PC Görünümü Üye Ol
Forum Ana Sayfa
Soru-Cevap > Otçul canlılar nelerdir, nasıl beslenirler?
1 2
«Önceki KonuSonraki Konu»
Misafir01:46, 14 Şubat 2010 
ot ile beslenen canlılar nelerdir nasıl beslenirler
En iyi cevap RuffRyders tarafından gönderildi

Otoburlar (Birincil tüketiciler veya Herbivor form); bitkisel organizmaları besin olarak kullanan hayvanlardır. Karasal ortamdaki otobur formlarının esasını böcekler, kemirici memeliler, ve gevişgetiriciler oluşturur.


Koyunlar herbivor (sadece otla beslenen) canlılardır.

Deniz ve tatlı sularda ise; fitoplanktonik organizmalarla beslenen küçük boylu kabuklular (Crustacea) ve yumuşakçalar (Mollusca) türleridir.
Benzer Konular:
Etiketler:
  • otcul canlilar
  • otcul nedir
  • otcullar nedir
Cevap
RuffRyders01:58, 14 Şubat 2010 
Otoburlar (Birincil tüketiciler veya Herbivor form); bitkisel organizmaları besin olarak kullanan hayvanlardır. Karasal ortamdaki otobur formlarının esasını böcekler, kemirici memeliler, ve gevişgetiriciler oluşturur.


Koyunlar herbivor (sadece otla beslenen) canlılardır.

Deniz ve tatlı sularda ise; fitoplanktonik organizmalarla beslenen küçük boylu kabuklular (Crustacea) ve yumuşakçalar (Mollusca) türleridir.
Cevap
Misafir11:41, 14 Mart 2010 
otçul hayvanlar nelerdir?
Cevap
Misafir10:39, 11 Nisan 2011 
lütfen birisi otla beslenen hayvanları yazabilir mi
Cevap
Misafir11:22, 15 Nisan 2011 
at,eşşek,koyun,keçi,lama,alpaka,ceylan,zebra,zürafa,inek,öküz,tavşan
Cevap
Misafir14:35, 30 Nisan 2011 
at eşek inek keçi zürafa koyun k uzu




otçul hayvanlara örnektir otçul hayvanlara ot obur da denilebilir
Cevap
Yardım12:24, 22 Mayıs 2011 
yya arkadaşlar birisi hem otle hem beslenen canlıları yaza bilirmi ama 2 de yiyecek
Cevap
Misafir17:38, 22 Eylül 2011 
lütfn biri bana otla beslenen hayvanları yazsıın
Cevap
kosovalı hulya17:53, 22 Eylül 2011 
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı:
lütfn biri bana otla beslenen hayvanları yazsıın








Otla Beslenen Hayvanlar – Otobur Hayvanlar









48
Otla beslenen hayvanlardan geviş getiren memeliler diye isimlendirdiğimiz hayvanlar aynı zamanda insan beslenmesindede önemli bir yere sahiptir. İnsanlar bu hayvanların etinden ve sütünden hariç bütün sakatatından ( Deri – tırnak, boynuz – bağırsak – yapağı veya kıl. tiftik, yün v.s ) faydalanmaktadırlar. Otobur hayvanlar hangileridir, inceleyelim.
Evcil Hayvanlar :
1- Sığır : Dünyanın her tarafında yetiştirilen, insanların ençok faydalandığı hayvanlardan bir tanesidir. Eti ve sütü insan gıdası olarak çok önemlidir. Sığırlar türü ve cinsi tek tek incelenip araştırma yapılmsı gereken bir hayvandır. İnsanların olmazsa olmaz tabir edebileceğimiz yetiştirdiği evcil hayvanlardan bir tanesidir.
2- Koyun – Keçi : Sığırlar için ne yazılmışsa koyun ve keçiler içinde aynı deyimler geçerlidir.
3- Manda : Baş ve gövde uzunluğu 1.80 ila 2.80 metre, cidago yüksekliği 1.10 ila 1.50 metre, kuyruk uzunluğu 1 metre civarındadır. Yabani olanı Afrikada yaşar. Evcil olanları Anadolu da ve Asya da yaşarlar. Afrika da yaşayanlardan farklıdırlar.
4- Deve : Genelde evcil hayvandır. Tam yüksekliği 2 metre civarında olup, kuyruk uzunluğu 50 ila 90 cm civarındadır. İki hörgüçlü deve Orta Asya da, tek hörgüçlü deve veya hecin devesi ise Kuzey Afrika da ve Batı Asyada yaşamaktadır. Çöl yaşamına uyum sağlamış bir hayvandır. Açlığa ve susuzluğa oldukça dayanıklıdır. Engebeli arazide yük taşımaya elverişli bir hayvandır.
5- Tek Tırnaklılar : Otla beslenen birçok evcil ve yabani tektırnaklı hayvanlarda mevcuttur. Bunları isim olarak sıralarsak At, Eşek, Zebra vs. gibi sıralayabiliriz.
Yaban Yaşayan Otla Beslenen Hayvanlar :
1- Geyik : Baş ve gövde uzunluğu 1.60 ila 2.50 metre, cidago yüksekliği 1 ila 1.50 metre, kuyruk uzunluğu 15 – 20 cm civarındadır. Ormanların vazgeçilmez hayvanlarındandır. Bir çok türü mevcuttur. Dünyanın birçok yerinde koruma altına alınmıştır. Avlanması sınırlandırılmış olan bu hayvanların son zamanlarda sayıları artış göstermeye başlamıştır.
2- Oriks : Baş ve gövde uzunluğu 2 metre, cidago yüksekliği 1.20 metre, kuyruk uzunluğu 70 cm civarındadır. Uzun boynuzlu çok güzel bir antiloptur. Bir çok türü vardır. Afrika yaşayan bu hayvanların sadece bir türü olan Arabistan oriks’ i Yakın Doğu Asya’ da yaşar. Otçul beslenen bir hayvandır.
3- Bizon : Baş ve gövde uzunluğu 2.60 metre, cidago uzunluğu 2 metre, kuyruk uzunluğu 60 cm civarındadır. Kuzey Amerika da ve Avrupa da Polanya da yaşamaktadır. Otçul beslenen bir hayvandır.
4- Gergedan : Baş ve gövde uzunluğu 2.50 ila 4.20 metre, cidago yüksekliği 1.50 ila 1.70 metre, kuyruk uzunluğu 65 – 70 cm civarındadır. Asya da ve Afrika da yaşarlar. 4 – 5 türü vardır, İki türünde burnu üzerinde iki adet boynuz bulunur. Otçul beslenen bir hayvandır.
5- Zürefa : Toplam yüksekliği 5 metre civarında, kuyruk uzunluğu 80 cm dir. Afrika savanlarında yaşar. Dikensi bitkileri çoseverek yer. Su içerken ön ayaklarını açarak su içer. Yürüyüşü rahvandır. Postu desenlidir.
6- Fil : Baş ve gövde uzunluğu 2 ila 4 metre, cidago yüksekliği 2 metre, kuyruk uzunluğu 1 metre civarındadır. Afrika fili asya filinden iridir. Afrika filinin kulakları daha büyüktür. Asya filinin alnı kubbeli, savunma dişleri daha küçüktür. Fillerin fildişi için avlanmalarından dolayı nesli tükenmek üzeredir.
Otla beslenen hayvanlar veya bir başka bir deyişle otobur hayvanları kısaca belirttik..
Cevap
Misafir14:28, 31 Mart 2012 
otobur nedir anlatırmısınız uzun olsun biraz
Cevap
1 2
«Önceki KonuSonraki Konu»
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adınız:
Doğrulama
Mesaj:
Tüm Soru-Cevap Konuları
Benzer Konular
Kuşlar nasıl beslenirler?
Baykuşlar nasıl beslenirler?
Canlılar neden beslenirler?
Doğadaki diğer canlılar nasıl beslenirler?
Ayılar nasıl beslenirler?