Hoş geldiniz sayın ziyaretçi Neredeyim ben?!

Web sitemiz; forum, günlük, video ve sohbet bölümlerinin yanı sıra; Skype ile ilgili Türkçe teknik destek makaleleri, resim galerileri, geniş içerikli ansiklopedik bilgiler ve çeşitli soru-cevap konuları sunmaktadır. Daima faydalı olmayı ilke edinmiş sitemize sizin de katkıda bulunmanız bizi son derece memnun eder :) Üye olmak için tıklayınız...

Sohbet (Flash Chat) Forumda Ara

Kudüm nedir?

Bu konu Soru-Cevap forumunda Misafir tarafından 19 Ocak 2010 (19:26) tarihinde açılmıştır.FacebookFacebook'ta Paylaş
9108 kez görüntülenmiş, 11 cevap yazılmış ve son mesaj 13 Aralık 2011 (17:07) tarihinde gönderilmiştir.
  • 5 üzerinden 3.00  |  Oy Veren: 2      
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Bu konuyu arkadaşlarınızla paylaşın:    « Önceki Konu | Sonraki Konu »      Yazdırılabilir Sürümü GösterYazdırılabilir Sürümü Göster    AramaBu Konuda Ara  
Eski 19 Ocak 2010, 19:26

Kudüm nedir?

#1 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
küdüm neye denir?
En iyi cevap Misafir tarafından gönderildi

Yarım küre biçiminde bir çift küçük davuldan oluşan ve din müziğinin önemli çalgılarından birisidir.
Etiketler:
  • kudum muzik aleti
  • kudum nedir
Benzer Konular:
Rapor Et
Eski 19 Ocak 2010, 19:43

Kudüm nedir?

#2 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
Yarım küre biçiminde bir çift küçük davuldan oluşan ve din müziğinin önemli çalgılarından birisidir.
Rapor Et
Eski 19 Ocak 2010, 19:52

Kudüm nedir?

#3 (link)
_KleopatrA_
Ziyaretçi
_KleopatrA_ - avatarı
Alıntı:
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı Mesajı Görüntüle

küdüm neye denir?
KUDÜM

Kudum

Yarım küre biçiminde bir çift küçük davuldan oluşan ve din müziğinin önemli çalgılarından “kudüm”, dindışı ve mehter müziğinde “nakkare” adıyla anılıyordu. “Tambur”, “kemençe”, “kanun” gibi çalgılarla zenginleştirilmeden önce Mevlevî müziğinin dört temel çalgısından biri (diğerleri “ney”, “rebap” ve “halile”) olan “kudüm”ün, çapları yaklaşık 28-30 cm civarındaki davulları, dövme bakırdan yapılmış olup biri büyük diğeri küçük iki tasa benzer. Iki canagin büyüklügünün birbirinden farkli olmasinin sebebi, icra sirasinda farkli tini elde etmek icindir. Yüksekliği ise yaklaşık 16 cm. olan taslar, dibe doğru daralırlar. Büyüğünün ağzına iki, küçüğünün ağzına bir milim kalınlığında deri gerilir. Tiz ses veren davul (tek) sola, öbürü (düm) sağa konur. Daha ince bir derinin gerildiği (tek), boyut olarak da (düm)den biraz küçüktür. Devrilip sallanmalarını önlemek için, simit denen, içi pamuk doldurulmuş bir çift meşin halka üstüne oturtulan davullar, “zahme” denilen bir çift ahşap çubukla çalınır. “Kudüm`ün bakır gövdesi, metalik tınıyı gidermek amacıyla çoğunlukla dıştan meşinle kaplanır.

Rapor Et
Eski 8 Şubat 2010, 15:48

Kudüm nedir?

#4 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
yarım küre biçiminde bir çift küçük davuldan oluşan din müziğine kudüm denir.
Rapor Et
Eski 15 Şubat 2010, 13:37

Kudüm nedir?

#5 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
kudüm hangi muzik aletin benzer arkadaşla bilen yazsın
Rapor Et
Eski 15 Şubat 2010, 13:58

Kudüm nedir?

#6 (link)
Daisy-BT
Ziyaretçi
Daisy-BT - avatarı
Alıntı:

yarım küre biçiminde bir çift küçük davuldan oluşan din müziğine kudüm denir.
Alıntı:

kudüm hangi muzik aletin benzer arkadaşla bilen yazsın
Alttaki mesajı okuyun.

Alıntı:
_KleopatrA_ adlı kullanıcıdan alıntı Mesajı Görüntüle

KUDÜM

Kudum

Yarım küre biçiminde bir çift küçük davuldan oluşan ve din müziğinin önemli çalgılarından “kudüm”, dindışı ve mehter müziğinde “nakkare” adıyla anılıyordu. “Tambur”, “kemençe”, “kanun” gibi çalgılarla zenginleştirilmeden önce Mevlevî müziğinin dört temel çalgısından biri (diğerleri “ney”, “rebap” ve “halile”) olan “kudüm”ün, çapları yaklaşık 28-30 cm civarındaki davulları, dövme bakırdan yapılmış olup biri büyük diğeri küçük iki tasa benzer. Iki canagin büyüklügünün birbirinden farkli olmasinin sebebi, icra sirasinda farkli tini elde etmek icindir. Yüksekliği ise yaklaşık 16 cm. olan taslar, dibe doğru daralırlar. Büyüğünün ağzına iki, küçüğünün ağzına bir milim kalınlığında deri gerilir. Tiz ses veren davul (tek) sola, öbürü (düm) sağa konur. Daha ince bir derinin gerildiği (tek), boyut olarak da (düm)den biraz küçüktür. Devrilip sallanmalarını önlemek için, simit denen, içi pamuk doldurulmuş bir çift meşin halka üstüne oturtulan davullar, “zahme” denilen bir çift ahşap çubukla çalınır. “Kudüm`ün bakır gövdesi, metalik tınıyı gidermek amacıyla çoğunlukla dıştan meşinle kaplanır.

Rapor Et
Eski 15 Şubat 2010, 17:55

Kudüm nedir?

#7 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
neye benzer bu alet yahu... (:
Rapor Et
Eski 15 Şubat 2010, 19:46

Kudüm nedir?

#8 (link)
Daisy-BT
Ziyaretçi
Daisy-BT - avatarı
Alıntı:

neye benzer bu alet yahu... (:
Bu konu altındaki mesajlardaki resimlere bakın, kudümün bir çift küçük davula benzediğini göreceksiniz.
Rapor Et
Eski 8 Mart 2010, 22:22

Kudüm nedir?

#9 (link)
Forever--Demi
Ziyaretçi
Forever--Demi - avatarı
[QUOTE]Arkadaşlar kudüm nedir neye benzer lütfen yardımcı olun öddev!!/QUOTE]
Rapor Et
Eski 8 Mart 2010, 22:31

Kudüm nedir?

#10 (link)
_KleopatrA_
Ziyaretçi
_KleopatrA_ - avatarı
[QUOTE=Forever--Demi;1722888]
Alıntı:
Arkadaşlar kudüm nedir neye benzer lütfen yardımcı olun öddev!!/QUOTE]
KUDÜM

Kudum
Davula benzemektedir.
Rapor Et
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:
Önce bu soruyu cevaplayın

Yeni Soru
Sayfa 0.188 saniyede (74.85% PHP - 25.15% MySQL) 17 sorgu ile oluşturuldu
Şimdi ücretsiz üye olun!
Saat Dilimi: GMT +2 - Saat: 01:43
  • YASAL BİLGİ

• İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan MsXLabs.org forum adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre tüm kullanıcılarımız yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. MsXLabs.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 (üç) iş günü içerisinde MsXLabs.org yönetimi olarak tarafımızdan gerekli işlemler yapıldıktan sonra size dönüş yapılacaktır.
  • » Site ve Forum Kuralları
  • » Gizlilik Sözleşmesi