Arama

Tevhid-i Tedrisat Kanunu hakkında soru cevap örnekleri verir misiniz?

Güncelleme: 11 Şubat 2010 Gösterim: 8.757 Cevap: 1
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
11 Şubat 2010       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
lütfennnnnnnn
Sponsorlu Bağlantılar
_KleopatrA_ - avatarı
_KleopatrA_
Ziyaretçi
11 Şubat 2010       Mesaj #2
_KleopatrA_ - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

lütfennnnnnnn

Sponsorlu Bağlantılar
Tevhid-i Tedrisat Kanunu ne zaman kabul edilmiştir?Hangi ilkeyi içeren kanundur?

3 Mart 1924 günü Mecliste kabul edilen “Tevhid-i Tedrisat” Eğitimde birlik ilkesini içeren kanundur.

Tevhid-i Tedrisat Kanunu ile ne amaçlanmıştır, NE OLMUŞTUR?

Tevhid-i Tedrisat Kanunu ile eğitim birliği bir sistem olarak benimsenmiş bulunmaktadır.
Osmanlı Devleti'nde medreselerin yanında modern okullar ve azınlık okulları kurulmuştu. Her okulun kendine ait bir eğitim sistemi vardı. Bu farklı eğitim sistemlerinde yetişen nesiller arasında kültür çatışmaları meydana geliyordu.
Tevhid-i Tedrisat Kanunuyla, bütün okullar kurulan MEB'e bağlanmıştır. Tekke, medrese ve zaviyeler kapatılmıştır.

Tevhid-i Tedrisat Kanunu'nda nasıl laiklik sağlanmıştır?

Tevhid-i Tedrisat Kanunu'yla eğitim öğretimin birleşmesiyle birlikte eğitimde de laiklik sağlanmıştır.

Michael Winter'e göre Tevhid-i Tedrisat ne demektir?
Michael Winter'e göre "Tevhid-i Tedrisat Yasası birleşik, modern, seküler, eşitlikçi ve milli bir eğitim sistemiydi. Sistemin ulusçuluğu geliştiren bir rolü olması, özellikle milli kimlik yerine İslam kimliğine sahip olan ve aynı zamanda çok sayıda bölgeye, kabilelere, ırklara ve dil birimlerine ayrılmış olan bu ülke için yaşamsal önem taşıyordu."[1].