Arama

Kudüm nedir?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 3 Aralık 2014 Gösterim: 12.672 Cevap: 12
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
19 Ocak 2010       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
küdüm neye denir?
EN İYİ CEVABI Misafir verdi
Yarım küre biçiminde bir çift küçük davuldan oluşan ve din müziğinin önemli çalgılarından birisidir.
Sponsorlu Bağlantılar
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
19 Ocak 2010       Mesaj #2
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
Yarım küre biçiminde bir çift küçük davuldan oluşan ve din müziğinin önemli çalgılarından birisidir.
Sponsorlu Bağlantılar
_KleopatrA_ - avatarı
_KleopatrA_
Ziyaretçi
19 Ocak 2010       Mesaj #3
_KleopatrA_ - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

küdüm neye denir?

KUDÜM

Kudum

Yarım küre biçiminde bir çift küçük davuldan oluşan ve din müziğinin önemli çalgılarından “kudüm”, dindışı ve mehter müziğinde “nakkare” adıyla anılıyordu. “Tambur”, “kemençe”, “kanun” gibi çalgılarla zenginleştirilmeden önce Mevlevî müziğinin dört temel çalgısından biri (diğerleri “ney”, “rebap” ve “halile”) olan “kudüm”ün, çapları yaklaşık 28-30 cm civarındaki davulları, dövme bakırdan yapılmış olup biri büyük diğeri küçük iki tasa benzer. Iki canagin büyüklügünün birbirinden farkli olmasinin sebebi, icra sirasinda farkli tini elde etmek icindir. Yüksekliği ise yaklaşık 16 cm. olan taslar, dibe doğru daralırlar. Büyüğünün ağzına iki, küçüğünün ağzına bir milim kalınlığında deri gerilir. Tiz ses veren davul (tek) sola, öbürü (düm) sağa konur. Daha ince bir derinin gerildiği (tek), boyut olarak da (düm)den biraz küçüktür. Devrilip sallanmalarını önlemek için, simit denen, içi pamuk doldurulmuş bir çift meşin halka üstüne oturtulan davullar, “zahme” denilen bir çift ahşap çubukla çalınır. “Kudüm`ün bakır gövdesi, metalik tınıyı gidermek amacıyla çoğunlukla dıştan meşinle kaplanır.

Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
8 Şubat 2010       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
yarım küre biçiminde bir çift küçük davuldan oluşan din müziğine kudüm denir.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
15 Şubat 2010       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
kudüm hangi muzik aletin benzer arkadaşla bilen yazsın Msn Grin
Daisy-BT - avatarı
Daisy-BT
Ziyaretçi
15 Şubat 2010       Mesaj #6
Daisy-BT - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı

yarım küre biçiminde bir çift küçük davuldan oluşan din müziğine kudüm denir.

Alıntı

kudüm hangi muzik aletin benzer arkadaşla bilen yazsın Msn Grin

Alttaki mesajı okuyun.

Alıntı
_KleopatrA_ adlı kullanıcıdan alıntı

KUDÜM

Kudum

Yarım küre biçiminde bir çift küçük davuldan oluşan ve din müziğinin önemli çalgılarından “kudüm”, dindışı ve mehter müziğinde “nakkare” adıyla anılıyordu. “Tambur”, “kemençe”, “kanun” gibi çalgılarla zenginleştirilmeden önce Mevlevî müziğinin dört temel çalgısından biri (diğerleri “ney”, “rebap” ve “halile”) olan “kudüm”ün, çapları yaklaşık 28-30 cm civarındaki davulları, dövme bakırdan yapılmış olup biri büyük diğeri küçük iki tasa benzer. Iki canagin büyüklügünün birbirinden farkli olmasinin sebebi, icra sirasinda farkli tini elde etmek icindir. Yüksekliği ise yaklaşık 16 cm. olan taslar, dibe doğru daralırlar. Büyüğünün ağzına iki, küçüğünün ağzına bir milim kalınlığında deri gerilir. Tiz ses veren davul (tek) sola, öbürü (düm) sağa konur. Daha ince bir derinin gerildiği (tek), boyut olarak da (düm)den biraz küçüktür. Devrilip sallanmalarını önlemek için, simit denen, içi pamuk doldurulmuş bir çift meşin halka üstüne oturtulan davullar, “zahme” denilen bir çift ahşap çubukla çalınır. “Kudüm`ün bakır gövdesi, metalik tınıyı gidermek amacıyla çoğunlukla dıştan meşinle kaplanır.

Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
15 Şubat 2010       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
neye benzer bu alet yahu... (:
Daisy-BT - avatarı
Daisy-BT
Ziyaretçi
15 Şubat 2010       Mesaj #8
Daisy-BT - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı

neye benzer bu alet yahu... (:

Bu konu altındaki mesajlardaki resimlere bakın, kudümün bir çift küçük davula benzediğini göreceksiniz.
Forever--Demi - avatarı
Forever--Demi
Ziyaretçi
8 Mart 2010       Mesaj #9
Forever--Demi - avatarı
Ziyaretçi
[QUOTE]Arkadaşlar kudüm nedir neye benzer lütfen yardımcı olun öddev!!/QUOTE]
_KleopatrA_ - avatarı
_KleopatrA_
Ziyaretçi
8 Mart 2010       Mesaj #10
_KleopatrA_ - avatarı
Ziyaretçi
[QUOTE=Forever--Demi;1722888]
Alıntı

Arkadaşlar kudüm nedir neye benzer lütfen yardımcı olun öddev!!/QUOTE]

KUDÜM

Kudum
Davula benzemektedir.