Arama

Sanayi bitkilerinin bölgelere göre dağılımı hakkında bilgi verir misiniz?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 25 Mayıs 2014 Gösterim: 6.984 Cevap: 8
Alice Cullenn - avatarı
Alice Cullenn
Ziyaretçi
16 Şubat 2010       Mesaj #1
Alice Cullenn - avatarı
Ziyaretçi
LÜTFEN SANAYİ BİTKİLERİNİN HANGİ BÖLGEMİZDE DAHA FAZLA YETİŞTİRİLDİĞİNİ YAZINIZ 6-10 ARASI OLURSA MÜTİŞ OLUR HADİ AMA LÜTFEN ÇOK GEREKLİ
EN İYİ CEVABI Misafir verdi
başlığın cevabını almak istiyorum
Sponsorlu Bağlantılar
suskun__kral - avatarı
suskun__kral
Ziyaretçi
17 Şubat 2010       Mesaj #2
suskun__kral - avatarı
Ziyaretçi
SANAYİ BİTKİLERİ
Doğrudan tüketilmeyip fabrikalarda ham madde olarak kullanılan ürünlerdir. Ülkemizde yetiştirilen başlıca sanayî bitkileri, pamuk, tütün, şeker pancarı, haşhaş, ayçiçeği ve zeytindir.
Sponsorlu Bağlantılar

Yurdumuzda pamuk üretiminin coğrafî bölgelere dağılımı
Pamuk: Yetişme döneminde bol su isteyen ve verimli alüvyal ovaları seven bir bitkidir. Hasat zamanında ise yüksek bir sıcaklığa ihtiyaç duyar. Bu dönemin oldukça kurak geçmesi gerekmektedir. Yaz yağışları pamuk üretimine zarar verir. En fazla Ege, Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yetiştirilir. Pamuk, dokuma sanayisinin ham maddesidir. Çekirdeğinden elde edilen yağ ise margarin üretiminde kullanılır. Ülkemizde pamuk üretimi oldukça fazladır. Ayrıca pamuk ve pamuklu dokuma ürünleri ülkemiz ihracatında önemli bir yer tutar.

Yurdumuzda tütün üretiminin coğrafî bölgelere dağılımı
Tütün: Yetişme döneminde bol su ister. Olgunlaşma ve hasat döneminde ise yüksek sıcaklık ister. Ülkemizde en çok Ege Bölgesi’nde yetiştirilir. Daha sonra Güneydoğu, Karadeniz ve Marmara bölgeleri gelir. Tütün, sigara gibi sağlığa zararlı olan dumanlı içeceklerin ham maddesidir. Ülkemizde devlet denetiminde yetiştirilmektedir.

Yurdumuzda şeker pancarı üretiminin coğrafî bölgelere dağılımı
Şeker pancarı: Kıyı bölgelerimiz dışında ülkemizin her yerinde rahatlıkla yetiştirilmektedir. Yağışların yeterli olmadığı yerlerde sulamalı olarak yetiştirilebilir. Büyük kısmı İç Anadolu Bölgesi'nde yetiştirilir. Daha sonra Karadeniz ve Marmara bölgeleri gelir. Şekerin ham maddesidir. Ayrıca posası hayvan yemi olarak kullanılır. Bu yüzden şeker fabrikalarının çevresinde büyükbaş hayvancılık gelişmiştir.

Yurdumuzda ayçiçeği üretiminin coğrafî bölgelere dağılımı
Ayçiçeği: Ülkemizin her yerinde yetişme imkânı vardır. Fakat büyük kısmı Marmara Bölgesi'nde yetiştirilir. Yaz yağışlarından olumsuz etkilenir. Yağışın yetersiz olduğu yerlerde sulama ile yetiştirilebilir. Bitkisel yağ üretiminde kullanılır. Ülkemizdeki bitkisel yağ üretiminin yarıya yakını ayçiçeğinden elde edilir.

Yurdumuzda zeytin üretiminin coğrafî bölgelere dağılımı
Zeytin: Akdeniz ikliminin görüldüğü yerlerdeki eğimli arazilerde rahatlıkla yetiştirilebilir. Bu yüzden en fazla Ege Bölgesi'nde yetiştirilir. Daha sonra Marmara ve Akdeniz bölgeleri gelir. Akdeniz Bölgesi'nde az yetiştirilmesinin nedeni; daha fazla gelir getiren ürünlerin ekilmesidir.
Ülkemiz Dünya'nın önde gelen zeytin üreticisi ülkeleri arasındadır. Sert çekirdekli meyvelerdendir. Sofralık zeytin olarak tüketildiği gibi yağ üretiminde de kullanılır. Ayrıca sabun üretiminde de kullanılır.

Yurdumuzda haşhaş üretiminin coğrafî bölgelere dağılımı
Haşhaş: Uyuşturucu madde elde edildiği için devlet denetiminde yetiştirilir. Aynı zamanda ilâç yapımında ve yemeklik malzeme olarak kullanılır. En fazla Ege Bölgesi'nde yetiştirilir.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
25 Şubat 2010       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
başlığın cevabını almak istiyorum
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
3 Ocak 2011       Mesaj #4