Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Güzel ahlak nedir?

Gösterim: 17665 | Cevap: 5
Misafir
Cevaplanmış   |    7 Ocak 2010 12:48   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Güzel ahlak nedir?

*güzel ahlakın anlamı nedir?*
En iyi cevap Misafir tarafından gönderildi

bence güzel ahlak allahın bize vverdiği nisvettendir...
_KleopatrA_
8 Ocak 2010 13:13   |   Mesaj #2   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Güzel ahlak nedir?

Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

*güzel ahlakın anlamı nedir?*

Güzel ahlakGüzel ahlak nedir? PROF. DR. KAMİL ÇAKIN

Güzel ahlak Ahlak evrensel anlamda iyi, güzel ve doğru davranışlar bütünüdür. Ahlaklı insan da tüm yaşantısında; fikir, söz ve davranışlarında bu bütünlüğü göstermeye çalışan insandır. İslam dinini inanç, ibadet ve ahlak şeklinde 3 kısımda düşünebiliriz. İnanmak, tüm dinlerde olduğu gibi İslam` da da ilk adımı teşkil etmektedir. Çünkü inanmak, insanın yaratıklara değil, sadece Tanrı` ya boyun eğmesini sağlamakta ve kişiyi gerçek anlamda özgürleştirmektedir. Fakat Kur`an-ı Kerim`in de ifadesiyle, ` Ben inanıyorum ` demek insanın kemale ulaşması için yeterli bir şey değildir. Yüce Allah şöyle buyurmaktadır: `İnandık demeyle başıboş bırakılacağınızı mı zannettiniz.` (75-Kıyamet 36). O halde inanmanın ardından, elbette ki Yüce Yaratan` a karşı gerekli sorumluluk ve ödevlerin yerine getirilmesi gelmektedir. Bu kısımda ibadetler yer almaktadır. Güzel ahlak sahibi olun Aslında insanoğlunun dünyaya getiriliş amaçlarından en önemlisi, kemale ererek en üst düzeyde bir insan olarak hayatını noktalamaktır. İnsanın kemalini onun güzel ahlaki vasıfları oluşturmaktadır; bir insan ne kadar güzel ahlak sahibiyse, kemale o kadar yakındır. İnsanı insan yapan güzel ahlaktır; inanç ve ibadet, insanı güzel ahlaka ulaştıran unsurlardır. İslam`da ahlak o kadar önemli bir yer tutmaktadır ki, gerek Kur`an-ı Kerim gerekse Hz. Peygamber güzel ahlak üzerine sık sık vurgu yapmıştır. Yüce Allah, `Ey Muhammed! Şüphesiz ki sen büyük bir ahlaka sahipsin` buyurarak Peygamber`inin ahlaki kişiliğine dikkat çekmektedir.
Bir başka ayette, `Andolsun ki, sizin için, Allah`a ve ahiret gününe kavuşmayı umanlar ve Allah`ı çok zikredenler için Allah`ın Peygamber`i en güzel örnektir` (33-Ahzab 21) buyurulmaktadır. Lakabı Güvenilir Muhammed... Bu 2 ayete dikkat edecek olursak, Peygamberimiz`in ahlaki kişiliğinin ön plana çıkartıldığını görmekteyiz. Nitekim Peygamberimiz, İslam`ı Mekkeliler`e ilk defa tebliğ ederken onlara şöyle demişti: `Size şu tepenin ardında şehri isgale hazırlanan bir düşman kuvvetinin varlığından bahsetsem, bana inanır mısınız?` Mekkeliler şu cevabı vermiştir: `Bugüne kadar asla yalan söylemedin. Söyleyeceğin her şeye inanırız.` (Hamidullah, İslam Peygamberi, 97). Görülüyor ki, Peygamberimiz güzel ahlakı sayesinde Mekkeliler` e kendisini kabul ettirmiş, onlara örnek bir insan olmuştur. Mekkeliler de ona ` Güvenilir Muhammed` anlamına gelen ` Muhammedu`l-Emin` demişlerdir.
Peygamberimiz bir hadislerinde şöyle buyurmaktadır: `Ben ahlakın güzelliklerini tamamlamak için gönderildim.` (Muvatta, 2/904) . Bu sözleriyle Müslümanlık`ın en önemli ve ilk şartının ahlaki kişilik olduğunu ifade etmektedir. Peygamberimiz bir gün arkadaşlarıyla otururken, onlara `Benim için en sevgilinizi ve kıyamet gününde bana en yakın olanınızı haber vereyim mi?` diye sormuştur. `Evet, ey Allah`ın elçisi` dediklerinde şöyle buyurmuştur: `(Kıyamet günü bana en yakın olanınız) ahlakı en güzel olanınızdır.` (BuhEdebu`l-Müfred, 1/104). Peygamberimiz bir başka hadislerinde de güzel ahlaka dikkat çekerek şöyle demektedir: `İslam`ı en güzel olanınız, ahlakı en güzel olanınızdır.` (BuhEdebu`l-Müfred, 1/107). Yani ahlakı en güzel olan Müslüman en iyi Müslüman`dır.
Kendimizle, çevremizle ve tüm insanlıkla barışık yaşamanın ilk şartı, güzel ahlak sahibi olmaktan geçmektedir. İnsanın adalet sahibi olması, haksızlıktan uzak durması, emanete riayet etmesi, yalandan uzak durarak doğru sözlü olması, işinde ve çevresiyle ilişkilerinde dürüst davranması, dedikodu ve söz taşımak gibi kötü fiillerden sıyrılması gibi daha birçok şey, onun dünya ve ahiret mutluluğunun anahtarıdır.
Misafir
17 Ekim 2011 18:47   |   Mesaj #3   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Güzel ahlak nedir?

bence güzel ahlak allahın bize vverdiği nisvettendir...
Misafir
3 Kasım 2013 21:42   |   Mesaj #4   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

güzel ahlak

15 peygamberin 15 günde oluştuğu günün adına deniyo bi de güzel ahlak salaklığı yok eden mantıktır
Misafir
11 Nisan 2014 19:51   |   Mesaj #5   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Güzel ahlak nedir?

kuranda geçen güzel ahlak davranışları ile ilgili 5 ayet çok acil performans
11 Nisan 2014 20:09   |   Mesaj #6   |   
Patron - avatarı
VIP Son Kafa Bükücü
Who Cares?
1.935
1.204 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 02-12-2011

Cvp: Güzel ahlak nedir?

Güzel ahlâk, ilim ve edep öğrenmekle, iyi insanlarla arkadaşlık etmekle elde edilen iyi huylardır.Dînimiz iyi huylar edinmemizi, kötü huylardan kaçınmamızı emretmektedir. Yüce Rabbimiz, sevgili Peygamberimizi överken, (Gerçekte sen, büyük bir ahlâk üzeresin) buyurmaktadır. İyi insan, güzel huylara sahip olan kimse demektir. Güzel huy, iyi iş yapmaya sebep olur. Güzel ahlâk, ruhumuzun alışkanlık haline getirdiği iyi huylara denir.

İslâm âlimleri, güzel ahlâkı tarif ederken buyuruyorlar ki:
  • "Güzel ahlâk, güler yüzlülük, cömertlik ve kimseyi üzmemek demektir".
  • "Güzel ahlâk, genişlikte ve darlıkta insanları razı etmeye çalışmak demektir".
  • "Güzel ahlâk, Allahtan razı olmak demektir. Yani hayrı ve şerri Allahtan bilmek, nimetlere şükür, belâlara sabır etmektir".
  • "Güzel ahlâk, haramlardan kaçıp helâli aramak, diğer insanlarla olduğu gibi aile fertleriyle de iyi geçinip onların geçimlerini sağlamaktır".
  • "Güzel ahlâkın en azı, güçlüklere göğüs germek, yaptığı iyiliklerden karşılık beklememek, bütün insanlara karşı şefkatli olmaktır".
  • "Güzel ahlâk, yaratanı düşünerek, yaratılanları hoş görmek, onların eziyetlerine sabretmektir".
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Güzel ahlak nedir? benzer konular

Din ve ahlak nedir?
Din nedir? Ahlak nedir? lütfen basit ve öz olsun
Forum: Soru-Cevap Cevap: 13
Son Mesaj: 29 Mart 2015 00:46
Ahlak ve Ahlak Felsefesi
Ahlak insani bir kaygıdır.. Ardında yatan hiç bir otorite yoktur.. Einstein AHLAK KAVRAMI “Biz: Ey Adem!
Forum: Felsefe Cevap: 7
Son Mesaj: 21 Ocak 2015 18:37
Evrensel ahlak ilkesi nedir?
Evrensel Ahlak İlkesi nedir? Evrensel ahlak ilkesi diye ödev vermişler kardeşime, ama ne kitapta ne de nette bulamadım. Yardımcı olur musunuz? :)
Forum: Cevaplanmış Cevap: 1
Son Mesaj: 18 Kasım 2013 13:28
Ahlak Nedir?
ahlak çokluk, isim (ahlâ:kı) Arapça a¬l¥® 1 . Bir toplum içinde kişilerin uymak zorunda oldukları davranış biçimleri ve kuralları, aktöre, sağtöre: "Ahlak düzelmeden hiçbir şey düzelmez."- Ç. Altan. 2 . İyi nitelikler, güzel huylar: "Bu şoförler hepinizin ahlakını...
Forum: X-Sözlük Cevap: 3
Son Mesaj: 5 Haziran 2013 21:40
Milli ahlak nedir?
MİLLİ AHLAK NEDİR KISACA ÖZETLERMİSİNİZ???
Forum: Soru-Cevap Cevap: 21
Son Mesaj: 12 Mart 2012 16:32
 
Sayfa 0.255 saniyede 10 sorgu ile oluşturuldu