Arama

Hint deniz seferleri ve coğrafi keşifler Osmanlı Devleti'ni nasıl etkilemiştir? - Sayfa 2

En İyi Cevap Var Güncelleme: 22 Ocak 2012 Gösterim: 100.610 Cevap: 40
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
28 Şubat 2010       Mesaj #11
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
hint savaşı hakkında bilgi
Sponsorlu Bağlantılar
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
28 Şubat 2010       Mesaj #12
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ya ben bulamadım bana bi yardımcı olurmusunuz lütfennnnnnnnnnnnnn...
Sponsorlu Bağlantılar
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
3 Mart 2010       Mesaj #13
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
8 Mart 2010       Mesaj #14
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
tabıkı kanunidir osmanlı tarıhınde muhtesem padısah dıyede anılır.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
13 Mart 2010       Mesaj #15
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
yha kardeşim kanuni sultan süleymen döneninde gerçekleştirilen hint deniz seferlerini coğrafi keşiflerin osmanlı devletine etkileri cevabını verseniniz.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
13 Mart 2010       Mesaj #16
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Kanuni Sultan Süleyman döneminde gerçekleştirilen Hint Deniz Seferleri ' ni coğrafi keşiflerin Osmanlı Devleti ' ne etkileri nelerdir?
Daisy-BT - avatarı
Daisy-BT
Ziyaretçi
13 Mart 2010       Mesaj #17
Daisy-BT - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

hint savaşı hakkında bilgi

Alıntı

ya ben bulamadım bana bi yardımcı olurmusunuz lütfennnnnnnnnnnnnn...

Alıntı
Alıntı

tabıkı kanunidir osmanlı tarıhınde muhtesem padısah dıyede anılır.

Alıntı

yha kardeşim kanuni sultan süleymen döneninde gerçekleştirilen hint deniz seferlerini coğrafi keşiflerin osmanlı devletine etkileri cevabını verseniniz.

Alıntı
pesimist adlı kullanıcıdan alıntı

Kanuni Sultan Süleyman döneminde gerçekleştirilen Hint Deniz Seferleri ' ni coğrafi keşiflerin Osmanlı Devleti ' ne etkileri nelerdir?

Hint Deniz Seferleri

Akdeniz'de Osmanlılar'la Hristiyan Akdeniz devletleri arasında her iki taraf için de yıpratıcı deniz savaşları yapılırken, Osmanlı Devleti 1538'den başlayarak Hint Okyanusu'nda Portekizliler ile mücadeleye girişti Osmanlı Devleti'nin Hint Okyanusu için mücadelesi 1669'a kadar sürdü. Bu süre içinde birkaç kez Hindistan'a, bir kez de Sumatra Adası'na donanma gönderildi; Yemen, Habeşistan ve bazı Afrika ülkeleri Osmanlı Devleti'ne katıldı. Hint Okyanusu'nda Portekizlilere karşı bazı deniz başarıları elde edildi ise de, Osmanlılar Hint Okyanusu'nda kesin bir üstünlük sağlayamadılar.

Osmanlıların Hint Okyanusu'ndaki başarısızlığı daha sonra hem Osmanlı devleti hem de tüm doğu ulusları için son derece olumsuz sonuçlar doğuracaktır.
Osmanlıların Hint Okyanusu'nda üstünlüğü sağlayamaması ve verilen maddi kayıplar ve güven kayıpları gelecek duraklama ve gerileme döneminin başlangıç nedenleri arasındadır.

Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
26 Mart 2010       Mesaj #18
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
hint deniz seferlirinde corafi keşiflerin osmanlı devletine etkileri nelerdir
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
8 Nisan 2010       Mesaj #19
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
YA BANİM ARADIDIG SADECE ÇOGRAFİ KEŞİFLERİN OSMANLI VE AVRUPA AÇISINDAN ÖNEMİ NEDİR O AMA YOKKKK
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
12 Nisan 2010       Mesaj #20
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
hint deniz seferi çoğrafi kesişfleri yapmış olan portekizlilerin güney afrkidadan yani ümit burnunun orasından geçip hindistana ulaşması ve hindistanı sömürmesi oradaki müslümanlara eziyet etmesidir.tabi hindistan çoktan müslüman olmuş gazneli mahmut zmanlarında (araştırman için söylüyorum) osmanlıda kanunu sultan süleyman zamanıda yardım amaçlı hint deniz seferi düzenledi ama yenildik yardım amaçlı ya çok ciddiye alınmadı diye geçiyo kanyankalrda. çoğrafi keşifler olmadan pusula filan bulunmadan ipek ve baharat yollarından olıuyodu ticaret onlarda osmanlının elinde avrupada çoğrafi keşif yaptı denizlerle okyanuslarla filan falan işte