Hoş geldiniz sayın ziyaretçi Neredeyim ben?!

Web sitemiz; forum, günlük, video ve sohbet bölümlerinin yanı sıra; Skype ile ilgili Türkçe teknik destek makaleleri, resim galerileri, geniş içerikli ansiklopedik bilgiler ve çeşitli soru-cevap konuları sunmaktadır. Daima faydalı olmayı ilke edinmiş sitemize sizin de katkıda bulunmanız bizi son derece memnun eder :) Üye olmak için tıklayınız...

Sohbet (Flash Chat) Forumda Ara

Hint deniz seferleri ve coğrafi keşifler Osmanlı Devleti'ni nasıl etkilemiştir?

Bu konu Soru-Cevap forumunda Misafir tarafından 5 Şubat 2010 (13:41) tarihinde açılmıştır.FacebookFacebook'ta Paylaş
84007 kez görüntülenmiş, 40 cevap yazılmış ve son mesaj 22 Ocak 2012 (00:34) tarihinde gönderilmiştir.
  • 5 üzerinden 3.25  |  Oy Veren: 4      
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Bu konuyu arkadaşlarınızla paylaşın:    « Önceki Konu | Sonraki Konu »      Yazdırılabilir Sürümü GösterYazdırılabilir Sürümü Göster    AramaBu Konuda Ara  
Eski 28 Şubat 2010, 13:30

#11 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
hint savaşı hakkında bilgi
Rapor Et
Reklam
Eski 28 Şubat 2010, 19:34

#12 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
ya ben bulamadım bana bi yardımcı olurmusunuz lütfennnnnnnnnnnnnn...
Rapor Et
Eski 3 Mart 2010, 18:08

#13 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
Osmanlı Devleti yükselme dönemi - Vikipedi
Rapor Et
Eski 8 Mart 2010, 15:09

#14 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
tabıkı kanunidir osmanlı tarıhınde muhtesem padısah dıyede anılır.
Rapor Et
Eski 13 Mart 2010, 11:17

#15 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
yha kardeşim kanuni sultan süleymen döneninde gerçekleştirilen hint deniz seferlerini coğrafi keşiflerin osmanlı devletine etkileri cevabını verseniniz.
Rapor Et
Eski 13 Mart 2010, 21:21

Kanuni döneminde gerçekleşen coğrafi keşiflerin Osmanlıya etkileri nelerdir?

#16 (link)
Eski Üyelerin Ruhları
Blue Blood - avatarı
Kanuni Sultan Süleyman döneminde gerçekleştirilen Hint Deniz Seferleri ' ni coğrafi keşiflerin Osmanlı Devleti ' ne etkileri nelerdir?
Rapor Et
Eski 13 Mart 2010, 22:09

#17 (link)
Daisy-BT
Ziyaretçi
Daisy-BT - avatarı
Alıntı:
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı Mesajı Görüntüle

hint savaşı hakkında bilgi
Alıntı:

ya ben bulamadım bana bi yardımcı olurmusunuz lütfennnnnnnnnnnnnn...
Alıntı:
Alıntı:

tabıkı kanunidir osmanlı tarıhınde muhtesem padısah dıyede anılır.
Alıntı:

yha kardeşim kanuni sultan süleymen döneninde gerçekleştirilen hint deniz seferlerini coğrafi keşiflerin osmanlı devletine etkileri cevabını verseniniz.
Alıntı:
pesimist adlı kullanıcıdan alıntı Mesajı Görüntüle

Kanuni Sultan Süleyman döneminde gerçekleştirilen Hint Deniz Seferleri ' ni coğrafi keşiflerin Osmanlı Devleti ' ne etkileri nelerdir?
Hint Deniz Seferleri

Akdeniz'de Osmanlılar'la Hristiyan Akdeniz devletleri arasında her iki taraf için de yıpratıcı deniz savaşları yapılırken, Osmanlı Devleti 1538'den başlayarak Hint Okyanusu'nda Portekizliler ile mücadeleye girişti Osmanlı Devleti'nin Hint Okyanusu için mücadelesi 1669'a kadar sürdü. Bu süre içinde birkaç kez Hindistan'a, bir kez de Sumatra Adası'na donanma gönderildi; Yemen, Habeşistan ve bazı Afrika ülkeleri Osmanlı Devleti'ne katıldı. Hint Okyanusu'nda Portekizlilere karşı bazı deniz başarıları elde edildi ise de, Osmanlılar Hint Okyanusu'nda kesin bir üstünlük sağlayamadılar.

Osmanlıların Hint Okyanusu'ndaki başarısızlığı daha sonra hem Osmanlı devleti hem de tüm doğu ulusları için son derece olumsuz sonuçlar doğuracaktır.
Osmanlıların Hint Okyanusu'nda üstünlüğü sağlayamaması ve verilen maddi kayıplar ve güven kayıpları gelecek duraklama ve gerileme döneminin başlangıç nedenleri arasındadır.

Rapor Et
Eski 26 Mart 2010, 15:38

#18 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
hint deniz seferlirinde corafi keşiflerin osmanlı devletine etkileri nelerdir
Rapor Et
Eski 8 Nisan 2010, 14:47

#19 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
YA BANİM ARADIDIG SADECE ÇOGRAFİ KEŞİFLERİN OSMANLI VE AVRUPA AÇISINDAN ÖNEMİ NEDİR O AMA YOKKKK
Rapor Et
Eski 12 Nisan 2010, 00:28

#20 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
hint deniz seferi çoğrafi kesişfleri yapmış olan portekizlilerin güney afrkidadan yani ümit burnunun orasından geçip hindistana ulaşması ve hindistanı sömürmesi oradaki müslümanlara eziyet etmesidir.tabi hindistan çoktan müslüman olmuş gazneli mahmut zmanlarında (araştırman için söylüyorum) osmanlıda kanunu sultan süleyman zamanıda yardım amaçlı hint deniz seferi düzenledi ama yenildik yardım amaçlı ya çok ciddiye alınmadı diye geçiyo kanyankalrda. çoğrafi keşifler olmadan pusula filan bulunmadan ipek ve baharat yollarından olıuyodu ticaret onlarda osmanlının elinde avrupada çoğrafi keşif yaptı denizlerle okyanuslarla filan falan işte
Rapor Et
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Hint deniz seferleri ve coğrafi keşifler Osmanlı Devleti'ni nasıl etkilemiştir? Konusuna Benzer Konular
Gönderen: berna erol Forum: Soru-Cevap
Cevap: 14
Son Mesaj: 10 Haziran 2014 13:34
Gönderen: Ziyaretçi-iremm Forum: Soru-Cevap
Cevap: 5
Son Mesaj: 17 Aralık 2011 18:47
Gönderen: Misafir Forum: Soru-Cevap
Cevap: 0
Son Mesaj: 6 Mart 2011 14:02
Gönderen: Misafir Forum: Soru-Cevap
Cevap: 2
Son Mesaj: 26 Nisan 2010 15:01
Gönderen: Daisy-BT Forum: Osmanlı İmparatorluğu
Cevap: 1
Son Mesaj: 12 Mart 2010 16:10
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:
Önce bu soruyu cevaplayın

Yeni Soru
Sayfa 0.179 saniyede (74.52% PHP - 25.48% MySQL) 16 sorgu ile oluşturuldu
Şimdi ücretsiz üye olun!
Saat Dilimi: GMT +3 - Saat: 18:27
  • YASAL BİLGİ

• İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan MsXLabs.org forum adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre tüm kullanıcılarımız yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. MsXLabs.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 (üç) iş günü içerisinde MsXLabs.org yönetimi olarak tarafımızdan gerekli işlemler yapıldıktan sonra size dönüş yapılacaktır.
  • » Site ve Forum Kuralları
  • » Gizlilik Sözleşmesi