biridir. Ailede başlayan eğitim, okul hayatının başlaması ile birlikte çevreden alınan eğitime dönüşür. İnsanlar, hayat şartları, yaşam mücadeleleri, hayatın zorlukları, kısacası yaşamak için gerekli olan; Başka bir tabirle yaşam sınavını geçmek için gerekli olan jokerlerdir. Bu jokerleri birey ne aileden alabilir, ne de okuldan. Bunları yaşayarak kendi öğrenir. Kendi yanlış ve doğrularını kendi belirler. Bu onun için yaşam sınavında bir anahtardır.
Okul hayatının bitişi ve iş hayatının başlangıcı ile birey aileden tamamen kopar. Bu zamana gelene kadar kazandığı jokerler ona iyi bir hayat sağlayabilir. Ve unutmamak gerekir ki jokerler hiçbir zaman bitmez. Çevre her zaman yeni bir şeyler öğretir
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
6 Ekim 2010       Mesaj #12
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
arkadaşlar
toplumsal çevre daha önemli çünkü çocuğun eğitimi ilk olarak ailede verilir.daha sora arkadaşları nasılsa oda öyle olur bir çocuk okula 7 yaşında başlar ama aile eğitimi çocuğun doğduğu andan itibaren başlar.atalarımız bile''AĞAÇ YAŞKEN EĞİLİR''demiş
Sponsorlu Bağlantılar
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
13 Ekim 2010       Mesaj #13
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
örnek olarak okulun yüzde yüzünü çevrenin oluşturduğunu ve bu çevreninde çocuğun okul çağına gelene kadar o çacukla beraber büyüdüğünü varsayarsak zaten 7 yıl boyunca bu çocuk okul hayatına atılmış ollur ve oradaki işletimi kolayca kavrayabilir.eğer bu dönemde toplumsal çevre ona destek verir ise zatende veriyor okulun sadece ders konusunda eğitim verebildiği açıkça ortaya çıkar.ve buda çocuk eğitim ve gelişiminin yüzde 25 ine denk düşer(ortalama)geriye kalan eğitim ve sosyalleşmede yüzde 75 yani çoğunluk toplumun eğitimi olmadan olmaz der okuldan önce çevre ve toplum dfaha önemlidir diye birsonuç çıkartırız.

bizde aynı münazarayı yatık ve karşı gruptan 6 kat daha fazla bir puan aldık .
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
18 Aralık 2010       Mesaj #14
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

AMA BNİM KONUM ÇOCUK EĞİTİMİNDE AİLEMİ ÇEVREMİ BNDE ÇEVRE ÇIKDIMNE OLACAK... LTFEN 2 GÜN VAR

ailenin hiçbir etkisi yoktur tamamen çevrenin etkisiyle gelişir. yani düşünsence çocuk izlediği bir çizgi filme mi inanacak yoksa annesinin söylediği şeye mi? tabiki çizgi filme inanacak ondan etkilenecek. ayrıca aile çocuğun gelişimini negatif yonde bile etkiler. mesela evdeki kuırallar çocugun gelişimini kısatlar nitelikteyse eğer, o cocuktan bişey beklemeyin ilerde. yani çocuğa ev için sürekli olarak "yapma çocuğum" "elleme çocuğum" "kırarsın koy onu yerine (çocuğun araştırma duygusunu yok eder)" "o çakıl taşlarını hemen çöpe at" "hayır olmaz o kediyi eve getiremezsin (çocuğun hayvan sevgisini paramparca eden bir kural)". anne-baba ben nasıl oldum sorusuna seni leylekler getirdi gibi abuk subuk cevaplar vererek çocuğun gerçekçilikten uzaklaşmasında baş kahramandır aile. ama çecre oyle mi? değil tabi. çocuk tamamen çevresinden etkilenerek gelişir. mesela dışarda arkadaşlarıyla oyun oynayan bir çocuk zamanla arkadaşları gibi olmaya başlar. televizyonda gördüğü bir kahramanı taklit eder, onun gibi olmak için çaba harcar. internette çocugun gelişiminde cok onemlidir. mesela kafasına takılan bir soruyu annesine sorduğunda annesi git babana sor der. babasına sorduğunda git annene sor der. ama internet oyle mi? tabiki değil. sizi karsılıksız seven her sordugunuz soruya bıkmadan usanmadan cevap verebilen bir arkadastır internet. Aile yapısı ne kadar düzgün olursa olsun çevre bozuksa mutlaka kişiliğe olumsuz etki edecektir...
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
21 Şubat 2011       Mesaj #15
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
cocugun gelsiminde aile her zamn daha fazla bir öneme sahiptir.aile de temel alınır.Aile kimliğin temelini oluşturur.Aile de terbye verilir.örnegin ilk harçlıgı aile verir.baska bir örnek olarak ilk terbiye aileden cıkar.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
17 Nisan 2011       Mesaj #16
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

bizde münazara yapıyoruz konumuz bir çocuğun gelişiminde aile ve okulmu yoksa toplumsal çevremi önemlidir biz toplumsal çevreyi savunuyoruz fakat bu konuda haber bulamıyorum bana birkaç haber örneği yazarmısınız acil yarına lazımMsn Sad

bende münazara yarışmasında çevre konusundayımvedoğru olanının bu olduğuna inanıyorum çünkü çoçuk çevresinde ne görürse onu örnek akır ve kendiside ileride yapmak ister örneğin babası sigara içiyorsa meraklanıp oda büyüyünce zararlıda olsa içmek istiyebilir. çünkü babam içti birşey olmadı banada olmmaz diye düşünebilir
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
21 Mayıs 2011       Mesaj #17
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
egitimde risk vardir iman yoksa ruhsal zeka si gelismeyen ve doktor olarak mezun olan bir bilim adamini düsünün organ mafyaligini doktorlar yapyor inormal insan degil iste böyle riskler var devlet 8 yillik egitim guzel ama ahlak dersi din dersi yok Allah tan korkmayan böbrek te calar ev de soyar okur yolsuzluk yapar önce bilissel zeka degil ruhsal zekanin egitimin olmasi lazim önce ahlak
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
28 Eylül 2011       Mesaj #18
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
çünkü okul iyile kötü; yanlışla doğru; yararlıyla zaralıyı ayırt ettirir. çevreni edindiren toplumda yer kazanmanı sağlayan da okuldur yani eğitimdir.topluma yararlı bireyler olmamızı sosyalleşmemizi insanlara nasıl davranmamız gerektiğini öğretir. Unutmayın ki; BİR ÜLKEYİ KALKINDIRAN YANLIZ EĞİTİM VE ÖĞRETİMDİR arkadaşlar !!!
Msn Happy)
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
17 Ekim 2012       Mesaj #19
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Eğitim anne dizinde başlar; her söylenen sözcük, çocuğun kişiliğine konan bir tuğladır. Ailenin önemli işlevlerinden biri de çocuğunu eğitme işlevidir. Her aile bu işlevini karşılamak zorundadır. Bu aynı zamanda herkes için toplumsal bir görevdir. Sağlıklı toplumların oluşmasının ilk basamağı ailede atılır.

Toplum olarak kalkınmak için; sağlıklı düşünen, soran, sorgulayan, araştıran, sorumluluk sahibi gibi bir çok olumlu özelliklere sahip bireylerin yetişmesinin temeli ailede atılır. Aile çocuğa ilk eğitimin verildiği yerdir. Her şeyden önce aile, bir okul öncesi eğitim kurumu olarak kabul edilir. Çocuk okula başladıktan sonra, ailenin bu işlevinin bir kısmını eğitim kurumları üstlenmektedir.Ana-baba çocuğun en uzun süre ve en yakın etkileşimde bulunduğu kişilerdir. Özellikle anneler çocukların eğitiminde son derece etkilidirler. Her çocuğun ailesinden alacağı temel bilgiler, onun gelecekteki başarısını belirler.